Avrupa Edebiyatının Yeni Durağı Antalya!

Basın Bültenleri - 22 Şubat 2010, Pazartesi

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen “Kültür Köprüleri” programı çerçevesinde Goethe Enstitüsü’nün, Türkiye’nin 24 kentinde ve 8 Avrupa ülkesinde yürütmeye başladığı “Avrupa Edebiyatı Türkiye’de – Türk Edebiyatı Avrupa’da” (European Literature Goes to Turkey – Turkish Literature Goes to Europe) adlı geniş kapsamlı kültür projesi; 2 – 5 Mart 2010 tarihleri arasında Antalyalı sanatseverlerle buluşacak!

“Avrupa Edebiyatı Türkiye’de – Türk Edebiyatı Avrupa’da” projesinin 2 – 5 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliklerde; Alman yazarlar Anja Tuckermann ve Björn Kern eserlerinden bölümler okumanın yanı sıra gençlerle söyleşiler gerçekleştirecekler. Yazdığı birçok çocuk ve gençlik kitabı ile ödül kazanan Anja Tuckermann; 1993 yılından beri yaratıcı yazarlık atölyeleri ve seminerler düzenlemesinin yanı sıra serbest yazar olarak çalışmalarını sürdürüyor. Alman ve Fransız dili – edebiyatı, çağdaş tarih ve kültür bilimleri eğitimi alan Björn Kern; romanları ile Brüder Grimm Ödülü ve Heinrich-Heine Bursu dahil pek çok ödül kazandı.

Antalya’daki etkinliklerde; Leipzig Alman Edebiyatı Enstitüsü, Reykjavik Üniversitesi ve Berlin Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda öğrenim gören Alman oyun yazarı Kristof Magnusson’un “Erkek Parkı” adlı oyununun okuma tiyatrosu da gerçekleştirilecek. Çevirmen – dramaturg Sibel Arslan Yeşilay’ın Türkçeleştirerek okuma tiyatrosu olarak sahneye koyacağı “Erkek Parkı”; eşlerinin alışveriş çılgınlığından bunalıp, bir bodruma sığınan erkeklerin öyküsünü anlatıyor.

 

Program kapsamında, Doğu Avrupa Roman müziğini elektronik ‘downtempo beats’le harmanlayan Viyanalı müzik grubu “!DelaDap”ın vereceği konser, Antalyalılara adeta bir müzik ziyafeti yaşatacak. Etkileyici müzikleri ile dikkat çeken “!DelaDap”; Stani Vana (DJ, grup lideri ve yapımcı), Simona Senkiova (solist), Kristina Gunarova (solist), Alen “Djamba” Dzambic (akordeon), Pavel Shalman (keman), Aleksander Stoijc (gitar) ve Jovan Torbica’dan (bas) oluşuyor.

 

Etkinlik programında yer alan, 2005 yılından beri İstanbul’da yaşayan Alman yazar, gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Dieter Sauter’in çektiği fotoğrafların sergilendiği “Türkiye’den İnsan Manzaraları” adlı sergi ise; 3 – 19 Mart 2010 tarihleri arasında Antalya Devlet Tiyatrosu Haşim İşcan Kültür Merkezi Fuayesi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Sergide; İstanbul’da bir büyük inşaatta çalışan işçiler ile Almanya’ya göç edebilmek için İstanbul’da Almanca öğrenen kadınların portreleri yer alıyor. 

 

“Yollarda… Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri” başlığı altında gerçekleştirilecek etkinliklerde sanatçılara, projeye katılan yazarların kitaplarının incelenip okunabileceği, internet bağlantılı bilgisayarlar ve audiovisuel araçlarla donatılmış bir “Gezici Kütüphane” eşlik ediyor.

 

Açılışı; 3 Mart 2010, Çarşamba günü saat 10:00’da, Antalya Anadolu Lisesi’nde Anja Tuckermann’ın okuma ve söyleşisi, 14:00’te      Akdeniz Üniversitesi Olbia Kültür Merkezi’nde Anja Tuckermann ve Björn Kern’in okuma ve söyleşisi, 18:30’da Antalya Devlet Tiyatrosu Haşim İşcan Kültür Merkezi Fuayesi’nde Dieter Sauter’in “Türkiye’den İnsan Manzaraları” adlı sergisinin açılışı ve 20:00’de Antalya Devlet Tiyatrosu Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde Kristof Magnusson’ın “Erkek Parkı” adlı oyununun okuma tiyatrosu ile gerçekleşecek “Yollarda… Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri”ne tüm Antalyalı sanatseverler ücretsiz olarak davetli…

 

“KÜLTÜR KÖPRÜLERİ” PROGRAMI HAKKINDA

“Kültür Köprüleri” Programı, AB ile Türkiye arasında sivil toplum diyalogunu destekleme amaçlı bir girişimdir. Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun başlattığı program, AB’ye üye ülkelerin Türkiye’deki kültür ofisleri ve Türk ortaklarınca uygulanmaktadır. 6 milyon €’yu bulan “Kültür Köprüleri” Programı'nın amacı; kültürel paylaşım ve anlayışı temel alarak, AB’ye katılım sürecinde olan Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki önyargıları gidermeye yardımcı olmak ve kalıcı bir işbirliğine imza atmaktır. Program sayesinde, AB üyesi ülkeler ve Türkiye birbirlerinin kültürel değerlerini tanıyarak, kültürel ve sanatsal yenilikleri sınırlar ötesine taşıma fırsatını bulacak, böylece kültürlerarası diyaloga katkı sağlayacaklardır. Program kapsamında modern sanatların tüm dalları, müzik, sahne sanatları, plastik ve görsel sanatlar ve edebiyat yer almaktadır.

 

“EUROPEAN LITERATURE GOES TO TURKEY - TURKİSH LITERATURE GOES TO EUROPE” (“AVRUPA EDEBİYATI TÜRKİYE’DE – TÜRK EDEBİYATI AVRUPA’DA”) PROJESİ HAKKINDA

“Kültür Köprüleri” programı çerçevesinde Goethe Enstitüsü tarafından birçok kurumun işbirliği ile gerçekleştirilen “Avrupa Edebiyatı Türkiye’de – Türk Edebiyatı Avrupa’da” (“European Literature Goes to Turkey - Turkish Literature Goes to Europe”) adlı proje; edebiyat ve kültür aracılığıyla insani değerlerin yüceltilmesini ve kültürler arası alışveriş ile sivil toplum diyaloglarının geliştirilmesini amaçlıyor.

5 Mayıs 2009 tarihinde Diyarbakır’da başlayan Türkiye turuna; 8 Avrupa ülkesinden, eserleri daha önceden Türkçeye çevrilmiş 48 tanınmış çağdaş yazar konuk oluyor. Yazarların yanı sıra, fotoğraf sanatçıları, film yapımcıları ve müzisyenler de Türkiye’nin 24 kentindeki sanatseverlerle buluşuyor. Her kentte bir hafta boyunca iki dilde edebiyat okumaları ve söyleşiler gerçekleştiriliyor. Projede, konuk yazarlara, internet bağlantılı bilgisayarlar ve audiovisuel araçlarla donatılmış, Mercedes – Benz Türk A.Ş.’nin katkılarıyla sağlanan bir ‘gezici kütüphane’ eşlik ediyor. “Yollarda… Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri” adı altında düzenlenen hafta kapsamında konserler, atölye çalışmaları ve sergiler de yer alıyor. Avrupa’da güncel sanat alanındaki gelişmeler ve yeniliklerle tanışma olanağı sunan projenin Türkiye turu, 16 Nisan 2010 tarihinde İstanbul’da 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilecek özel bir gala ile son bulacak.

“European Literature Goes to Turkey - Turkish Literature Goes to Europe” projesinin 4 Mayıs 2010 tarihinde başlayacak 8 Avrupa ülkesini kapsayan Avrupa turunda ise; eserleri daha önce yabancı dile çevrilmiş 16 tanınmış Türk yazar, 7 AB ülkesi ve İsviçre’de, iki dilde okuma günleri gerçekleştirecek. Türkiye’den başarılı müzisyen, film yapımcısı ve fotoğrafçılar, Sofya, Bükreş, Viyana, Zürih ve diğer 2 Avrupa Kültür Başkenti olan Pecs ve Essen’de sanatseverlerle buluşacak. 24 Haziran 2010 tarihinde Brüksel’de tüm Avrupalı ve Türk sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek gala ise, bir yıllık projenin doruk noktasını oluşturacak.  

 

Bilgi için:

http://www.goethe.de/Ins/tr/lp/prj/cub/trindex.htm 

bkz.

Banu K.Zeytinoğlu İletişim
Özlem DEMİRKIRAN

0212 281 12 00
ozlemd@bkziletisim.com  

Katılım için:
0 212 249 20 09 – dhl: 60-61

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.