Gelecekhane'den Şehir 2.0 Konferansı

Haberler - 19 Şubat 2015, Perşembe

sehirTarım toplumundan sanayi toplumuna ve hatta artık servis ve bilgi toplumuna doğru evrildiğimiz için, şehirlerin nüfusu kırsal kesimden aldığı göçle birlikte giderek artıyor. İnsanlık tarihinde daha önce hiç bu kadar çok insan şehirlerde yaşamamıştı. Çünkü insanlığı ilgilendiren hemen her şey üniversiteler, müzeler, fabrikalar, restoranlar, mabetler, parklar şehirlerde.
 
Peki, şehirler sürekli kalabalıklaşacaksa, şehirdeki yaşam nasıl gelişecek? Trafik ne olacak? Enerji, gıda ve benzeri kaynaklar yetecek mi? Sürekli yeni binaların mı yapılması gerekiyor? Sürekli daha çok beton, daha yüksek, daha tek düze mi olmak zorunda? Ormanlar, parklar ve tarihi dokular, ardı kesilmeyen yeni göç edenlere mi yer vermek zorunda kalacak? Dilediğimiz gibi yaşayabilmek için nelere gerek var? Nelere dikkat etmeliyiz, neleri önlemeliyiz, neleri desteklemeliyiz? 
 
Tüm bu soruların yanıtları ve şehirlerin geleceğinin teknolojiyle birlikte nasıl evrileceğini Gelecekhane’nin 12 Mart’ta düzenleyeceği Şehir 2.0: Akıllı Şehir, Daha Akıllı Vatandaşkonferansındafarklı boyutlarıyla masaya yatırılacak. GelecekHane’nin kurucusu ve baş düşünürü Halil Aksu’nun açılış konuşmasıyla başlayacak panelde,Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, şehirlerle ilgili gelecek vizyonlarını; GE Yatırımlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Çeşmeli, endüstriyel İnternet’in şehirler üzerine etkilerini; Migros’tan Ferit Cansever, şehirde erişilebilir, akıllı ve rahat alışveriş deneyimi için neler yaptıklarını ve SAP İş Geliştirme Müdürü Bülent Ünsal, akıllı şehir verilerinin nasıl işlendiğiniaktarırken, BKM’den Antar Turgay, akıllı şehirlerde akıllı ödeme sistemlerini nasıl kurduklarını paylaşacak.
 
İspanya’da nesnelerin interneti konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Libelium’dan Javier Martinez’in de Avrupa’daki akıllı şehir uygulamalarını çeşitli örneklerle aktaracağı ve konusunda uzman yerli, yabancı birçok katılımcının yer alacağı etkinlikte, şehirlerin geleceği masaya yatırılacak.“Şehir 2.0: Akıllı Şehir, Daha Akıllı Vatandaş” konferansı, BKM, SAP, Migros, Turkcell, HP, Intel, GE, FIT Solutions ve Dijital Rafineri’nin destekleriyle gerçekleştirilecek.
 
 
Program:

09:00 – 09:15
  Açılış – Halil Aksu, GelecekHane
09:15 – 09:30   Şehirde Kart Çözümleri – Antar Turgay, BKM
09:30 – 09:45   Şehrin Akıllı Verisi – Bülent Ünsal, SAP
09:45 – 10:00   Şehirde Akıllı Alışveriş – Ferit Cansever, Migros
10:00 – 10:15   Turkcell İleri Görüş, Akıllı Şehirler Vizyonu – Yiğit Kulabaş, Turkcell
10:15 – 10:30   Akıllı Şehir Örnekleri – Javier Martinez, Libelium
10:30 – 10:45   Şehre Disiplinler Arası Müdahale – İnanç Eray, Mimar
10:45 – 11:00   Şehrin Toplumsal Yorumu – Elif Hekimoğlu, GelecekHane
11:00 – 11:30   ARA
11:30 – 12:45   Şehrin Geleceği üzerine Panel
 
Moderatör: Kerem Özdemir – Fortune Türkiye
Tahsin Yücel – Düşünür, Yazar
Faruk Göksu – Şehir Planlamacı, TAK
Serhat Çiçekoğlu – Profesör, Loyola University
Erdoğan Çeşmeli – GMY, GE
Güzide Köksal – HP 
Mustafa Eren – Verisun
Ekmel Ertan – Amber Platform 12:45 – 13:00    
Kapanış – Halil Aksu
 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.