İletişim dünyasından acı haber...

Haberler - 4 Ağustos 2015, Salı

Türkiye'yi halkla ilişkiler kavramı ile tanıştıran, ömrünü halkla ilişkilerin bir bilim haline gelmesine adayan, halkla ilişkiler duayeni, gazeteci, radyocu ve akademisyen Değerli Hocamız Prof. Dr. Alâeddin Asna tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.  

1972 yılında Halkla İlişkiler Derneği’nin kurulmasına öncülük eden ve iki dönem başkanlığını yürüten, binlerce iletişimci yetiştiren Asna'nın "Halkla İlişkiler", "Public Relations", "Radyo ve Eğitimi", "Bankacılar İçin Beşeri İlişkiler", "Önce İletişim Vardı", "İletişim Hayattır" gibi birçok eseri bulunuyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Prof. Dr. Alâeddin Asna'nın cenazesi, perşembe günü Teşvikiye Camisi'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Hocamıza Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sektörümüze baş sağlığı diliyoruz. Prof. Dr. Alâeddin Asna
Prof. Dr. Alâeddin Asna kimdir?

1940 Yılında İstanbul’da doğdu. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Ardından, ABD’deki Michigan Devlet Üniversitesi’nin İletişim Sanatları Bölümü’nde iletişim konusunda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1956 yılında The Week Gazetesi’nde başladı.
TRT’de radyoculuk yaptı. Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde çalıştı. Devlet Planlama Teşkilatı ile Sağlık Bakanlığı Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Koç Holding’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yaptı. 1974 yılında, Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler şirketi A&B İletişim A.Ş.’yi kurdu.
1995 yılında şirket ortaklığından ve yönetiminden ayrılarak yalnızca eğitim faaliyetleriyle ilgilenmeye başladı. A&B İletişim A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve danışmanıydı.
1972 yılında Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve ilk başkanı oldu.1968 yılından başlayarak; Ankara, İstanbul, Anadolu, Mimar Sinan, Ege ve Marmara Üniversitelerinin  Basın Yayın Yüksek Okulları ile Ankara Hukuk Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü’nde halkla ilişkiler, reklamcılık, kişisel ilişkiler ve gazetecilik dersleri verdi. 1990’da Doktora derecesini aldı, 1994’te Doçent, 1999’da ise Profesör oldu.
1993 yılından itibaren ders verdiği M.Ü. İletişim Fakültesi’nde, bir dönem dekanlık görevini üstlendi.
Prof. Dr. Asna; Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Yönetim Kurulu ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı Yönetim Kurulu üyesiydi. Ayrıca; PEN Yazarlar Derneği, Türk Tarih Vakfı, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA), Uluslararası Halkla İlişkiler Ağı (IPRN), Mülkiyeliler Birliği ve Aile Planlaması Derneği üyeliklerini sürdürdü.

 

Şahnur Karaağaç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.