European Communication Monitor'15 açıklandı!

Haberler - 30 Haziran 2015, Salı
 
emAvrupa'da Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 41 ülkeden 2.253 profesyonel iletişimcinin katıldığı European Communication Monitor 2015 araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma; Avrupa'da kuruluşların, iletişim kampanya ve stratejilerinin değerlendirmesi için her zamankinden daha fazla zaman ayırmasına rağmen, iletişim yönetimine yönelik ölçümleme ve değerlendirme verilerinden hâlâ yeterli düzeyde yararlanmadığını ortaya koydu.
 
European Communication Monitor 2015 sonuçlarına göre, kurumsal iletişim departmanlarının sadece %43'ü, çalıştıkları ekip ve ajanslara yol gösterecek ölçümleme programlarından elde edilen verileri kullanıyor. İletişimcilerin %53'ü, iletişim sratejilerinin yönetiminde verilere dayanıyor, %63'ü yeni etkinlikleri planlarken ölçümleme sonuçlarını kuıllanıyor. İletişim profesyonellerinin sadece %55'i, yaptıkları ölçümleme ve değerlendirmelerde, görev aldıkları fonksiyonun kuruluşa ekonomik etkisini göstermeyi amaçlıyor.  
 
Araştırma, kurum içi dinleme faaliyetlerinin stratejik iletişimde öncelikli hedef olarak gösterilmesine rağmen, çoğunlukla göz ardı edildiğini de ortaya koydu. Araştırmaya göre, kuruluşların %78'i paydaşlarına ulaşmak için mesaj stratejilerini ilk sıraya yerleştirirken, sadece %56'sı, paydaşlarından elde ettiği geri bildirimleri stratejiye eklemlemek için dinleme stratejilerini kullandığını belirtti. 
 
European Communication Monitor araştırması Avrupa'da iletişimin mevcut durumunu ve trendlerini belirlemek için her yıl düzenleniyor ve stratejik iletişim alanında dünyanın en büyük araştırması olarak kabul ediliyor. Araştırma, Avrupa Halkla İlişkiler Eğitim ve Araştırma Derneği (EUPRERA) ve Avrupa İletişim Direktörleri Derneği (EACD) tarafından ortaklaşa düzenleniyor. Stratejik iletişim araştırmalarının önde gelen kuruluşlarından PRIME Research International'ın ana sponsorluğunda yapılan araştırmayı, Prof. Dr. Ansgar Zerfass liderliğinde, Avrupa'nın saygın üniversitelerinden öğretim üyelerinin oluşturduğu bir heyet gerçekleştiriyor.  Araştırmanın tam metni ve videosuna bu linkten ulaşılabilir:  www.communicationmonitor.eu
 

Kaan Öztamur

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.