Parti liderlerinin üslubu endişe verici!

Makaleler - 27 Mayıs 2011, Cuma
Prof. Dr. Haluk Gürgen
Yaklaşan seçimler öncesi liderlerin miting performanslarını değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen, liderlerin üslubunu ‘endişe verici’ olarak değerlendirdi. Gürgen’e göre liderler iletişimlerine bu şekilde devam ettiği takdirde, seçmenlerin gözünde güvensizlik yaratabilirler.

Yaklaşan seçimler öncesi parti liderlerinin meydan savaşı tüm hızıyla devam ediyor. Seçmenle en yakın temasın kurulduğu mitinglerde ise hedef, rakip partiler ya da parti liderleri. Sert atışmaların yaşandığı meydan çekişmelerinde en sansasyonel başlığı veren lider ise medyada rakibine oranla daha fazla yer edinme şansı da buluyor. Ancak ne var ki seçim propagandalarında göz ardı edilen hassas bir konu var, “üslup”. Hemen hemen, medyanın tüm mecralarında yer bulan konuşma ve atışmalara her yaş ve eğitim grubundan seçmen ya da seçmen adayları maruz kalıyor. Edilen binlerce cümlenin arasında ise “sert” ve “ipin ucunu kaçıran” söylemler zihinlerde kalıcı hale geliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen’in liderlerin seçim meydanlarındaki üslubunu değerlendirdiği konuşmasındaki tespiti de en az tespitin kendisi kadar düşündürücü. Gürgen’e göre liderlerin meydanlardaki performansı ve üslubu ‘endişe verici’. Türk insanının genel olarak heyecanlı ve çabuk tepki veren, tipik bir Akdenizli olarak tartışma ve kavgaya yatkın, çoğu zaman kavganın ve çekişmenin etrafında olmayı seven bir yapıya sahip olduğunu belirten Haluk Gürgen, “Söz konusu ülkenin geleceğini belirleyecek bir seçim dönemi ise bu genel tavrımızdan vazgeçmek zorundayız. İletişim her şeyden önce kültürel bir olgu, tek bir doğrusu yok. Ancak öfkeyle söylenmiş sözlerin doğru olduğuna dair bir bilimsel bir veri de yok. Seçimler yaklaştıkça kritik günler bizi bekliyor. Bu sert üslupların derecesinin daha da yükselme ihtimali beni ürkütüyor. Ağır ithamlarla seçmenle ilişki kurarsanız, seçmenin güveni kalmaz. Liderlerin bu üsluptan vazgeçmesi şart” diyor.

Onur Uysal
Bahçeşehir Üniversitesi

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.