Türk Gençleri Çoğunlukla Nedensiz Seviyor

Makaleler - 15 Şubat 2012, Çarşamba
Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu önderliğinde hazırlanan, 59 farklı üniversitede 500 öğrenci tarafından cevaplanan ‘Sevgililer Günü’ anketi...

AnketTürk gençleri çoğunlukla “nedensiz” seviyor!
Aşk söz konusu olduğunda gençlerin önemli bir çoğunluğu “Ona neden aşıksınız?” sorusuna eski günlerin romantik yaklaşımı ile ya “Nedeni yok, aşığım işte!” diyor ya da “değer” ve “dürüstlük” kavramlarıyla yanıt veriyor.
 
Gençler filozofça seviyor!
Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencilerinin farklı üniversitelerde okuyan 500 genç arasında yaptığı aşk konulu anketin sonuçlarına göre, aşk söz konusu olduğunda Türk gençleri, yaygın kanının aksine maddiyatçı bir yaklaşım sergilemiyor. Gençlerin bu yaklaşımı, günümüzün önemli düşünürlerinden biri olarak kabul edilen Slovak düşünür Slavoj Zizek’in konuşmalarında sıklıkla dile getirdiği “Aşkın nedeni yoktur, eğer bir neden söylüyorsanız o aşk değildir” yaklaşımı ile paralellik gösteriyor. Ankete katılan gençlerin %16.5’i “Ona neden aşıksınız?” sorusuna “Nedeni yok” diye yanıt verirken, neden söyleyenlerin önemli bir kısmı aşkta maddi kriterleri baz almıyor. “Nedensizlik”i takip eden en yüksek ikinci yanıt yine manevi nitelik taşıyor.  Gençlerin %8.5’i aşkta, karşısındaki kişinin dürüstlüğüne önem veriyor. Aşklarını dış görünüşe dayandıranların oranı ise %6 civarında.  Kendisine değer verilmesi (%4.8) ve karşısındaki tarafından seviliyor olması (%4.0) gençlerin en çok verdiği diğer cevaplar arasında.

Aşkın en önemli işareti bakışlar!
Anket sonuçlarına göre, gençler aşkın işaretini bakışlarda buluyor.  “Birlikte olduğunuz kişinin hangi davranışı, onun size aşık olduğunu düşündürür?” sorusuna verilen yanıtlarda, bakışlar %19.1 ile ilk sırada yer alıyor. Doğrudan gözlerin içine bakılması, hayranlık ifade eden bakışlar ya da göz teması gibi bakışa özgü unsurlar, gençlere, karşısındakinin kendisine aşık olduğunu düşündürten ilk neden. Gençlere göre aşkın ikinci önemli göstergesi, karşı tarafın ilgisi (%13.4). İlk beşte yer alan diğer üç gösterge sırasıyla %6 ile kıskançlık, %4.6 ile özenli davranışlar ve %3.9 ile yapılan fedakarlıklar şeklinde sonuçlarda yer alıyor. Yanıtlardan çıkan sonuçlar, romantik filmlerin ve Sevgililer Günü’ne özgü reklamların topluma dayatmaya çalıştığı aşkın en önemli göstergesi “hediye vermek, yüzük almak ya da evlenme teklifi” gibi davranışlar, gençlerin cevapları arasında en alt sıralarda yer alıyor.

İlk aşkın gözleri unutulmuyor!
“İlk aşık olduğunuz kişinin hangi özelliği sizi etkilemişti?” sorusuna verilen yanıtlarda da yine gözler ve bakışların ön plana çıktığı görülüyor. Ankete yanıt veren gençlerin %17.3’ü ilk aşklarına tutulma nedeni olarak gözleri ve bakışları veriyor. İlk aşka düşme nedenleri içinde ikinci sırayı %11’le dış görünüş alırken, gülüşü (%7.5), davranışı (%6.8) ve konuşması (%6) ilk aşkla ilgili en çok hatırlanan diğer özellikler.

En değerli aşk hediyesi “çiçek” 
Eski günlerin romantizminin hala geçerli olduğunu gösteren bir başka sonuç, anketin “sizce en güzel aşk hediyesi nedir?” sorusunda ortaya çıkıyor. Gençlere göre en güzel aşk hediyesi başta gül olmak üzere “çiçek” (%14). En güzel aşk hediyesi olarak sevgilinin sadece “kendi varlığı” %5.9’la pırlantadan önce geliyor. Pırlanta %5.1’le üçüncü sırada yer alırken, emek sarf edilmiş her hangi bir hediye gençlerin en çok tercih ettiği dördüncü hediye oldu.  

Gençler, aşklarını ilk olarak arkadaşlarına anlatıyor.
 “Aşık olduğunuzu, ilk kime söylersiniz?” sorusuna verilen yanıtların başında %59.6 ile “arkadaşım” seçeneği var. Anneler %12.1’le ikinci, kardeşler  %9.41’le üçüncü sırada yer alıyor. Aşık olduğunu hiç kimseye söylemeyenlerin oranı ise %4.9.

Gençler, aşk dizisi olarak en çok “Adını Feriha Koydum”u beğeniyor.
Anket kapsamında sorulan “En beğendiğiniz aşk dizisi” sorusuna verilen yanıtların başında %21.8’le Show TV’de yayınlanan Adını Feriha Koydum dizisi geliyor. İkinci sırada bir dönem Kanal D’de yayınlanan Aşk-ı Memnu (%18.3), üçüncü sırada da Fox TV’de yayınlanan Yer Gök Aşk (%6.3) dizisi yer alıyor.

Gençlerin en beğendiği ünlü aşık çift, Çağla Şikel ve Emre Altuğ çifti.
Anket sonuçlarına göre gençlerin en beğendiği ünlü çift Çağla Şikel ve Emre Altuğ çifti olurken, ikinci sırayı Angelina Jolie ve Brad Pitt aldı. En çok beğenilen üçüncü çift ise Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ çifti oldu.

Sevil Bektaş
Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı
Öğretim Görevlisi 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.