Şirketlerde Kültür, Kimlik, Gelişim ve Halkla İlişkiler

Makaleler - 7 Ağustos 2007, Salı
“Büyük İskender” filmini izledim. Film çok iyi yazılmış senaryo üzerine kurgu edilmişti. İskender, işgal etmek istediği topraklarda savaş yerine halkla ilişkiler çalışmalarına ağırlık verirdi. Ayak bastığı ülkelerin birinde o ülkenin en yoksul kızı ile tüm baskılara rağmen evlenir ve o yörenin giysilerini tercih eder. Bu yaklaşımdan sonra o ülkede İskender’e karşı ciddi bir direniş olmamıştır. Savaş kazanılmıştır. O dönemde halkla ilişkiler kavramı olmasa da yapılan bu çalışma planlı ve sistemlidir. Halkla ilişkilerde iletişimin önemi ve davranışların önemi küçümseneme ayrıca plan ve sisteme dayanan davranışsal özellikleri olan bir meslektir.

Hz İsa ve Hz. Musa temsil ettikleri dinlerin yaşam ve davranış biçimlerini önce kendileri yaşayarak yaşatmaya çalışmışlardır. Propaganda tekniklerinin kullanıldığı bu çalışmalar sonuç vermiştir.

Hz İsa bir imparatorluğa karşı havarileri ile halkı yanına toplamış ve düşüncelerinin etrafında toplamayı başarmıştır. Bu başarıda halkla ilişkiler çalışma ve teknikleri bulunmaktadır. Hz. Musa “On Emir” bildirgesini halka anlatma yöntemlerinde halkla ilişkiler mesleğini tercih etmiştir.

İslam Peygamberi Hz. Muhammed İslam dininin yaşayış-davranış ve düşünüşlerini titiz bir şekilde son derece cahil bir halka anlatmayı başarmıştır. Karanlıklardan aydınlığa doğru bir geçişin öncüsü olmuştur.

Her üç din ve temsilcileri incelendiği zaman, davranışlar ön planda tutulmuştur. Halkla ilişkilerde başarıda söz etmek için düşüncelerin eyleme dönüşmesi davranışların kalitesi ile mümkündür.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethi sırasında Bizans halkının inançlarına ve yaşamlarına zarar vermedikleri sürece dokunmayacaklarını beyan etmiştir. Bu beyan ile Bizans halkı Fatih Sultan Mehmet’e saygı göstermiş ve destek vermişlerdir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş ve barışta kazandığı başarıların temelinde halkla ilişkileri görmek mümkündür. Atatürk, düşünceleri ve davranışları ile halka güven vermiştir, düşmanları daima Atatürk’e davranışlarından dolayı saygı göstermiştir.

Çalışmalarımıza ve yaşantımıza her zaman problemler bir engel teşkil edecektir. Bu engeller çevreden veya kronik oluşumlardan veya yönetimsel olabilmektedir. Çoğu zaman bu problemler karşısında güçlü insanlar da hayal kırıklığına uğramaktadır. Ancak, bu sorunlar gerçekten de çözülmesi imkânsız sorunlar değildir. Ayrıca hiçbir sorunun çözülmesi imkânsız değildir.

Şirketlerin kimlikleri, gelişimleri ve kültürleri sonrada kazanılmış ve kazanma yöntemi ise “öğretimsel”dir. Öğretimsel kazanımları şirketlere kazandıran “iş gücü” dür. İş gücü, bir şirketin mal ve hizmet üretiminde temel faktörlerden en önemli olandır.

Bu bağlamda, şirket insan kaynakları planlaması yaparken, iş planlaması yapmış olacaktır. Mühendis, öğretmen, aşçı, doktor, halkla ilişkiler, veteriner, psikolog, kaymakam, avukat vs… bu mesleklerde ihtiyaç doğrultusunda istihdam edecektir.

Bu meslekleri icra edenler, önce eğitimleri/diploma, başarı, karakter, zar edilen görevi talep etme vs.. öncelikleri dikkate alınarak istihdam edilecekleridir.

Bir şirketin kültürünün yapısal normları, kimlik rengi ve geleceğe doğru gelişimi, o şirkette çalışanlar ile ortaya çıkmaktadır.

Vizyonu ve misyonu olmayan bir şirket ve vizyon ve misyon tanımayan/bilmeyen bir şirket, diploma/kariyer/iş planlaması/kişisel gelişim/iletişim ve halkla ilişkiler kavramlarına ne kadar önem verebilir.

Karanlıkta düşmeden yürümek için ışık lazım, denizde seyahat etmek için deniz aracı, havada seyahat etmek için hava aracı, karada seyahat etmek için ise kara aracı lazım. Şirketlerin de batmaması için, karanlıkta, denizde, havada, karada araç lazım.

Şirketlerin yaşam araçlarından biri sermaye diğeri teknoloji ve insan gücüdür. Her şirket kendisini ileriye taşıyacak araçları seçemiyorsa yolda kalacaktır.

Yolda kalmak, “düşmek” ve “boğulmak” tır. Her iki eylem sakat kalmak ya da ölmektir.

Her şirket yaşamak, büyümek ve gelişmek ister.
Bu süreç sermaye, teknoloji ve işgücü ile mümkündür. İş gücü içinde her meslek bir şirketin misyon ve vizyonuna değer katacaktır. Bu mesleklerden biri de “halkla ilişkiler” mesleğidir. Kurumsal kimliği solmuş, vizyonsuz ve misyonsuz ne kadar şirket varsa analiz edildikçe içinde halkla ilişkiler biriminin yetersiz olduğu ya da olmadığı görülecektir.

Kamu kurum ve kuruluşları son yıllarda bu eksik yapılanmada sorunlarını çözmek için halkla ilişkiler birimlerine halkla ilişkiler eğitimi alan kişileri istihdam etmektedirler.

Bir kuruma girerken, “efendim hoş geldiniz, buyurun…” ile başlayan bir insan gördüğüm zaman yüzüm güler ve mutlu olurum.

Değerli meslektaşlarım, şirket yöneticileri ve öğrenciler; bu sitede artık meslek yaşamımda ve eğitim hayatımda teorik ve öğretimsel olarak kazandığım bilgileri sizinle paylaşmaktan sevinç duyacağım. Bu siteyi ve platformu oluşturan değerli dostumuza Şahnur KARAAĞAÇ’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Ben düşüncemde başarılı şirketlerin arkasında halkla ilişkiler birimleri var, bu tezimle hep bu mesleği savundum bu düşünceden yol çıkarak eğitim verdim ve öğrencilerime bunu anlatmayı başardım.

Yazılarımda kişisel gelişim, halkla ilişkiler, insan kaynakları, davranış bilimleri, iletişim, yönetim ve organizasyon ağırlıklı olarak yer alacaktır.

Saygı ve sevgilerimle…
7 Ağustos 2007

Öğr. Gör. Aziz İLGAZİ
 

Aziz İlgazi

Yorumlar

şebnem   8 Ağustos 2007, Çarşamba

Aziz bey, iyi günler, halkla ilişkiler konusunu araştırırken yazınızı gördüm ve çok etkilendim. Ben bir ev hanımıyım, daha önce aktif bir çalışma hayatı, çok aktif bir sosyal-kültürel yaşantım oldu. Şimdi birikimlerimi değerlendirip tekrar çalışma hayatına dönmek istiyorum ama donanımlı ve hazırlıklı olmak istiyorum. Bölümünden mezun olmasam da halkla ilişkilerde çalışma şansım var mıdır ve ne gibi çalışmalarla bu görevi hak edebilirim, yardımcı olursanız sevinirim. Adresime sanırım siteden ulaşabilirsiniz ya da köşenizden yanıtlayabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Aziz İlgazi   9 Ağustos 2007, Perşembe

Halkla İlişkiler teorik ve uygulamalı eğitimle kazanılmış bir meslektir. Sizin bu alanda herhangi bir eğitim almadıgınız görülmektedir. Bu durumda, bir halkla ilişkiler mesleğini icra eden bir kişinin aldıgı teorik bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Bu bilgiler 2 yıllık önlisans veya özel eğitim kurumları tarafından verilen kısa süreli meslek kursları ile kazanılır. Bu kazanımdan sonra siz kendinizi yetenekleriniz doğrultusunda yetiştireceksiniz. Uzun bir yol sizi bekliyor. Bu yolda sürekli eğitim olarak tanımladıgımız "kişisel gelişim" ile sektörde kalmanız mümkün olabilir. Aksi takdirde belki bir işiniz olur, maaşınız olur ancak yaptığınız işin adı halkla ilişkiler olmayacaktır.
Saygılarımı lutfen kabul buyurun...
Başarılar diliyorum...

ALİ   16 Ağustos 2007, Perşembe

iyi günler aziz bey,
ben liseyi bu yıl bitirdim össye girdim we açık öğretimden halkla ilişkilere gitmek istiyorum ama çevremden bazı söylentiler duydum
bi iş sahibi olamazmışım genelde halkla ilişkiler için bayanlar tercih ediliyormuş bu söylendiler duydumu beni bilgilendirmenizi rica ediyorum lütfen yardımcı olun halkla ilişkiler hakkında biraz bilgi werin mailimede cvp yazabilirsiniz

Aziz ilgazi   18 Ağustos 2007, Cumartesi

Ali Bey, bu sektörde bayanları tercih etmeleri genel olarak dogru bir bilgidir. Ülkemizde bayanlar bu mesleği daha çok tercih ediyor. Bir gercek daha var bayanlarımız davranısları, yaklasımları, işe bağlılıkları ile erkeklerden daha çok başarılı. Ben erkeklerden özür diliyorum. Bazı meslekler var bayanlar için ideal, bazı meslekler var erkekler için ideal. Ben bu ayrımı yapmıyorum çünkü bu ayrım yanlıştır. Sektör çalışma koşulları ve mesleğin gerektirdiği tutum ve davranışlardan olan bir gerçek var karşımızda, bu sektörde çok sayıda halkla ilişkiler uzmanı iş talebi ile pşyasaya emeğini arz etmektedir. Bence bir başka meslek secimi yapmalısınız..
Basarılar dileirm

teslime saygılı   24 Ağustos 2007, Cuma

Aziz Bey,
Ben siteye yeni kayıt oldum ve birkaç sorum olacak size. Giresun Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünü kazandım ancak 2 yıllık olduğu için iş bulmakta çok sıkıntı yaşayacağımı söylüyorlar. Bu bölümü çok istiyorum ancak bu tip yorumlar üzerine biraz da ilerisi için endişeleniyorum. Bana ne önerirsiniz? Sizce bu bölüme 2 yıllık olduğu için gitmemeli miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
aziz bey ben siteye yeni kayıt oldum ve birkaç sorum olacak size.ben giresun şebinkarahisar meslek yüksek okulu halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümünü kazandım ancak 2 yıllık olduğu için iş bulmakta çok sıkıntı yaşayacağımı söylüyorlar ben bu bölümü çok istiyorum ama böyle yorumlar üzerine birazda ilerisi için endişeleniyorum. bana bir öneriniz yada tavsiyeniz varmı sizce bu bölüme 2 yıllık diye gitmemeli miyim???şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

Aziz Ilgazi   27 Ağustos 2007, Pazartesi

Sevgili Teslime Saygılı;
Bu okulda kaliteli eğitim veriliyor, eğitim 2 yıllık olunca öğrenciler biraz teredüt ediyor. Aslında 2 yıllık eğitime ilave olarak kendinizi halkla ilişkiler -iletişim-yabancı dil-konusunda kendinizi yetiştirirseniz...mutlaka sektörde yerinizi alacaksınız..buna eminim..kazandıgın okulda tecrübeli hocalarınız var..
sevgiler

ece   31 Ağustos 2007, Cuma

mrb aziz bey ben bu yıl urfa halkla ilikiler bölümünü kazandım fakat iki yıllık ve tek tereddütüm iki yılı bitirdikten sonra boş kalmak açıkçası korkuyorumda boşuna üniversite okumaya kendimi geliştirmek için elimden geleni yapıcam ayrıca güler yüzlü konuşkan sıcak kanlı bi insanım ama yinede korkularımı yenemiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz şimdiden tşk ederim başarılar...

Aziz İlgazi   1 Eylül 2007, Cumartesi

Sevgili ECE;
Halkla İlişkiler iki yıllık programları dahilinde kısa sürede meslege hazırlama eğitimi veriliyor. Siz bu 2 yılda kendinizi lise mezunu olmaktan kurtarıp bir üniversiteli ve meslek kazanma arzusu içinde olan birey yaklaşımı ile çalışırsanız, kendinizi geliştirirseniz 2 yıl sonunda özel sektörde size iş kapıları açılacaktır. Bu eğitim sürecinde size desteklerimiz sürekli olacaktır. Eğitiminizin ilk yılı sonunda size en büüyk şirketlerde uygulamalı staj desteğimizde olur. 2 yıl sonunda sonunda da staj desteği en gözde şirketlerde olur. Bu durumda size sadece kariyerinizi tamamlamak kalacaktır. Hangi bölümde iş garantisi olduğunu bana söylermisin? hangi üniversite mezunlarına iş garantisi veriyor.? Hangi 4 yıllık halkla ilişkiler fakülteleri veya bölümlerinden mezun olanların çoğu iş bulmaktadır.? Bu soruları sektörde çalışanlar biliyor. Siz kaydınızı yasal süreçte yapınız. Şanlıurfa´ya gittiğiniz zaman bana mail adresime yazınız. İletişim bilgilerinizi yazarsanız teredütlerinizi beraber ortadan kaldırabiliriz..
Sevgiler ve başarılar...

Aziz İlgazi   2 Eylül 2007, Pazar

Ece Hanım;
Siz kaydınızı yapınız, başarılı olacagınıza eninim, başarılar dilerim...Kayıt yaptıktan sonra bana mail adresimden ulaşabilirsiniz..

emine   16 Eylül 2007, Pazar

merhaba aziz bey ben şuanda lise ikiye geçtim aydın doğan lisesinda okuyorum ancak ben 3 yıl halkla ilişkiler okuduktan sora üniversite imkanı yok yani 2 yıllık hakla ilişkiler yüksek okuluna gidemiyorum yani istanbul içerisinde okulumuz sadece istanbul üniversitesi 2yıllık radyo taelevizyon bölümüne gönderiyor. ben ne yapabilirm şu anda kafam çok karşık yardımcı olursanız çok sevinirim

Aziz İlgazi   17 Eylül 2007, Pazartesi

emine hanım;
benim mailime geniş bir acıklama gönderirseniz size ve gelecegınızle ile ilgili bir planlama yaparız..
azizilgazi@hotmail.com

chipre   11 Ekim 2007, Perşembe

Merhaba Aziz Bey, bu sene halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümünden mezun oluyorum ve bundan sonra kariyer basamaklarını tırmanmak için atacağım adımlar konusunda kararsızım.Öncelikle iş konusunda hangi sektör , daha sonra yüksek lisansa başlayacağım (uluslararası ilişkiler düşünüorum)aynı zamanda açık öğretim işletme.fakat tam olarak ne yaparsam başarılı olabilirim ve ideallerime adım adım yaklaşabilirim kararsızım. şimdiden teşekkür ederim. sizi ilgiyle takip ediyorum.

ahmet beşer sebilci   19 Ekim 2007, Cuma

18.10.2007 tarihinde yapılan konferansın tüm katılanlara önemli ve kültürel anlamda çok iyi düşünceler kattıgına inanarak prof.dr.sühely batumu biz ögrencilerinize bilgilendirmek adına yapmış olduğunuz katkılarınızdan dolayı teşekkür eder.
çalışmalarınızın devamını dilerim.
pazarlama 2.sınıf ögrenciniz
ahmet.beşer sebilci

şükran   15 Kasım 2007, Perşembe

Merhaba ben Meslek Yüksekokulu mezunuyum ve iş bulmakta zorlandığım anlar oldu şunda çalışıyorum ve amacıma ulaşmam çok zor bir bankacı olmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor?

azizilgazi   22 Kasım 2007, Perşembe

Şükran Hanım´a;
Ulaşmak istediğiniz ancak ulaşmaktan teredüt ettiğiniz amacınız nedir? Bankacı olmak istiyorsunuz ve bankacı olmak için yeterli eğitim ve tecrübeniz varmı? Bana biraz bu konularda bilgi verirmisiniz?
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.