30 yıllık dev ortaklık bitti!

Haberler - 10 Aralık 2016, Cumartesi

Türkiye reklam sektörünün duayen ismi Osman Uslu, dört büyük iletişim şirketindeki yüzde 49'luk hissesini global dev Publicis'e satarak devretti. Uslu, açıklamasında, "Bu satış, Publicis'in Türkiye'ye olan inancını gösteriyor. Bu ay sonunda tüm görevlerimi bırakmış olacağım. Şimdi heyecanla kendi yeni yolculuklarımıza çıkıyoruz" dedi.
Osman Uslu
Her şey 35 yıl önce, bir yumurtayı çatlatarak çıkan bir 'kalemle' başladı... Türkiye reklam sektörünün en değerli markalarından biri haline gelecek olan Yorum Ajans, 'yenilikçi' bir logoyla doğuyordu.

Osman Uslu'nun öncülüğünde 1981'de kurulan Yorum Ajans, 1986'da dünyanın reklam ve iletişim devlerinden Publicis'le bir 'affiliation' yani 'bağlılık' anlaşması yaparak, gücünü artırdı. Bu 'nişanlılık' dönemi, 2006'da 'evlilikle' sonuçlandı ve Uslu, dört şirketinde yüzde 100'üne sahip olduğu hisselerin yüzde 51'ini Publicis Grubu'na sattı. O dönemde yine efsanevi reklamcı Maurice Levy'nin de katılımı ile gerçekleşen Paris ve İstanbul'daki imza törenlerinden ardından; Yorum Ajans Publicis Yorum, Bold Ajans Publicis Bold, Allmedia SMG Allmedia, Zone ise Publicis Zone ismini aldı.

Ve Osman Uslu, 35 yılın ardından, Lion Communications Turkey çatısı altındaki Publicis Yorum, Publicis Nurun, Publicis Healtcare İstanbul ve Saatchi&Saatchi İstanbul'daki yüzde 49 oranındaki hissesini Publicis Groupe'a satmak üzere ortaklar olarak anlaştıklarını ve ön sözleşmeyi imzaladıklarını açıkladı.

"Sektördeki son büyük yerli ortaktım"

Lion Communications Turkey ile Vivaki Turkey kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Osman Uslu, reklam sektöründe merak edilen ve konuşulan son yılların en büyük hisse satışıyla ilgili açıklamalar yaptı.

"Sektörde son kalan en büyük yerel reklam ortaklarından biri olarak, global dev Publicis'e yüzde 49 hissemin satışı ve devri için anlaştık" diyen UsluRekabet Kurulu onayı sonrası hisse devir işlemlerini de gerçekleştireceklerini vurguladı. Uslu, satışa ilişkin şunları dile getirdi:

"BPublicisu devir işlemi sonrasında hem Lion Communications Turkey, hem de Vivaki Turkeyşirketlerindeki, 2006'dan bugüneüstlendiğim Yönetim Kurulu Başkanı ve CEOgörevlerimi de sonlandıracağım. Büyütülen şirketlerin, usta bir zamanlama ile değerlendirilmesi iş hayatındaki en önemli karnelerden biridir. Bu anlayışla, 2011'de Smg Turkey ve Zenith Optimedia'yı içeren Vivaki Turkey'deki yüzde 49 hissemi de Publicis Groupe'a satmıştım. Dostum Maurice Levy'nin ısrarı ve isteği üzerine, Vivaki Turkey'de Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'luk görevlerini de bugüne kadar sürdürdüm. 2015'te, verimlilik anlayışım gereği, Publicis Yorum, Saatchi&Saatchi İstanbul, Nurun İstanbulve Publicis Healthcare İstanbul markalarını –aynen medya tarafında yaptığım gibi- tek bir çatı altına, Bomonti'ye taşıdım. 35 yıl boyunca kurduğum şirketlerde ikibinden fazla nitelikli insanla çalışmanın mutluluğu ve onlara hep açık, şeffaf, dürüst ve 'iyi insan' olmalarını öğütlemenin huzuru ile Publicis Groupe ile olan 35 yıllık yolculuğum bu ay sonunda bitiyor. Bu ayrılığı 2 yıl önce istemiştim... Maurice Levy'i ancak ikna edebildim. Arkamda kurumlaşmış bir yapı, süreklilik kültürü kazanmış bir kadro ve yokluğumu hissettirmeyecek 400 kişi bırakıyorum. Çok huzurluyum. Ben PublicisGroupe'a güveniyorum, onlar da Türkiye'ye! Şimdi heyecanla kendi yeni yolculuklarımıza çıkıyoruz."
 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.