Enerji Sektörü Riskleri Konuşmak İçin Toplanıyor

Haberler - 7 Şubat 2012, Salı

Enerji Sektörü “Enerjide Risk Yönetimi” konferansında buluşuyor. JCI Avrasya Enerji Yatırımları Takımı’nın ev sahipliğinde 29 Şubat’da gerçekleşecek organizasyonda  “Türkiye Elektrik Piyasasında Ticari ve Opsiyonel Riskler” tartışılacak.
 
Enerji Sektörü risklerini ve geleceğini masaya yatırıyor. Enerji Sektörü üst düzey yöneticileri, enerji yatırımı sahipleri ve yeni yatırımcılar, sigorta şirketleri, bürokratlar, Yatırım Uzmanları; brokerlar, Avukatlar 29 Şubat’da ilk kez düzenlenecek “Enerjide Risk Yönetimi” Konferansı’nda buluşuyor.
 
Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu’nun  (JCI) bünyesinde faaliyet gösteren Genç Liderler ve Girişimciler Derneği,  JCI Türkiye’nin Enerji Yatırımları Takımı bir günlük organizasyonda Enerji Dünyasının önde gelen isimlerine ve fikir liderlerine ev sahipliği yapacak.
 
Türkiye’nin ve dünyanin konusunda lider sigorta brokeri Marsh ve Türk enerji piyasasının şekillenmesinde önemli rol oynayan enerji sektörü lider danışmanlık şirketi Deloitte partnerliğinde Türk enerji sektörü riskleri ve risk yönetim çözümlerini 29 Şubat tarihinde Conrad İstanbul Otel’de masaya yatırılıyor.
 
Türkiye’de yeni risk yönetim yaklaşımlarının hayata geçirilmesi gerekmektedir.
 
Türkiye enerji piyasasinin son yıllardaki hızlı gelişimi ve buna bağlı artan yerli ve yabancı yatırımlarla birlikte enerji sektörüne bakış ve iş yapış şekillerinin değiştiğini söyleyen Enerji Yatırımları Takımı Direktörü Kerem MERMER,  enerji sektöründe faaliyet gösteren firmaların günümüz rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için risk yönetiminin ne kadar büyük öneme sahip olduğunu anlamaları gerektiğini belirtiyor. Uzun vadeli sürdürülebilir büyüme ve kârlılığı yakalamak için piyasa riski, kredi riski ve operasyonel risklerin yönetilmesi gerektiğini anlatan Kerem Mermer; “Sağlıklı işleyen ve rekabetçi bir sektör yapısı için değer zincirinin tüm noktalarında; enerjinin üretimi, iletimi, dağıtımının yanısıra piyasa katılımcıları arasında ve uluslararası piyasalarda enerjinin ticaretinde risk yönetiminin etkin bir şekilde gerçeklestirilmesi gereklidir”  diyor.
 
Uluslararası enerji piyasalarındaki yeni teknolojiler, fiyat belirsizlikleri, uyum, çevre, özelleştirme, şirket evlilikleri, politik dalgalanmalar ve küreselleşmenin getirdiği karmaşık riskler için tüm dünyada uygun risk yönetimi politikalari geliştirildiğini belirten Kerem Mermer, global risklerin yani sıra Türkiye’de, Avrupa Birliği ile uyum sürecinde piyasaların liberalizasyonu, petrol ve gaz tedarik fiyatlarındaki dalgalanmalar, elektrik piyasasinda fiyat volatilitesi, likidite riski, enerji tedarik ve satış sürecinde kredi riski, üreticiler için hacim riski ve orijinal ekipman üreticileriyle uluslararasi bakım firmalarinin talep ettiği anlaşmaların getirdiği karmaşık sorumluluklar değerlendirildiğinde, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Enerji Sektöründe Risk Yönetimi konularının önemle ve hızla ele alınarak yeni risk yönetim yaklaşımlarının hayata geçirilmesi gerekliliğini vurguluyor. 
 
Ayşegül YERLİ
Focus İletişim 

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.