RFID ile gerçek yaşam bağlantısı

Makaleler - 25 Mayıs 2011, Çarşamba

Facebook kullanıcıları RFID ile gerçek yaşam bağlantısını “beğen” di.  

Sosyal medya pazarlama yöntemlerinin her gün yeni bir uygulamayla karşımıza çıktığı günümüzde bilgi teknolojilerinde kullanılan uygulamalarla Facebook uygulamalarının birleşmesi sonucunda oldukça başarılı çalışmalar ortaya çıkmaktadır.  

RFID Teknololojisi  
RFID, üzerinde mikroişlemci ile donanmış etiket taşıyan bir nesnenin, bu etikette taşıdığı kimlik yapısı ile hareketlerinin izlenebilmesine imkan veren radyo frekansları ile çalışan teknolojidir. RFID kısaltmasının açılımı İngilizce olarak Radio Frequency Identification'dır.  
RFID genelde depo, stok, tedarik zinciri takibinde kullanılır, ürün güvenliğinde de kullanılan bu akıllı etiketler banka kartları, kartlı geçiş sistemleri, kimlik kartları gibi ürünlerde bu etiket üretim sırasında kartın katmanları arasına yerleştirilir. Etiketler çoğunlukla kullanıldıkları sisteme özgün bilgiler içerir ve sorgulandıklarında bu bilgiyi sorgulayıcıya geri gönderirler. FMCG, tekstil, ambalaj sanayi,perakende ve lojistik sektöründe oldukça yoğun kullanılmaktadır. Bileklik formundaki bileklikler de turizm sektöründe kullanılmaktadır.  

Coca-Cola’dan Başarılı Uygulama  
Coca-Cola 2010 yazında İsrail’de gençlere yönelik eğlenceler, konserler ve yarışmalar düzenlendiği Coca-Cola Village etkinliğinde dağıtığı RFID bilekliklerle facebook profilini tanımlayan katılımcıların hangi oyunlara katıldığı ve çekilen fotograflarının anında profillerinde görünmesini sağlamıştı. 1500 adet RFID bilekliğin dağıtıldığı kampanyada günlük 652,700 post görüntülenmişti.   ,
Videosu >  http://www.youtube.com/watch?v=LqwDqN7LNsc  

Renault’da Uyguladı  
Nisan 2011 AutoRAI Amsterdam Otomobil Fuarı’nda benzer bir uygulamayla yer aldı. Fuar ziyaretçilerine RFID kartlar dağıtan Renault araç modellerini inceleyerek beğenen kullanıcıların facebook duvarlarında beğendiği modelin özellikleriyle yayınlanmasını sağladı.  
Videosu >  http://www.youtube.com/watch?v=TfwKJ97T9C0  

Türkiye’de İlk Uygulayan Koç Oldu  
18 Nisan - 15 Mayıs tarihleri arasında yapılan Koç Fest Üniversite Spor Oyunları RFID teknolojisini  kullanan ilk organizasyon oldu. Oyunlara katılan öğrenciler Coca-Cola örneğinde olduğu gibi öğrencilerin ne zaman nerede hangi aktiviteyi izlediği ya da hangi etkinliğe katıldığını anında facebook profilinde yayımlayabildi.  
Koç Fest’de teknoloji oldukça iyi kullanılarak basketbol potasına smaç basan oyuncuların 180 derece görüntüleri slow motion olarak facebook’ta ve dailymotion üzerinden yayınlandı bu da sosyal medyada viral etki yaratabilecek gerekli malzemeleri de oluşturmuş oldu.  

RFID Teknolojisiyle Sosyal Medyayı Neler Bekliyor?  

Akıllı kartlar sayesinde şirketleri sosyal medya pazarlamasında değişik projeler ve uygulamalarda amansız bir rekabet bekliyor gibi görünüyor. İnsanlar bir alışveriş merkezine, mağazaya yada restauranta girdiğinde facebook sayfanızda orda olduğu yayınlayabildiği gibi hatta bu kartlar sayesinde hangi ürünü aldığı, hangi yemeği yediği anında facebook üzerinden yayınlanabilir. Tabi bunu bir arkadaşının aldığı elbisenin fotografı yayınlandığında beğenen bir sürü arkadaşı da firmaların potalsiyel müşterisi olarak karşımıza çıkacak bugüne kadar online satış konusunda deneyimli olanl şirketler ise daha şanslı olacaktır.  

İçine RFID etiket yerleştirilmiş telefonların yolda olduğuyla ilgili haberler var bu doğrultuda kart, bileklik vs. taşımadan firmalar bu teknolojinin nimetlerinden yararlanabileceğini öngörebiliyoruz. Müşteri içeriye girdiğinde anında kim olduğu daha önce yaptığı alışveriş bilgileri vs. gibi bilgiler müşteri temsilcisinin ekranına düşebilecek ve yeni crm uygulamaları facebook üzerinden şekillenecektir.  

Bu tarz uygulamaların birçok şirket tarafından kullanılacağına ve sosyal medya pazarlamasında uygulanacağı konusunda hiç kuşkum yok ilerleyen günlerde bunları görebileceğiz ve bekli de bir parçası olacağız. 

RFID uygulamaları için gelecekle ilgili uygulamaların nereye doğru ilerlediğini görebileceğiniz ilginç bir video > http://www.youtube.com/watch?v=f7wM_Dfz9IM


Uğur Ünal
ugurunalmail@gmail.com
 
TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Antropoloji bölümünü bitirdi. Eğitimini Beykent Üniversitesi MBA programında tamamladı. 2001 yılından başlayarak reklam ajanslarında iletişim ve marka müdürlüğü yaptı, bu süreçte ulusal ve uluslararası markalara hizmet verdi. Kurumsal İletişim ve Pazarlama alanında meslek hayatına devam etmektedir.

 

Eda Duygu Karahan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.