Gönülden Ödüller heyecanı başlıyor!

Haberler - 17 Ocak 2015, Cumartesi

osgd“Gönülden Ödüller” Türkiye’de özel sektör kurumları ve çalışanlarının gönüllülük çalışmalarını destekleyerek yaygınlaşmasını sağlamak ve toplumda fark yaratan iyi örnekleri ödüllendirmek amacıyla 2007 yılından bu yana düzenleniyor. Bu yıl 7’ncisi düzenlenecek ödül töreninde Türkiye’nin önde gelen sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların yaratıcı gönüllülük projeleri ödüllendirilecek.

Bugüne kadar finans, enerji, telekomünikasyon, ilaç, perakende, otomotiv, gıda gibi Türkiye’nin önemli sektörlerinde faaliyet gösteren kuruluşlar, başarılı ve yaratıcı gönüllülük projelerine imza atarak çeşitli kategorilerde ödül sahibi oldular.

Gönülden Ödüller 2014 ödül kategorileri şöyle:

1.      En Başarılı Gönüllülük Programı Ödülü:

Gönüllülük Programı’nı kurumsal bir şekilde ve etkin olarak yürüten ve kurum çalışanlarında gönüllülüğü yaygınlaştırmada başarılı olan şirketin ödüllendirilmesi.

2.      En Başarılı Gönüllülük Projesi Ödülü:

Toplumun bir ihtiyacını karşılamada başarılı olan ve/veya ilgili konuda önemli derecede katma değer ve pozitif etki yaratan Gönüllülük Projesi’nin ödüllendirilmesi.

En Yaratıcı Gönüllülük Projesi Ödülü:

Bir toplumsal ihtiyacı belirleyerek buna yaratıcı ve kalıcı çözüm geliştiren Gönüllülük Projesi’nin ödüllendirilmesi.
Seçici Kurul’un yapacağı değerlendirmeler sonucunda ödüle değer bulunan proje ve programlar Ocak 2015’te yapılacak ödül töreninde sahiplerini bulacak.

Neden gönüllülük?

Özel sektörün gönüllülüğü, hem topluma, hem şirket performansına ve hem de çalışanın kendisine fayda sağlayacak bir araçtır. Yapılan bazı araştırmalarda, gönüllülük projelerine katılan çalışanlar arasında motivasyonlarının yükseldiği, şirket performansı, ürün ve hizmet kalitesinin ve verimliliğin de arttığı gözlenmiştir.

Ülkemizde özel sektör gönüllülüğünün hem topluma, hem şirket performansına ve hem de çalışanın kendisine fayda sağlayacak bir araç olduğu bilincinin yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye’nin önde gelen şirketleri çevre, kültür, eğitim, sağlık, insan hakları, yerel kalkınma gibi toplumsal konularla daha yakından ilgilenmeye başladılar. ÖSGD, Sivil Toplum Kuruluşları ile toplum arasında köprü oluşturarak kurumsal gönüllülük programlarıyla bu ilişkiyi sürdürülebilir kılmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. 2013 yılında 10’ncu yılını tamamlayan ÖSGD bugüne kadar 165 bin çalışanı olan 70 üye şirketin 6 bin’den fazla aktif gönüllüsüyle birlikte hayatı daha anlamlı kılan ve değer yaratan projeleri hayata geçirmiştir.
 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.