Sahne Senin Varlığınla Fark Yarat!

Makaleler - 13 Şubat 2015, Cuma

Türkiye’nin ve Kıta Avrupa’sının en büyük insan kaynakları organizasyonu İnsan Kaynakları Zirvesi; 20. yılında “Sahne Senin Varlığınla Fark Yarat” teması altında dünyaca ünlü konukları ağırladı.
Alper Utku ve Didem Gürcüoğlu Tekay
Açılış konuşmasını zirvenin Eş Başkanları MCT Yönetim Kurulu Başkanı Alper Utku ve MCT Danışmanlık Yönetici Ortak ve Genel Müdürü Didem Gürcüoğlu Tekay'ın yaptığı zirve; Oxford Üniversitesi Üst Düzey Araştırma Görevlisi Rama Mani, Prof. Carol Gilligan ve “Overwhelemed” kitabıyla dikkat çeken Washington Post’un ödüllü yazarı Brigid Schulte, Mandela’nın danışmanı Martin Kulungu-Banda, Dr William Isaacs, Howard Wallack, Dr Scilla Elworthy, Celia De Anca, Susan Huskissson gibi isimleri ağırladı. 
Açılışını Mercan Dede’nin yaptığı, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen zirvede katılımcılar keyifli dakikalar yaşadı.
Rama Mani 
Toplumla bağlantı kurduğunuz zaman mucize ortaya çıkar
Oxford Üniversitesi Üst Düzey Araştırma Görevlisi Rama Mani herkeste liderlik yüreğinin mevcut olduğunu belirterek “Kalp dört oda, her odanın becerileri var. Farkındalık, cesaret, yaratılıcılık ve bağlılık...
Bağlılık liderlerin en büyük becerisi, toplumla bağlantı kurduğumuz zaman mucize ortaya çıkar. Bu dört lider, bize gücümüzü hissettirir ve hep birlikte herkes için güzel bir dünya kurabiliriz. Kendimizi her şeyden ayrı tutabiliriz ancak içimizdeki varlıktan ayrı tutamayız” dedi.
​Mani'nin; "Cesaret, risk ne olursa olsun, başkaları ne derse desin denemeyi göze almaktır." sözleri ise büyük alkış aldı...
Brigid Schulte 
Boş zamanında etkinlik yapan kendini suçlu hissedebiliyor
Washington Post’un ödüllü yazarı Brigid Schulte odaklanma ile ilgili sorunlara değinerek “Çoğumuz ofiste çalışıyor ve her üç dakikada bir bize müdahalede bulunuluyor. Bu nedenle de her önemli şeye odaklanamıyoruz, bölük pörçük zamanlara sahibiz. Boş zaman ile ilgili yapılan araştırmalara baktığımız zaman kadınların gazete okumadıkları görünüyor. Bunun nedeni olarak da bakınca bulaşık, çamaşır gibi ev işleri nedeniyle boş vakit bulamıyorlar veya yaratamıyorlar. Erkekler ise oldukça yüksek oranda gazete okuyorlar. Başka bir araştırmaya göre ise boş zamanında etkinlik yapan kişilerin kendini suçlu hissedebildiği görülüyor. Modern hayatta “Meşguliyet”i o kadar değerli kılmışız ki bazen o kadar önemli olmasa da varmış gibi göstermeye çalışıyoruz. Biraz stres faydalı ancak fazla stres beynimizi daraltıyor, bu nedenle günde 20 dakika çalışmadan durabilmeliyiz. O zaman yaratıcılık sizi bulur ve hayatınızda ne istediğinizi keşfedebilirsiniz" dedi.
Tanyer Sönmezer
Liderler ortada yokken sözleri, hikayeleri, ritüelleri, sembolleri ve yaratılan mitlerle anılırlar... 
Management Center Türkiye, CEO'su Tanyer Sönmezer, ’’Sahne Üzerinde Olmadan Sahnede Varlık Gösterebilmek’’ temalı etkileyici sunumuyla yine zirvenin ilgi odağı oldu...
Katılımcıları hem keyiflendiren hem duygulandıran hem de düşündüren Söznmezer'in konuşmasında şu sözler öne çıktı;
"Liderler ortada yokken sözleri, hikayeleri, ritüelleri, sembolleri ve yaratılan mitlerle anılırlar..."
"Yaratılan mitler öyle bir yayılır ki, gelinen noktanın liderin ağzından çıkan ilk sözle alakası kalmamıstır artık."
 "Hayatınızın bir döneminde kotu adam olamamışsanız bu asla kahraman olamayacaksınız anlamına gelir- Carlos Ghosn" 
Carol Gilligan
Empati ve başkalarının ihtiyaçlarına cevap vermek gelişimize destek olur
Time Dergisi tarafından “En etkili 25 Amerikalı’dan biri” olarak tanımlanan Prof. Carol Gilligan, insanlarla ilişki kurmak zorunda olduğumuzu vurgulayarak “Ne düşündüğünü söylemezsen kendini nerede bulursun? Son 30-40 yıldır beşeri bilimlerde devrim yaşandı. Sorular değişti, radikal değişim oldu. Diğer insanlarla yaşarken öz çıkarlarının nasıl aşılabilmesi, nasıl varlık kapasitemizi artırabiliriz soruları soruldu. Empati ve başkalarının ihtiyaçlarına cevap vermek insan olarak ilişki içinde yaşamak gelişimize destek olur” açıklamasında bulundu.

2. Gün 
Zirvenin ikinci gününde Nelson Mandela’nın danışmanı Martin Kalungu-Banda, SHRM Küresel İş Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Howard Wallack, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen aktivist Scilla Elworthy ve “The Manager” kitabının yazarı Mike Carson gibi değerli isimler yer aldı.

Howard Wallack
Hepimiz küresel vatandaş olabilmeliyiz
SHRM Küresel İş Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Howard Wallack, herkesin global olması gerektiğini belirterek “İster inanalım ister inanmayalım artık dünya vatandaşıyız.  Firmalar operasyonları kadar küreselleşmezse geride kalıyorlar, her ülke için bu durum geçerli. Amerikalılar küresel olduklarını düşünüyorlar ancak küresel değiller. ABD’ye kıyasla Avrupa ve Asya daha küresel. İnsanlarla önem verdikleri konular arasında bağlantı kuramazsınız, iş konusunda da kuramazsınız. Soru sorun ve dünyanın neresine giderseniz gidin o ülkenin temel cümlelerini bilin. Kendinizi açın. Her toplumun kültür ve normlarını öğrenmeye çalışın ve ritüellerine önem verin” açıklamalarında bulundu. 

Martin Kalungu banda
İçimizdeki ses bizi daha güçlü yapabilir
Nelson Mandela’nın danışmanı Martin Kalungu-Banda ise kendimize bakma cesaretinin önemini ve varlık göstermeyi anlattı. Banda sözlerine şöyle devam etti. “Liderler varlık gösterme becerisini göstermeli. Bir mola verip etrafa bakabilirsek işte o zaman fark yaratabiliriz. Kendimizi varlığımızın ötesine geçiriyoruz. Modern eğitim bizi tuzağa düşürüyor. Sadece beyin değil, kalbimizle de düşünmeliyiz. Kalp ve duygumuzun farkında olmalıyız. Bu nedenle iç sesimizi dinlemek için molalara ihtiyacımız var. Bunun sonucunda da daha güçlü bir biçimde katkı yapabiliriz.”
Mike Carson
Takımlar değişse de lider yine lider olmayı sürdürür
Dünyaca ünlü futbol takımlarının menajerlerinden öğrendiklerimizi liderlere uygulayan Mike Carson, futbol menajerlerinden liderlik alanında neler öğrenilebileceğini anlattı.  Carson sözlerini şöyle sürdürdü: ”Sürdürülebilir liderlikte takımlar sürekli değişse bile lider en üst seviyede yine lider olmaya devam eder. Uzun dönemli başarıyı elde etmek için en önemli sebeplerden biri karar almak. Bu nedenle önemli karar alın, derin bilgiler alıp paylaşın.
Bağlılık yaratın ve değişim ve dönüşüme hazırlıklı olun. Yeteneklere yatırım yapın. Tüm bunlar uzun dönemli başarıyı elde etmek için kilit noktaların başında geliyor. Lider her zaman güçlü bir şekilde sahnede kalmaya devam eder.”

Mercan Dede
Zirve, Mercan Dede’nin zirveye özel konser performansıyla sona erdi.
 
 

Şahnur Karaağaç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.