Facebook Stratejik İletişimle Meydan Okuyor

Makaleler - 26 Mart 2011, Cumartesi

Bugünlerde medyaya yansıyan “Facebook arama moturu kuruyor” haberi, hiç şüphesiz akla en büyük arama motoru olan Google’ı getiriyor. Henüz test aşamasında olan ve yayın tarihi belirsiz olan uygulama, Google’a karşı adeta bir savaş hazırlığı niteliğinde.

Hızlı teknolojik gelişmelere parelel olarak, sosyal ağlar da günden güne kendisini yeniliyor. Microsoft, Google, Facebook, Yahoo gibi amiraller başta olmak üzere birçok şirket, birbiri ile kıyasıya mücadele içinde. Facebook’a karşı, Google-Microsoft işbirliği Yahoo’ya karşı Google-Youtube işbirliği derken, Facebook en büyük darbeyi Google’a vurmaya hazırlanıyor.

Sosyal arama ismini vermeyi planladığı uygulama ile Faceebok, internette aradığınız bütün bilgilere erişim imkanı sağlayacak. Üstelik bu arama motoru, Microsoft’a bağlı olan Bing tarafından desteklenecek.

Peki ya Facebook bütün bu uygulamalarla neyi amaçlıyor? hemen bir örnek ile açıklıyorum. Daha önce piyasaya sunduğu “Facebook ile Giriş Yap” özelliğiyle, farklı sitelere girdiğinizde hiçbir kayıt işlemine gerek kalmaksızın Facebook hesabınızla çevrimiçi olabiliyorsunuz. Bu uygulamayı kullanan siteler gündem güne artıyor. İnsanlar için internette en büyük sıkıntı, bilgiye ulaşmak isterken; kayıt ol, kod gir, 1 dakika bekle gibi yaptırımla karşılaşmasıdır. Facebook da bu sıkıntıya karşı sinsice davranarak bu uygulamayı devreye sokmuştur. Artık çoğu siteye üye olmamıza gerek yok.

Üniversite Web sitelerine Ne Hacet

Bir diğer uygulama, Facebook üzerinden üniversitelerin öğrenci bilgi sistemlerine erişilmesi. Bu uygulamayı ilk devreye sokanlardan birisi İstanbul Aydın Üniversitesi şu anda bu uygulamayı kullanmaktadır. Sınav sonuçları, ders programları gibi önemli bilgilere Facebook üzerinden ve yeni bir tarayıcı açmadan erişilebiliyor.

Peki Ya Beğen Uygulaması

“Beğen Uygulaması”. Bu uygulama, hemen hemen bütün web sitelerinde karşımıza çıkıyor. ”Bizi beğenin” gibi ifadeler o siteleri değil aslında Facebook’u beğendiğimiz anlamına geliyor. Bir süre sonra siteleri değil, o sitelerin Facebook sayfalarını takip ediyoruz. Bu da malum sitelerin ziyaretçi kaybına ve reklam gelirlerine etki ediyor. Bu uygulama Facebook için, kullanıcı profilinin belirlenmesinde büyük etken olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook Mail

Facebook, artık bütün online mesajlaşmaları kayıt altına alıyor. Eğer siz de Facebook’un yeni mesajlaşma sistemine geçtiyseniz, atık mail, atabilir, mail alabilirsiniz. Online yazışmalarınızı arşivleyebilirsiniz. Peki bizim yazışmalarımızı yalnızca biz mi arşivliyoruz? hayır… Facebook da arşivliyor. Gelecekte 500 milyon insanın bütün yazışmalarını çarşaf çarşaf görebiliriz diye umuyorum. Buna ben de dahilim.

Sonuç

Sonuç olarak Facebook, bütün Web’i yavaş yavaş ele geçiriyor. Yakın zamanda muhtemelen hiçbir siteye gerek kalmadan bütün bilgilere tek bir siteden ulaşmak mümkün olacak. Dün mail servisi, bugün arama motoru, yarın görüntülü görüşme, ertesi gün sizce neler? Bu rekabet diğer şirketler açısından da bir savaş hazırlığı olarak algılanabilir.

ali@alyldrm.com

ali yıldırım

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.