Uluslararası Suistimal Haftası başladı...

Haberler - 14 Kasım 2016, Pazartesi

Headline İletişim, iş dünyasındaki suistimallere dikkat çeken global hareketin resmi destekçisi oldu...

Uluslararası Sertifikalı Suistimal Uzmanları Derneği (ACFE) tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre; iş dünyasında hile ve suistimaller, şirketlere yaklaşık, yıllık gelirlerinin yüzde beşine mal oluyor. ACFE yayınladığı 2016 Global Suistimal Raporu’nda, dünya çapında, şirketlerde toplam 6.3 milyon doların üzerinde zarara yol açan, 2.410 suistimal vakasını analiz etti. Dünyada, hile ve suistimallerin toplam yıllık zararı ise 
3.7 trilyon dolar.

Headline İletişim, iş dünyasındaki suistimal sorununun büyüklüğüne ve itibar riskine dikkat çekmek amacıyla, ACFE tarafından, 13-19 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Suistimal Haftası'nın resmi destekçisi oldu. Headline Başkanı Arzu Pınar Demirel, ACFE’nin 2016 raporunda Türkiye’den sadece 15 vakanın yer aldığını söyledi. ''Türkiye'de özel sektörde, suistimal vakaları oluyor. Ancak bizde ''kol kırılır, yen içinde kalır'' anlayışı hakim olduğundan; resmi kayıtlara az sayıda vaka geçiyor. Dolayısıyla dünya sıralamasında, bu alanda üstte yer almıyoruz. Ancak bu bizde yaygın olmadığı anlamına gelmiyor. Headline İletişim olarak, herhangi bir kriz yaşamadan, tedbir almanın, eğitim ve iletişimle şirketlerde etik kültürü oluşturmanın önemine dikkat çekmek amacıyla, Global Suistimal Haftası'nın resmi destekçisi olduk. İş işten geçmeden, olayın maddi zararının da ötesinde, itibar ve toplum üzerinde oluşturulan güveni kaybetmeden; konunun yıkıcı boyutuyla ilgili bilgilendirmek istedik.’' dedi.

ACFE Başkanı ve CEO'su James D. Ratley ''Güncel istatistikler iş dünyasında hile ve suistimalin kaybolmadığını ve en çok zarar görenlerin etkin bir kontrol sistemi kurmayan şirketler olduğunu gösteriyor. Bununla mücadelede ilk adım farkındalık oluşturmak ve suistimalin ciddi bir problem olduğunu anlayarak, proaktif bir yaklaşımla, gereken tedbirleri almak. İlk Suistimal Haftası'nı 10 yılın üzerinde bir süre önce başlattığımızdan bugüne, bu hareket şirketler, ajanslar, üniversite ve diğer kuruluşlar tarafından desteklenerek, sürekli büyüdü’’ diyerek; tüm sponsorlara teşekkürlerini iletti.
Dünya çapında düzenlenen hafta boyunca, iş dünyasında hilenin yol açabileceği kayıplara, denetim ve eğitimin önemine dikkat çekiliyor. Headline’nın headlinebpr.com/headlineblogadresindeki blogunda da konuyla ilgili bilgiler, araştırma sonuçları ve dünya çapında uzmanların görüşleri yayınlanıyor.
Şirketlerde suistimal risklerinin nasıl azaltılabileceğiyle ilgili bilgilere fraudweek.com adresinden ulaşılabiliyor.
ACFE’nin 2016 Global Suistimal Raporu da ücretsiz olarak http://www.acfe.com/ rttn2016.aspx adresinden yüklenebiliyor.

ACFE 2016 Global Suistimal Raporu’ndan dikkat çekici başlıklar:
-  Şirketlerde suistimalin süresi uzadıkça, yol açtığı zarar da artıyor. ACFE 2016 raporunda yer alan vakalardaki suistimal süresi ortalama 18 ay. Bu süredeki bir suistimalin ortalama zararı 150.000 dolarken; 5 yıl süren bir vakanın yol açtığı kayıp ortalama 850.000 dolar.
-  Zarar küçük ve orta ölçekli işletmelerde de; 10.000 kişinin üzerinde çalışanı olan büyük şirketlerde de aynı. Ancak hilenin KOBİ’ler üzerindeki yıkıcı etkisi çok daha büyük.
-  Şirketlerin suistimaller karşısındaki en büyük açığı iç denetimin olmayışı. Vakaların %29.3’ünde iç denetimin eksikliği görüldü.
-  Kurumlarda, hiyerarşide üst basamaklarda olanlara dikkat! Şirket sahibi, ortağı veya en üst düzey yöneticisi suistimale karıştıysa; zarar ortalama 703.000 dolar.Bu miktar bir müdürden dört kart, çalışanlardan da 11 kat daha fazla.
-  Muhasebe departmanı %16.6 ile, suistimalin şirket içinde en fazla görüldüğü bölüm. Operasyon, satış, üst yönetim, müşteri hizmetleri, satın alma ve finans suistimal vakaların dörtte üçünün görüldüğü departmanlar.
-  Suistimale karışan kişi sayısı da, toplam zararı olumsuz yönde etkiliyor. Bir kişi ortalama 85.000 dolar, iki kişi ortalama 150.000 dolar, üç kişi 220.000 dolar, dört kişi 294.000 dolar, beş ve üzerindeki kişi de ortalama 633.000 dolar zarara yol açıyor.
-  Raporda en fazla Amerika’dan suistimal vakası yer alıyor. Türkiye Doğu Avrupa, Doğu ve Orta Asya Bölgesi içinde yer alıyor. Türkiye'den ele alınan vaka sayısı 15.

Suistimal Haftası
fraudweek 
 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.