Yeni ürün denemeyi seviyor muyuz?

Haberler - 6 Mayıs 2017, Cumartesi

Yeni ürün denemeyi seviyor muyuz?"Yılın Seçilmiş Ürünü" (YSÜ) programı kapsamında Nielsen'in yaptığı araştırmaya göre, Türk tüketicilerinin %60'ı "yeni" ürünleri denemeyi seviyor. Araştırmaya göre, kadın tüketiciler erkeklere kıyasla "yeni" etiketli bir ürün satın almaya daha eğilimli durumda.

Kazanan ürünlerin tüketicilerin oylarıyla belirlendiği ve Türkiye'de 2. kez gerçekleştirilen "Yılın Seçilmiş Ürünü" (YSÜ) programı kapsamında Nielsen'in yaptığı araştırmaya göre, Türk tüketicileri yeni ürünleri denemeyi seviyor.
12 ilde 4.109 tüketiciyle yüz yüze yapılan araştırma, Türk tüketicilerinin %60'ının "yeni" ürünleri denemeyi sevdiklerini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, Türk tüketicilerinin %61'i ise kendilerine tavsiye edilen ya da çevresi tarafından önerilen ürünleri denemeye açık olduklarını ifade ediyor.

Yeni ürünün fiyatı satın almayı etkiliyor

Araştırmanın sonuçlarına göre Türk tüketicilerin %30'u pazarda yeteri kadar yeni ürün olmadığını düşünürken, %37'si ise yenilikçi özellikleri bulunan ürünler için daha yüksek ücret ödemeye hazır olduklarını ifade ediyor. Tüketicilerin %56'sı yeni ve yenilikçi özellikleri bulunan ürünleri fiyatlarının uygun olması durumunda deneyebileceklerini belirtiyor. Araştırma, kadın tüketicilerin erkeklere kıyasla, "yeni" etiketli bir ürün satın almaya daha eğilimli olduğunu da ortaya koyuyor.

Yılın Seçilmiş Ürünü (YSÜ) logosu güveni artırıyor

Araştırmaya göre, Türk tüketicilerinin referansı olan Yılın Seçilmiş Ürünü (YSÜ) logosu ise, tüketicilerinin %52'sinin satın alma isteğini artırırken, reklamlarda YSÜ logosuna yer vermek, tüketicilerin reklama güvenini %50 oranında artırıyor.
 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.