Partilerin Seçim Yarışı

Makaleler - 27 Mart 2014, Perşembe
Medya Takip Merkezi (MTM)  
Türkiye'yi farklı bir heyecanla saran 30 Mart seçimlerinde siyasi partiler ve adaylar farklı yaklaşımlar izliyor. Partiler ve adaylar seçmenlere ulaşabilmek adına her yolu deniyorlar. Outdoor kampanyaları, mitingler, mahalle toplantıları, tv yayınları, basın iletişim çalışmaları, sosyal medya kampanyaları.... Medya Takip Merkezi (MTM) yaklaşan seçimler öncesi parti, parti başkanları ve belediye başkan adaylarının medyaya kim daha fazla reklam verdiğini araştırdı.
 
Medya Takip Merkezi (MTM) yaptığı çalışmada 01 – 20 Mart tarihleri arasında siyasal partiler, liderler  ve belediye başkan adaylarının medyadaki görünürlüklerini yerel, ulusal ve genel olmak üzere 3 farklı kategoride inceledi. Araştırmaya göre, ulusal basında en çok ilan veren parti Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) oldu. AK Parti, 01 – 20 Mart tarihleri arasında ulusal basına verdiği 549 adet ilan ile listede ilk sırada yer aldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise ulusal basına 317 adet ilan vererek seçmenlerine seslendi. Ulusal basına en çok ilan veren bir diğer parti olan Milliyetçi Hareket Partisi de (MHP) 239 adet ilan ile yazılı basında yer buldu.  Araştırmaya göre yerel basında da en çok ilan veren parti AK Parti oldu. AKP, 01 – 20 tarihleri arasında verdiği 2 bin 274 adet ilanla listede ilk sırada yer alırken; ulusal basında üçüncü sırada yer alan MHP, yerel basında bin 194 ilanla ikinci sıraya yerleşti. CHP ise yerel basına verdiği bin 107 ilan ile listede üçüncü oldu.

Parti liderlerinin ilan tablosu yerelde de ulusalda da değişmedi
Seçim yarışında parti başkanları da seçmenlerine seslenebilmek adına yazılı basından yararlandılar.  Araştırmaya göre ulusal basına en çok ilan veren lider, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan, 233 ilan ile seçmenlere seslenirken, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ulusal basına verdiği 32 ilan ile listenin ikincisırasında yer aldı. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ulusal basında yer alan 25 ilan ile üçüncü sırada yer aldı. 
 
Yerel basında da en çok ilan ile yer alan parti lideri AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan, 86 adet ilan ile seçmenlerine ulaştı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 45 adet ilan ile listede ikinci sırada yer aldı. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yerel basına verdiği 32 adet ilan ile üçüncü oldu.
 
Ulusal basında Sarıgül lider...
Medya Takip Merkezi (MTM), 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi Büyükşehir Belediye Başkanları ve Belediye Başkan adaylarının yazılı basın ilanlarından ne kadar yararlandıklarını ele aldı. Araştırmaya göre, ulusal basına en çok ilan veren başkan adayı CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül oldu. Mustafa Sarıgül, 55 adet ilanla yazılı basın aracılığıyla halka seslendi. CHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Macit Özcan da 45 ilan adedi ile ikinci sırada yer aldı. AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Barış Aydın da 16 ilan ile listede üçüncü oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ise yazılı basın ilanlarından çok  afiş ve billboard reklamlarını tercih ettiği gözlendi.
 
Yerel basın ilanlarında lider Arıkan
Yerel basında seçmenlerine en çok ilan vererek seslenen başkan adayı CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldıray Arıkan oldu. Arıkan, verdiği 86 adet ilan ile listede ilk sırada yer aldı. AKP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Burhanettin Çoban da seçmenlerine seslenmede yazılı basından yararlandı. Çoban, 74 ilan adedi ile listede ikinci oldu. Yerel basında en çok ilan veren bir diğer isim ise 66 ilan adedyle MHP Afyonkarahisar Belediye başkan adayı Fatih Çetinkaya oldu.
 
MTM, partilerin seçim kampanyasında en çok hangi gazeteleri tercih ettiğini araştırdı. Sonuca göre, AK Parti, ulusal basında en çok sırasıyla Posta, Sabah, Milliyet, Hürriyet, Star gazetelerine; yerel basında ise Karadeniz'in Sesi, Haberdar, Karadeniz'den Güne Bakış ve Karadeniz'de Son Nokta gazetelerine ilan vererek seçmenlerine ulaşmayı tercih etti.
 
Cumhuriyet Halk Partisi seçmenlerine ulaşabilmek adına verdiği ilanlarda ulusal basında sırasıyla
Posta, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Habertürk gazetelerine ilan verirken yerel basında ise Gazete İstanbul, Haberdar, Karadeniz'den Güne Bakış, Gerçek gazetelerine ilan vererek seçmenlerine seslendi.
 
Milliyetçi Hareket Partisi de seçim yarışında en çok ilan verdiği ulusal gazeteler sırasıyla Ortadoğu, Posta, Zaman, Hürriyet gazeteleri oldu. Yerel basında ise sırasıyla, Kuzey Ekspres, Yeni Haber, Yenigün, Hakimiyet gazetelerine verdiği ilanlarla seçmenlerine seslendi.
 
Parti başkanlarını genel olarak ele aldığımızda AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 330 adet ilanla seçmenlerine seslendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 77 ilan adedi ile listede ikinci oldu. En çok ilan veren bir diğer parti başkanı ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli 57 adet ilanla listede üçüncü sırada yer buldu.
 
Partileri genel olarak ele aldığımızda ulusal ve yerelde ilk sırada yer alan AK Parti genel tabloda da ilk sırada yer aldı. AKP 01 – 20 Mart tarihleri arasında verdiği 2 bin 888 adet ilanla seçmenlerine seslendi. Ulusal basında 141 adet ilanla üçüncü olan MHP, yerel basında verdiği 1194 adet ilan ile ikinci sırada yer almıştı. Genel tabloya baktığımızda ise toplamda bin 440 adet ilan veren MHP listede ikinci sırada yer aldı. CHP ise toplamda verdiği bin 434 adet ilanla genel tabloda üçüncü sıraya oturdu.
 
Büyükşehir Belediye Başkanları ve Belediye Başkan adaylarının genel tabloda ilanlarına baktığımız zaman ortaya farklı bir sonuç çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde kızışan seçim yarışında, büyük şehirlerin parti adaylarının ilanları az oldukları görüldü.  Sonuca göre, CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldıray Arıkan toplamda verdiği 116 adet ilan ile listede ilk sırada yer aldı. AK Parti'nin Antalya Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, 01 – 20 Mart arasında verdiği 89 adet ilanla listede ikinci sırada yer aldı. CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, 58 adet ilanla listede 8. sırada yer alırkan; AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise 56 haberle son sırada yer aldı.
  
Görsel Medyada AK Parti farklı önde
Medya Takip Merkezi (MTM)’nin görsel medyaya en çok reklam veren siyasi partilerini de araştırdığı araştırmada, AK Parti 2 bin 170 adet reklam ile en çok reklam veren siyasi parti oldu. AK Partiyi, bin 265 adet ile CHP izledi. MHP’nin ise 01- 20 Mart tarih aralığında sadece 4 adet reklam ile ekranlarda yer alması, araştırmanın en dikkat çekici noktalarından biri oldu.
 
Siyasi reklamlara en fazla yer veren knalların da belirlendiği araştırmada, en çok reklamı 525 adet ile NTV aldı. NTV’yi 429 adet siyasi reklam alan Kanal D ve 413 reklam ile Star TV izledi.
 
01 – 20 Mart tarihleri arasında toplamda ortalama olarak 27 saat ekranlarda yer alan AK Parti, en fazla reklamı NTV’ye verdi. 334 adet reklam ile en fazla AK Parti reklamına ev sahipliği yapan NTV’yi, 281 adet reklamla Kanal 24 ve 260 adet reklamla Star TV izledi.

CHP’nin reklamlarına en fazla yer veren televizyon kanalı ise 192 adet reklam ile Kanal D oldu. Kanal D’yi 191 adet reklam ile NTV ve 178 adet reklamla CNNTürk izledi. CHP, toplamda ortalama 10 saat ekranlarda yer aldı.
 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.