Önce Hayal, Sonra Network Kurun!

Makaleler - 26 Şubat 2018, Pazartesi

altPerakende ve tüketici malları sektörlerinde çalışan kadın liderleri destekleyen, faaliyetlerini üst düzey kadın yöneticilerin sayılarını artırma ve gelişimlerine katkıda bulunma misyonuyla sürdüren LEAD Network Türkiye, Şubat ayı toplantısında Migros Marka İletişim ve CRM Direktörü Kına Demirel'i ağırladı. LEAD Network Türkiye kurumsal destekçisi olan Migros'ta 21 yıldır görev yapan Demirel, LEAD Network Türkiye üyeleriyle tecrübelerini paylaşarak kişisel marka oluşturmanın ipuçlarını paylaştı.

İş hayatında yoğunluktan kimi zaman kendimizi unuttuğumuzu hatırlatan Migros Marka İletişim ve CRM Direktörü Kına Demirel, yıllara dayanan tecrübesiyle geliştirdiği dört prensibi şöyle anlattı:

Hayal kurun

Türkiye'de insanların özellikle erkekler hayal fakiri! Bunda anne ve babaların önemli bir payı var. Toplum erkeklerin önüne "Evlen, meslek sahibi ol", kadınların önüne ise "Evlen, çocuk sahibi ol" hedeflerini koyarak hayallerini köreltiyor. Aslında kadınların yüzde 40'ının bir hayali var. Ancak birçok kadın yaşı ilerledikçe hayallerinden uzaklaşıyor. Starbucks CEO'su Howard Schultz "Herkesin hayallerini yakalaması mümkün, eğer ısrarcı olurlarsa..." demiş. Siz de hayal kurmak konusunda kendinize izin verin ve büyük düşünün! Merak etmek hayal kurmakla ilgilidir. Bu nedenle çocuklarımızın merak duygularını asla köreltmemeliyiz. Size küçük bir de reçete vermek istiyorum: 1 yılda 7 kitap, makale okuyun, 6 yeni kişi ile tanışın, 5 yeni alışveriş merkezi gezin, 4 etkinliğe katılın, 3 yeni restorana gidin, 2 farklı yer görün, 1 hobi edinin.

Network Kurun

Pazarlama dünyasında "Yaratıcılık mı, Big Data mı kazanacak" tartışmalarının hala devam ediyor. Ancak artık networkler halinde çalışan marka, kurum ve ekipler başarılı olacak.

Vasat Olmayın

Vasat olmayın. Sürekli aklınıza, bedeninize ve ruhunuza yatırım yapın. Öğrenmekten vazgeçmeyin. Bunun için online eğitimler alınabilir, sektörden hiç tanımadığınız birisi ile yemek organize edebilir, blog yazabilirsiniz. Bütün bunlar kişisel gelişiminize büyük fayda sağlar. Turkiye'de vasat olmayacak markaların radarında ise bu sene 3 trend olacak; aile, zaman ve sağlık. Bu üç konuda katma değer yaratan markalar farklılaşacak.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Kadınlar hata yapmaktan erkeklerden daha fazla korkuyor. Oysa hata yapmak değil hataları tekrarlamak kabul edilemez. Ben her gün bir hata yapma hakkım olduğuna inanarak daha cesur davranıyorum.

LEAD Network Türkiye, merkezi Amsterdam'da bulunan ve perakende ve tüketici malları sektöründe çalışan, kadın odaklı ilk ve tek, kar amacı gütmeyen dernek olan LEAD Network'ün Türkiye şubesi olarak 2016 yılında kuruldu. Perakende ve tüketici malları sektörlerinde çalışan kadın liderlerin desteklenmesi, sayılarının artırılması ve gelişimlerine katkıda bulunmak hedefiyle çalışmalarını yürüten LEAD Network Türkiye, 150'den fazla üyesiyle 89 farklı kurumu temsil ediyor. LEAD Network Türkiye; CarrefourSA, Coca Cola İçecek, Chep, Ferrero, Jacobs Douwe Egberts, Lila Kağıt, Little Caesars, Metro, Migros,Nielsen, PepsiCo, Procter & Gamble Türkiye, Tchibo Türkiye, Unilever tarafından kurumsal olarak da destekleniyor.

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.