Hatırlamak için BAK!

Haberler - 22 Ocak 2014, Çarşamba

PAKŞehirler, bakıp görülebilecek sonsuz sayıda hikâyeyle dolu yaşam alanlarımız;
geçmiş ve gelecek arasında her gün bir şeylere baktığımız, gördüklerimiz ve
kaydettiklerimiz, kaçırdığımız ve hatırlamadığımız sesler ve görüntülerle de dolu hafıza mekânları…

  
Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den 24 genci, şehir ve hafıza teması etrafında bir araya getiren, “Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK” projesinin ilk sergisi, 23 Ocak 2014’te 18:30’da DEPO İstanbul’da açılıyor. Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle yürütülen BAK projesinin sergisinde, şehir ve hikâyelere odaklanan üç fotoğraf projesi,  beş kısa belgesel, tüm üretim sürecinin belgelenmesine dayanan bir film ve iki blog çalışması yer alıyor. Sergi, Şubat ve Mart ayı boyunca İstanbul’un yanı sıra İzmir, Diyarbakır, Çanakkale ve Batman’da da izleyici ile buluşacak.
Hatırlamak için BAK 
BAK, 2013 yılı başında farklı şehirlerden gençler arasında iletişim ve kültürel etkileşimi artırmayı, ortak sanatsal üretime olanak sağlamayı amaçlayan bir proje olarak başladı. Proje kapsamında İzmir, Diyarbakır, Çanakkale ve Batman’dan yaşları 18-26 arasında değişen gençler bir araya geldiler, bilmedikleri kentler ve insan hikâyeleri ile tanıştılar. Bir yıla yaklaşan süre içinde de bu yeni deneyimlerini kültürel çeşitlilik ve hafıza, yitirilen/ değişen/ dönüşen coğrafi ve kültürel zenginlik, insan ve doğanın birbiriyle ilişkisi, şehrin hafızasının mekânlar üzerindeki izleri, kayıplar ve geride kalan mektuplar gibi konulara yoğunlaşarak ortaklaşa gerçekleştirdikleri fotoğraf, video ve blog projelerine aktardılar.
 
Tüm bu projeler ilk olarak 24 Ocak-16 Şubat 2014 tarihleri arasında İstanbul’da DEPO’da izleyici ile buluşacak. Sergi İstanbul’un yanı sıra 8-26 Şubat 2014’te Diyarbakır’da, 22 Şubat-16 Mart 2014 tarihleri arasında İzmir’de, 28 Şubat – 16 Mart 2014 tarihleri arasında Batman’da, 22 Mart-13 Nisan 2014 tarihleri arasında da Çanakkale’de olacak.
 
Sergide izleyiciler, gençlerin şehir hafızasına odaklanan mekânlar ve sesler üzerinden gerçekleştirdikleri çalışmalarına, toplumsal hafızada yer eden olaylara kişisel hikâyeler üzerinden yaklaşımlarına ve kamusal alan-şehir ilişkisini sorgulayan projelerine tanıklık edecekler.

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.