Hayat denize güzel...

Köşe Yazısı - 8 Haziran 2017, Perşembe
YazıYorum: Şahnur Karaağaç

Her anne babanın kabusudur gece yarısı çalan telefonlar, gelen haberler.
Hele de ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele vermiş evlat sahibiyseler...

Soğuk bir 23 Şubat akşamı, İstanbul'un uzak ilçelerinden birindeki evimizde, TV karşısında uyku moduna girmeye uğraştığımız sırada gelen bir SMS'le yerinden doğrulan biz gibi mesela. 
Denizbank'tan gelen bu mesajda özetle, Kozyatağı'nda bir hastane ATM'sinden, emekli hesabımıza ait kartla 3000 TL civarında para çekildiği, işlem bize ait değilse belirtikleri numarayı aramamız söyleniyordu. Dedim ya gece yarısına birkaç dakika kala gelen bir haber ve o haberde hastane ve para çekme gibi anahtar kelimeler geçiyorsa, her anne baba gibi bizim de aklımıza ilk gelen, oğlumuzun yine hastalandığı, arkadaşlarınca hastaneye kaldırıldığı yönündeydi.
 
Hadi ama dürüst olalım, böylesi durumlarda anne babaların aklına hep kötü şeyler gelmez mi? 
"Ya, ne ATM'si, ne para çekmesi? Paracard cüzdanımızda, Kozyatağı'ndan 100 km uzaktayız" gibi rasyonel düşünceler beklemiyordunuz herhalde...
Gerçi o birkaç saniyelik ilk şoku atlatıp oğlumuza ulaştığımızda, onun aklına ilk gelen düşünce böyleydi ama neyse şu an konumuz o değil : )
Gülümsüyorum evet, çünkü baktık oğlumuz sağ, e biz selamet, aynı dakikalar içinde mesajda belirtilen numarayı arayıp durumu bildirdik. Telefondaki kişi, çok doğal, sıradan, alışılagelmiş bir şeymiş gibi (ki meğer öyleymiş pek sık oluyormuş) "Kartınız kopyalanmıştır, size ait olmayan işlemleri göndereceğimiz formu doldurarak falanca numaraya fakslayın, değerlendirme 90 güne kadar tamamlanacak" dedi. Hatta o kadar rahattı ki polise, savcılığa filan gitmemiz gerekmez mi diye sorduğumuzda, sizi etkileyecek bir durum yok yanıtını verdi, düşünün o derece yani...

Biz ise pek rahat değildik doğrusu, tuhaf gelen birçok nokta var çünkü.
Hani gençlerin deyişiyle "Kafamda deli sorular";

Teknolojinin, bulutun, dijitalin tavan zamanlarında, bebelerin bile tabletle avutulduğu bir çağda, değerlendirme dedikleri şey nemenem bir şeydir ki üç ay sürsün? 

Denizbank görevlileri ATM görüntülerine ulaşmak için yaya olarak yola düşse, iç iletişim dumanla yapılsa dahi 90 gün çok uzun bir süre değil mi? (Adamlar fi tarihinde 80 Günde Devri Alem edermiş. Ben de Jules Verne'in yalancısıyım.)

Biz gibi bilgisayar kamerası bile bantlı, garsona kart uzatmayıp hesapla birlikte POS rica eden, kimseye kandırılmamış, bilgi kaptırmamış, temkinin dibi kişilerin kartı nerede nasıl kopyalanır? 

Bu afili kartları kopyalamak o kadar kolay olabilir mi? 

Rakı şişesinde bile sahtesine karşı koruma önlemleri düşünülüyorken, koskoca banka bunun bir çaresine bakamamış mı? 

Gece yarısına bir dakika kala ve bir dakika geçe iki çekim yapılmışken neden sadece bir SMS gönderilmiş? 

Sadece emekli maaşı için kullandığımız, para tutmadığımız bir hesapken, talebimiz ve isteğimiz olmaksızın bu hesaba neden kredi tanımlanmış? 

Tut ki tanımlanmış, peki bu kredi çekilirken, telefona kısa mesajla kod yollanması veya TC numarası istenmesi gibi ikinci bir güvenlik adımı neden konmamış?

Hırsızlar, bizi değil bankanın sistemini kırmışken bedelini neden emekli ödüyor olsun?

"Emekli Deniz'de Mutlu" demekten hiç imtina etmeyen bir bankanın sigorta diye bir şeyden haberi yok mudur? Vardır da emeklisine yüklemek daha mı zahmetsiz gelmiştir?

Hemen her teknolojik filmde duymaya alıştığımız; "Efendim birileri sisteme girmiş!", "Şu an bina içinden birileri verilerimizi kopyalıyor" gibi cümleler, tıpkı Hobbitler kadar hayal miymiş? 

Bankacı dostlarımızın demesi o ki kart bilgilerinin tam olarak kopyalandığı saati görebilmek mümkünmüş. Yani hangi alışverişle eş zamanlı kopyalandığı belli! O vakit, işlemin yapıldığı iş yerine ulaşmak neden üç ay sürsün ki?

Evet ya 3 ay, tam tamına 90 gün (yazıyla da yazayım; tam doksan gün)... 

Peki bu üç ay içinde neler oldu dersiniz? 
Önce fasılalarla otomatik mesajlar geldi. 
Bilirsiniz hani, değerlendiriyoruz, bakıyoruz, yapcaz bi' şeyler, du bakalım tadında oyalamaca mesajları işte... 
Sonra? 
Sonra onlar da gelmez oldu.
Niye gelsin ki? Talep etmediğimiz, başvurmadığımız, isteğimiz dışı hesabımıza tanımladıkları krediyi, sanki biz kullanmışız gibi bir güzel ödettiler bize nasılsa : )

Bu 90 gün içinde çeşitli kereler bankamızı aramayı denedik (bakmayın siz iyelik eki kullandığıma, ağız alışkanlığı o, herhangi bir aidiyet hissi bırakmadı zira bizde). Şubemizi aradığımızda konuyla ilgileri olmadığı, muhatabın genel müdürlük olduğu cevabını alıyorduk. Genel müdürlüğü aradığımızdaysa sadece, talebinizi aldık, iletiyoruz, değerlendiriyoruz türü hepimizin bildiği, ezberletilmiş call center cümleleriyle karşılaşıyorduk. Hani insanın üzerine benzin dökesi gelen, oyalayıcı yanıtlar ve ardından gelen otomatik mesajlardan... 

Düşünün, iletişimin her türlü imkanına ve dahi elli tonuna sahip olduğumuz bir çağda; sloganı "Hayat Deniz'de güzel" olan bir bankayla kurabildiğiniz iletişim, mutfak robotunuzla aranızdaki iletişimden öte gidemiyor. Ne hazin : (

Odaya yeni girenler için özetlemek gerekirse;
Kendine polis, savcı, asker süsü veren kişilerce aranmadık, kimseye hesap bilgisi, TC numarası, kart şifresi vb bilgi vermedik, kaptırmadık, dolandırılmadık. 
Kartımızı kaybetmedik, çaldırmadık.
Kaba etimiz restoran sandalyesinde, adisyon arasına kart koyup kimseyle kasaya yollamadık. 
Alexandre Dumas'nın Siyah Lale'sindeki sabun kalıbına bastırarak anahtar kopyalamalarından bin kat kolay kopyalanabilecek ATM kartını emeklisine yollayan sevgili bankamız;
"Biz bu hesaba kredi tanımlamıştık, yalnız hesabınızdaki size ait paranız gitmekle kalmadı, afacanlar o tanımladığımız krediyi de çekti, bi' zahmet siz ödeyeceksiniz!" deyiverdi.
Rica değil, bizatihi aldı zaten...

103 gün boyunca değerlendire değerlendire(!) vardığı sonuç buymuş meğer,
DenizBank Maldiv sahilleri gibi pirüpak iken, olan bitenden mesul emeklisiymiş meğer...

Çünkü ATM'den para çekilirken şifre kullanılmış! 
Aman tanrım, kartı kopyalayan elemandaki teknolojiye bakın hele!!!
Nasa'nın aciz kaldığı, Pentagon'un imrendiği, Langley'in süründüğü "D Ö R T" basamaklı dev gibi şifreyi bir bakışta ezberlemiş yahu, olacak şey mi? 
Sanırsın "Sihirbazlar Çetesi"! 

Başka türlüsü var mıdır sevgili banka, bir şifre veya telefona gelen bir kod vb girilmeden para çekilebilir mi? 
Çekilemiyorsa o ilk mesajı niye yolladınız o vakit? 
Benim yolum iktisat fakültesinden geçmedi, yanılıyorsam af buyurun, en az bi' maliye, ekonometri, bi' iktisat filan okumadan bankacı olunmuyordu değil mi?
90 gün boyunca neyi değerlendirdiniz o zaman arkadaşım? 

Hele biz? Ya biz?
Sorumsuz emekli sizii... 
Sen misin, "Abi çok güzel peynirim geldi, sana bi' kalıp ayırdım" diyen yılların komşusu bakkalına sırtını dönüp kucağına aldığı POS cihazıyla tezgahın yanına çömelip de o şekilde girmeyen şifreyi? 
Sen misin elinde murç, çekiç, tornavida, el feneri, takım sandığıyla ATM kart yuvasını iyice bir kontrol etmeden para çekmeye kalkan? 
Sen misin, yahu koca bankadır, niye güvenmeyelim, hem ben seçmedim ki devletim bırakıverdi kucağına diyen? 
Müstahak sana efendi!

Ha bu arada biz bi' de genç emekliyiz güya, babam gibi tonton ihtiyarları düşünüyorum da vah ki vah, Allah'a emanetler : (
Gerçi anlaşılan o ki Denizbank'ın tercihi o yönde. Tonton, teknolojiyle münasebetleri telefon ahizesiyle sınırlı, bilemedin yeşil ve kırmızı tuşlar boyutunda, ağzı var dili yok emekliler yönünde. Zira sözünü hatırlatıp biraz sitem et, misketlerini filan isteyiverir anında... 

İşte böyleee...
Denizbank'ın emeklisine dağıttığı Paracard'ların güvenlik zafiyetinden yararlanarak hesabımızın boşaltıldığı o kış gecesinin üzerinden 100 günü aşkın zaman geçti.
Ağaçlar çiçeklendi, erikler yeşillendi, dutlar yemiş verdi. 
Paylaşmanın, dayanışmanın, huzur ve sükunetin müjdecisi addedilen Ramazan ayı geldi. 
Karpuz kabuğu bile "Deniz"e düştü de ne yazıktır ki komik bir gerekçeyi çocukça bahane eden "Deniz"e, herhangi bir sorumluluk düşmedi...

Bu yazıdan ötürü Denizbank'tan başımıza neler gelir bilinmez (geldikçe paylaşır, dertleşiriz artık) ama "Yarın bir gün krediyle ev, araba almayı düşünüyorsan, unut sen onu" dediğinizi de duymadım sanmayın : )
Sizin canınız sağ olsun.

Hem, konuk olduğumuzda üniversite öğrencilerine dijital çağda kurumsal iletişimin, sosyal medya veya itibar yönetiminin öneminden bahsedecek, güven olmayan yerde yönetilecek bir itibardan da söz edilemeyeceğinden dem vuracağız, hem de teoriden öteye gitmeyecek böylesi cümlelerden ders çıkararak iyi birer iletişimci olmalarını mı bekleyeceğiz? O iş öyle basit olsa böylesi vakaları daha az yaşardık.

İyiye örnekleri olduğu kadar, azalarak yok olmasını dilediğimiz bu gibi kötüye örnekleri de öğrenmeye ihtiyaçları var. 
Gönül isterdi ki bu örnekler gerçek değil, kurgusal,
Hayat denize değil, denizde güzel olaydı...
 

30922 kez okunmuş Şahnur Karaağaç

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
• Hayat denize güzel...   1029 gün önce eklendi
Ay ne gerek vardı?   1194 gün önce eklendi
#PZ2016 Katlı Değer Yaratmanın Yolları   1212 gün önce eklendi
'HİÇ' kolay değil...   1779 gün önce eklendi
Pirinç tanesi...   1781 gün önce eklendi
Bazı zamanlar vardır utanırsınız...   2149 gün önce eklendi
Ailece harikalar diyarında...   2215 gün önce eklendi
19. İnsan Kaynakları Zirvesi Geniş Özeti   2236 gün önce eklendi
İletişimcilerden bir yeni mesajınız var...   2285 gün önce eklendi
'Pazarlama Zirvesi'nde neler konuşuldu?   2306 gün önce eklendi
Sıkıntılı Bir Durum Var!   2724 gün önce eklendi
Pardon Ama Fermuarınız Açık!   2822 gün önce eklendi
Kriz Benim Krizim Değil (mi?)...   3307 gün önce eklendi
Cuma sabahı çöplerimizi kapıya çıkarıyoruz!   3408 gün önce eklendi
O Bizim Kıymetlimiz   3444 gün önce eklendi
Artık meşe palamudu filizlenecek...   3520 gün önce eklendi
Havale Ediyorum...   3551 gün önce eklendi
Aman dikkat, yazılı iletişimde yanlış anlaşılmalar olabilir   3698 gün önce eklendi
Zor Yıllar...   3829 gün önce eklendi
Vurun Kahpeye   3916 gün önce eklendi
BÜMED Mezunlar Günü'ne Renk Kattılar   4304 gün önce eklendi
Onlar Oradaydılar...   4398 gün önce eklendi
Çocukları lösemi ile mücadele eden kadınlarımız...   4413 gün önce eklendi
Kol'u kullan!   4462 gün önce eklendi
Bir ürünün marka olabilmesi konusunda, siz ne dersiniz?   4525 gün önce eklendi
Yaşamın kavranması gereken özü...   4696 gün önce eklendi
Söz uçar, yazı kalır   4817 gün önce eklendi
Finans ve Halkla İlişkiler?   4877 gün önce eklendi
Her 10 Kasım'da...   4892 gün önce eklendi
Büyüyünce Ne Olsam?   4992 gün önce eklendi
İşte size bir hikaye;   5006 gün önce eklendi
Bir Sen bir ben bir de deniz olsa   5028 gün önce eklendi
Hayır efendim, anlatamadınız!...   5090 gün önce eklendi
Kadınlar Pazarı diye bir yer   5111 gün önce eklendi
Altın Müşteri Ödülü   5126 gün önce eklendi
Islak gündem   5131 gün önce eklendi
Deveye sormuşlar...   5138 gün önce eklendi
Ben ki Tanrıça İştar'ım   5139 gün önce eklendi
Öylesi de var böylesi de   5165 gün önce eklendi
Unutamam acı tatlı ne varsa hazinemdir   5188 gün önce eklendi
Yıldırır :)   5217 gün önce eklendi
Sen hiç deve gördün mü?   5239 gün önce eklendi
Başımla Beraber...   5284 gün önce eklendi
Ne kadar az veri, o kadar çok bilgi(!)   5348 gün önce eklendi
Bitlis'ten misafir geldi!   5379 gün önce eklendi
Kendi İletişiminiz İçin...   5419 gün önce eklendi
Bu Şehirde   5431 gün önce eklendi
Dünyaca ünlü marka 5 lira Regal 4 lira   5437 gün önce eklendi
Seviyorum,   5452 gün önce eklendi
Ta ki karıncalar çıkana kadar...   5461 gün önce eklendi
Kutlu Olsun!   5461 gün önce eklendi
Erman Hocayla iletişim sanatı   5463 gün önce eklendi
Hey, Başın dertte!   5469 gün önce eklendi
PR'ciler! Şebin Karahisar'dan Çağrınız var!   5474 gün önce eklendi
Alışveriş Merkezi diye bişey...   5476 gün önce eklendi
Sen taviz kapısını bir defa aralarsan..   5484 gün önce eklendi
Turizm sektöründe tartışma bitmiyor   5487 gün önce eklendi
Haftasonu Uludağ Gözlemleri   5491 gün önce eklendi
Aziz Nikola out, Noel Baba in olmuş...   5496 gün önce eklendi
Marka bebekler   5498 gün önce eklendi
Turizm Acenteleri PR firması değildir!   5509 gün önce eklendi
Slogana vuruldum   5516 gün önce eklendi
Dilerim...   5527 gün önce eklendi
Hoş Geldi   5546 gün önce eklendi
Sinek Küçük...   5547 gün önce eklendi
Hilal Ay demektir, Ahmer ise kırmızı....   5554 gün önce eklendi
Virüsü Başka Yerde Aramayın   5558 gün önce eklendi
Evin Reisi kim?   5560 gün önce eklendi
Umarım hafızası zayıf insanlar olmaktan kurtuluruz   5587 gün önce eklendi
Pırlanta, Sonsuza Kadar   5592 gün önce eklendi
İyi niyet   5603 gün önce eklendi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.