Efes Pilsen Futsal Ligi'nde Bölge Şampiyonları Belli Oluyor

Basın Bültenleri - 17 Şubat 2010, Çarşamba

Efes Pilsen’in isim sponsoru olduğu, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından organize edilen Efes Pilsen Futsal Ligi’nde bölge şampiyonları belli olmaya başladı. 16 bölgeden 128 takımın mücadele ettiği Efes Pilsen Futsal Ligi’nde Samsun Bölgesi’nde 19 Mayıs Üniversitesi Spor Kulübü, Malatya Bölgesi’nde Fırat Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü, Erzurum Bölgesi’nde ise Atatürk Üniversitesi Spor Kulübü bölge şampiyonu oldu.

 

Türkiye’de sporun en büyük destekçilerinden Efes Pilsen’in isim sponsorluğunda, Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen Efes Pilsen Futsal Ligi’nde karşılaşmalar devam ederken bölge şampiyonları da belli olmaya başladı.

 

Samsun Bölgesi’nde Telekom ile karşı karşıya gelen 19 Mayıs Üniversitesi Spor Kulübü, Telekom ‘u 15’e 2 yenerek şampiyon oldu. Malatya Bölgesi Efes Pilsen Futsal Ligi yükselme grubunun son maçı Adıyaman Belediye Spor ile Fırat Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü arasında oynandı. Maç sonunda Fırat Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Adıyaman Belediye Sporu mağlup etti ve Malatya Bölgesi şampiyonu oldu. Erzurum Bölgesi’nde karşı karşıya gelen Kral Spor ve Atatürk Üniversitesi Spor Kulübü maçı ise Atatürk Üniversitesi Spor Kulübü’nün galibiyeti ile sona erdi ve bölgenin şampiyonu Atatürk Üniversitesi Spor Kulübü oldu. Bölgelerinde şampiyon olan bu takımlar ilk 16 eleme turuna katılmaya hak kazandı. İstanbul (2 bölge), Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Sakarya, Bursa, Kayseri, Aksaray, Aydın, Trabzon ve Van bölgelerinde ise takımlar bölge şampiyonu olmak için mücadeleye devam ediyor.

 

İlk 16’ya katılma hakkını elde eden takımlar 4 gruba ayrılacak ve tek devre lig usulü gerçekleştirilecek müsabakalara katılacak. 4 grupta yapılacak müsabakalar sonunda gruplarını birinci sırada tamamlayan takımlar Efes Pilsen Futsal Ligi 4’lü Final müsabakalarında yer alabilecek. 4’lü final karşılaşmalarında -şampiyon olan takım ise ülkemizi UEFA Avrupa Futsal Kupası’nda temsil edecek.

 

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen Efes Pilsen Futsal Ligi’ne gösterilen yoğun ilgiden dolayı, TFF bu yıl bölge sayısını artırarak -Türkiye’nin çeşitli illerinden 128 takımın lige katılımını sağladı.

 

 

Futsal Hakkında

Futsal ilk olarak 1930’larda Uruguay’da ortaya çıkan ve 90’lı yılların sonunda tüm dünyaya yayılan spor salonlarında özel bir zemin üzerinde oynanan bir futbol oyunudur.

Futsal kelimesi temel olarak kapalı alan futbolu anlamına gelen Portekizce Futebol De Salao veya İspanyolca Futbol De Sala kelimelerinden gelir.

 

Futsal sayesinde gelişim kaydeden yetenekler, Brezilya futbolundan çıkan yıldızlarda açıkça görülmektedir. Pele, Zico, Ronaldinho, Juninho, Robinho, Ronaldo, Bebeto gibi önemli yıldızlar yeteneklerini futsal sayesinde geliştirmişlerdir.

 

Futsal’da her futsal oyuncusu takımının % 20’sidir. Bütün oyuncular aktif roldedirler. Futsal, maç başına 50 şut ve 8 gol ortalama ile oynanır. Dar alanda ve hızlı bir şekilde oynandığı için hakemlerle tartışma yaşanmasına olanak vermez. Teknik beceriler ve görsellik ön plandadır, buna bağlı olarak oyuncuların futbol becerilerine yüksek katkı sağlar. Futsal, birisi kaleci olmak koşuluyla beşer oyuncudan, yirmişer dakikalık iki devrede oynanır. Maksimum yedek oyuncu sayısı 7’dir ve FIFA kurallarına göre oyuncu değişikliğinde sınır yoktur. Futsal topu çapı 62cm’den büyük 64 cm’den küçük olan, 400 gramdan ağır 440 gramdan hafif olan toplarla oynanır. Futbol topundan farkı ise futbol topuna göre daha az sekmesidir.

 

Bilgi için: LOBBY Halkla İlişkiler – Buket Şenarıcı

Tel: (212) 284 63 63 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.