Sosyal Medyada Hangi Markalar Konuşuluyor?

Makaleler - 29 Eylül 2011, Perşembe

Sosyal medya, artık iş hayatının da ayrılmaz bir parçası. Öyle ki, şirket yöneticilerinin yüzde kırkı günde birkaç kez; yüzde otuz altısı günde en bir kez bu yeni mecrayı kullanıyor. Markalar için ise sosyal medya, iletişim planlarında çoktan yerini aldı. Medya Takip Merkezi (MTM), önce konvansiyonel medyanın en popüler markalarını belirleyip, ardından bu markalar hakkında sosyal medyada yapılan fısıltıları dinledi. İşte, araştırmanın çarpıcı sonuçları!

Sosyal medya, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de günlük hayatın vazgeçilmez unsurları arasında yerini aldı. Facebook, Twitter, Youtube ve sözlükler başta olmak üzere pek çok sosyal paylaşım ağında milyonlarca üye, gündemi, hayatı, kişisel hikayeleri, markaları; kısaca her şeyi konuşuyor. Bu yeni ve özgür mecrada tamamen savunmasız kalan şirketler ise yeni iletişim stratejileriyle, markalarını en iyi şekilde yönetmenin yollarını arıyor. Peki, sosyal medyanın en popüler markaları hangileri?

Medya Takip Merkezi (MTM), gazete, dergi, TV kanalı gibi geleneksel mecralarda yüksek yansıma bulan 50 markayı ölçü alarak, bu markaların sosyal medyada ne kadar konuşulduğunu ölçümledi. 19-24 Eylül 2011 tarihlerini kapsayan araştırma raporuna göre, sosyal medyada hakkında en çok fısıltı tespit edilen marka, Turkcell. Özellikle Twitter’da hakkında sıkça yorum/ileti yazılan markanın, en çok konuşulduğu diğer platformlar ise sırasıyla Facebook, Ekşisözlük ve Friendfeed oldu.

Sosyal medyada en çok konuşulan ikinci marka ise Iphone. Özellikle Facebook kullanıcıları tarafından sıkça yorumlanan Iphone’nun, en çok ilgi gördüğü diğer platformlar ise sırasıyla Twitter ve Friendfeed oldu.

Sosyal medyanın en popüler üçüncü markası, BMW. Facebook’ta hakkında 874 mesaj/ileti yazılan BMW, aynı zamanda tüm markalar arasında, Facebook’ta hakkında en çok konuşulan marka olmasıyla da dikkatleri üzerine çekti.

Sosyal medyada en çok yer alan diğer markalar ise sırasıyla Avea, Ford, HP, Apple, Honda, Türk Telekom, Audi, Renault, Vodafone, Sony, Samsung ve Nokia oldular.

SOSYAL MEDYANIN EN POPÜLER MARKALARI
sosyal medyanın en çok konuşulan markaları
Twitter’da en çok konuşulan üç marka!
Medya Takip Merkezi’nin aynı raporuna göre, Twitter kullanıcıları arasında, popüler markaların ilk üçü telekom sektöründen çıktı. 928 mesaj ile Turkcell ilk sırada yer alırken, onu 665 mesaj ile Avea ikinci ve 574 mesaj ile Türk Telekom üçüncü sırada takip etti. Gıda sektörünün ünlü markası Ülker, twitter’ın hakkında en fazla konuşulanı olurken; cep telefonu ve bilgisayar markaları da, sosyal medya sakinleri tarafından yüksek ilgi gördü…

Facebook’un en popüler markaları!
Türkiye’nin en çok kullanılan sosyal paylaşım ağı olan Facebook’ta en çok hangi markanın konuşulduğunu da inceleyen MTM’ nin raporuna göre, ilk sıraya 874 ileti/mesaj ile BMW yerleşti. Onu 743 mesaj ile Turkcell, 680 mesaj ile Iphone ve 327 mesaj ile Honda takip ettiler.

Ekşisözlük’te hakkında en çok yorum yapılan marka!
Aynı araştırma raporuna göre, Ekşisözlük’te hakkında en çok ileti/yorum yazılan marka, 140 ileti ile Iphone olurken, onu ikinci sırada 130 ileti ile Digiturk ve 105 ileti ile Apple izlediler.

MTM Medya Takip Merkezi
0212 442 30 00
www.medyatakip.com

Silva DEMİRCİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.