reklam
reklam

Ayasofya’da Dev AB Konseri

Haberler - 15 Eylül 2005, Perşembe
AB yolunda "Hayırcıları" ikna etmek için, Ayasofya Meydanı’nda pekçok ünlü sanatçının katılacağı dev bir ’Kıtaların Konseri-Medeniyetler Buluşması’ konseri verilecek.

Avrupa Birliği’nin Türkiye ile tam üyelik müzakereleri için 3 Ekim’de vereceği kritik karar öncesi, İstanbul dev bir müzik organizasyonuna ev sahipliği yapacak. Dünyanın birçok ülkesinden gelecek ünlü sanatçılar, 24-25 Eylül’de Ayasofya Meydanı’nda ’Kıtaların Konseri-Medeniyetler Buluşması’ konseriyle dünyaya ’Türkiye AB’yi hak ediyor’ mesajı verecek.

Merkel ile Sarkozy
Konseri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eminönü Belediyesi’nin ortaklaşa düzenleyecek. Konsere Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra İtalya, Yunanistan, İspanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya Kültür Bakanları, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn ve bazı AB parlamenterleri ve konsoloslar da davetli. Davetliler arasında AB içindeki Türkiye karşıtı cephenin önde gelen isimleri Alman Hıristiyan Demokrat Lider Angela Merkel, Fransa Ana Muhalefet Lideri Nicolas Sarkozy de dikkat çekiyor.

AKŞAM Yayın Grubu’nun da sponsor olduğu organizyonda SKY Türk televizyonu iki gün Ayasofya Meydanı’ndan canlı yayın yapacak. Yabancı televizyon ve gazeteler de İstanbul’da üs kuracak. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ise dünyaya Türkiye’nin AB’ye entegre sürecini hak ettiğini göstereceklerini söyledi. Konseri organize edecek olan Belçika-Türk ortaklığı olan Icon Europe Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Alkış da amaçlarının entegre sürecinde Türkiye’ye psikolojik destek vermek olduğunu söyleyerek, ’Aleyhimizde söylemleri bulunan bazı siyasileri bu organizasyona davet ederek onları insanımızın samimi ve içten duygularıyla muhatap etmek istedik’ dedi.

Sertab’la Paparizou birlikte söyleyecek
Organizasyon, 23 Eylül akşamı Ayasofya Müzesi bahçesinde 400 yerli ve yabancı konuğun katılacağı bir resepsiyonla başlayacak. Gecede, Sertab Erener bu yıl Yunanistan’ı Eurovision’da birinci yapan Helena Paparizou ile birlikte konser verecek. Konserde Almanya’dan 1980’li yılların ünlü grubu Modern Talking’in solisti Thomas Anders ile Alanya aşığı müzisyen Peter Sebastian, 2005 Eurovision Şampiyonu Yunanlı Helena Paparizou, Rusya’dan ünlü topluluk NA-NA, Hollanda’dan Petra Berger, İspanya’dan Jose Parrondo, Almanya’dan Peter Sebastian, Kanada’dan Eve, Amerika’dan Jack Clift , İngiltere’den Javine Hylton ve Fransa’dan Patricia Kaas yer alacak.

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.