reklam
reklam

Halkla İlişkiler Mesleği

Makaleler - 28 Haziran 2006, Çarşamba
Halkla ilişkiler mesleği malesef ülkemizde gerekli mesleki değere ulaşamamıştır.Bunun elbetteki birçok nedeni var ama benim değinmek istediğim sorundan ziyade çözüme yönelik.Bu konuda sizlerle düşüncemi paylaşmak istiyorum.

Konuya bir örnek vererek girmek istiyorum,ben sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın halkla ilişkiler müdürüyüm.sağlık sektöründe bir diplomanın ne kadar önemli olduğunu görme fırsatım oldu o da şudur ki örneğin bir hastaneye psikolog lazım bu psikoloğu çalıştırmazsanız tam hizmet hastanesi olmuyorsunuz ama bu durum sektörde şöyle çözülüyor psikolog hastanede çalışmasa da diplomasının hastane bünyesinde bulunması ve gerekli yerlere diplomasının ibraz edilmesi yeterli oluyor.bu sistemi sektörümüz de de kullandığımızı varsayarsak ilk önce iletişim fakültelerinden çıkan öğrencilere bir defa iş garantisi sunarsınız iletişimn fakültelerinin eğitim kalitesini konuya ilintili olarak artırırsınız alaylıların bu işi yapamadığını söylemek istemiyorum ama bu konuda bir eğitim veriyorsanız okuldan çıkan insanlara da fırsatlar verilmelidir diye düşünüyorum.

Nasıl doktor olmak için okul bitiriyor ve doktor oluyorsanız,nasıl hukuk bitirip avukat oluyorsanız bence bu mesleğin saygınlığını tüm şirketlerde halkla ilişkiler yöneticilerinin bulunmasını sağlamak ve bu kişilerin iletişim fakültelerinden mezun olması sağlanmalıdır.böyle olunca bir iletişimci de doktor gibi,iş kaygısı değil işini daha iyi nasıl yapabilirimi ve daha faydalı nasıl olabilirizi düşünsün.

Bu konunu hakkında yasallaşma sürecinde lobi yapılmasının meslek ve bu meslek çalışanları adına faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla,
KadirŞekerMehmet Bozalp

Yorumlar

Fatih Avşar   1 Temmuz 2006, Cumartesi

Evet kadir beyi kesinlikle doğru bulutorum bir iletişim föğrencisi olarak.

Hülya Yeşildal   16 Kasım 2006, Perşembe

Yazıyı geç görmüş olmanın hüznünü yaşıyorum. Daha önce görebilseydim daha erken yorumda bulunabilirdim. Kadir bey´e kesinlikle hak veriyorum ki bu konuda yapılacak bir girişim olur ise yada girişimi bizim başlatmamız bekleniyor ise, benimle de irtibata geçilmesini isterim.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.