Doktorunu iyi seç, işsiz kalma...

Makaleler - 3 Eylül 2007, Pazartesi
Özel sektörde iş arayan ancak istediği ölçütlerde iş bulamayan vatandaşlarımızın sayısı çok fazla. Uzun yıllar gözledim, iş dünyasında emek arzeden vatandaşlarımızın sadece üniversite diplomalarına veya bazı meslek kursları belgelerine dayalı bir iş arayışını görüyorum. Bu doğru bir yöntem olmakla beraber eksik ve iş gücü talep eden şirketlerin ölçütleri dışında kalmış iş arayışlarıdır.

Kariyer planlama reçeteleri hazırlıyorum, bu reçetede hastalarımız genelde bağışıklık yönünden çok zayıftır. İş dünyasının beklentilerini karşılama noktasında zayıf kalanları güçlendirme yani hastamızın bağışıklık sistemini güçlendirmek için formüller/ilaçlar öneriyoruz.

Emek arzedenlerin tek ve ciddi sorunu iş dünyasında ki gelişim ve değişimler karşısında kendilerinin değişmemesidir..

İş bulmakta zorlanan emek arzedenlerin kısa sürede bu sorunlarını çözmeleri gerekiyor. Platforma gelen sorunları okudukça bu problemi görmek mümkündür.

İyi bir analiz, sağlıklı bir reçete ve güçlü bir ilaçlar hastalıkların ortadan kaldırılması için yeterli kabul edilir. Doktorunu iyi seçmelisin.

İş dünyası da böyle, doktorunu iyi seç..İşsiz kalma..

sevgiler
 

Aziz İlgazi

Yorumlar

teslime saygılı   15 Eylül 2007, Cumartesi

ii geceler aziz bey yazınızı okuyordum çok doğru buluyorum bu devirde gerçekten insan kendini geliştirdiği,yenilikler karşısında kendini değiştirdiği zaman ayakta kalıyor ve bir süre önce size soru sormuştum 2 yıllık hallkla ilişkiler ve reklamcılık okulunu kazandım tereddütteyim demiştim kayıt yaptırmamayı düşünüyordum ama sizin yazınız sayesinde mersinden giresuna gidip kayıt yaptırdım bölümümü seviyorum sizin gibi olmak istiyorum inşallah başarıyla bitireceğim ve bu sektörde yerimi alacağım size çok teşşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim saygılar.

mahmut   25 Ekim 2007, Perşembe

mrb aziz bey ben lise 3 sozel sınıfı ogren cısıyım okulum ogretmen lisesi oldugu icin ogretmenlık ve halkla ilişkiler bolumu arassında kaldım acaba turkce ogretmeni mi olsam yoksa halkla ilişkiler mi okusam? halkla iliskileri iş imkanlari nasil?okursam hangi üniversteye gideyım bana yardimci olursanız cok sevınırım msn adresim mahmut_mazlum@hotmail.com e-maillerini beklıyorum

Yeşim Tayanç   25 Ekim 2007, Perşembe

merhabalar ben 4 yıllık halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunuyum.şuandada kendimi daha fazla geliştirebilmek için insan kaynakları yönetimiyle ilgili sertifikalı kursalara gitmek istiyorum.fakat şuan için hepsininde ücretleri yüksek geliyor.eğer bildiğiniz ankarada daha uygun fiyatlı kurslar varsa bana yardımcı olursanız çok sevinirim.saygılar.aleyna_e75@hotmail.com

Aziz İlgazi   26 Ekim 2007, Cuma

Sevgili Kardeşim Mahmut Bey; size edebiyat öğretmenliğini öneriyorum...
sevgiler

deniz   29 Ekim 2007, Pazartesi

anadolu üniversitesi halkla ilişkiler son sınıf öğrencisiyim ve işsizim, kocaelinde yaşamaktayım ve heryere başvurdum ancak işsizim. sizvce ne yapmalıyım.saygılar.

Aziz İlgazi   4 Kasım 2007, Pazar

Sevgili DENİZ;
Aldıgınız egitim sadece teorik ve yogun teknoloji ve dil egitimi icermeyen bir egitim. Oysa sektör dil ve teknolji egitimi almıs insanları tercih ediyor. Bu yönden biraz kendini geliştir ve bu barada iş deneyımleri kazanmaya calıs. Kendini gelistir. oku, arastır, bu sektörde yer alan insanları tanımaya calıs: İstanbul ili size yakın istanbul ile iletismini etkinlestir.
sevgiler

Murat Can Güllü   7 Kasım 2007, Çarşamba

Yakın Doğu Halkla İlişkiler ve Tanıtım´dan bu sene orta dereceyle mezun oldum.Radyo TV sunuculuğu,Reklam Pazarlama,Gazete Muhabirliği,Fotoğrafçı ve Kameraman olarak 5 sene basın sektörüne hizmet verdim.Türkiyeye döndüğümde istanbulda bu alanlarin her ilanına başvurdum reçetemi göndereyim isterseniz fakat ben yoruldum doktor doktor gezmekten millet bizi reddetmekten yorulmadı.İlla arkamızda işimizi yapmamız için dayımızmı olmalı?

ünal   7 Kasım 2007, Çarşamba

merhaba..öncelikle bizleri aydınlatacak çalışmalarda bulunduğunuz için teşekkür ederim .sorun şu: lise 2.sınıf öğrencisiyim tm de okuyorum yalnız matematiği yapamıyorum sene sonunda sözele geçmeyi düşünüyorum .matematiği bir çok kez denedim olmadı.sözelde de halkla ilişkiler vb meslekler hoşuma gitti diğer yorumları okudum ve olumlu ve olumsuz yanıtlarla kafam çok karıştı .kendimi yetiştirmek istiyorum bu alanda ve şimdiden ne yapabilirim o alanla ilgili ?yazacaklarınız geleceğim için çok önemli olacak..ilginize teşekkür ederim..

ünal   8 Kasım 2007, Perşembe

Merhaba şu anda lise 2. sınıftayım matematikte zorlandığım için sene sonunda sözel bölüme geçmeyi düşünüyorum.insan becerebildiği yerde mutlu olur ..bu yüzden bu kararı verdim.bi sözeldeki mesleklere baktığımda halkla ilişkiler bölümü hoşuma gitti.herkes farklı yorumlarda bulundu bu bölüm ve meslek hakkında ..karar verdim halkla ilişkileri fakat en kısa sürede aydınlatıcı bilgiler veririseniz sevinirim..

elif sarıoğlu   8 Kasım 2007, Perşembe

merhabalar.. sanırım ben çok soru soruyorum ama merak ettiğim şeyler var:) seçim dönemlerinde yürütülen halkla ilişkiler kampanyaları, organizasyonlar hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bu konularda görüşlerinizi alabilir miyim?

ece   8 Kasım 2007, Perşembe

mrb aziz bey hatırlarsanız daha öncede yazmıştım size ben urfada okuyorum iki yıllık halkla ilişkiler ama herkes iş bulmamın zor olduğunu söylüolar açıkçası duyunca okulu bırakmak istiorum bazen sizce ne yapmalıyım ben insanlarla ietişim kurmayı seviorum ve insanlarla çabuk anlaşan birisiyim bu alanda kendimide yetiştirmeye çalışacağım ama iki yıllık olduğundan iş şansımın olmadığını söylüolar sizce ne yapmalıyım bana yuardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim hoşçakalın

aziz ilgazi   19 Kasım 2007, Pazartesi

Sevgili ÜNAL; insanlar zorlandığı konularda geri adım atıyorlar, ben size geri adım atmak yerine zor olarak kabul ettiğiniz matematik dersine karşı savaş açmanızı ve onu yenmenizi öneriyorum. MATEMATİK SİSTEMLİ BİR DERS ÇALIŞMAK İLE ÖĞRENILECEK BİR ALAN.
Sözel alanda yetişmek kolay ancak iş bulmak zor. Sektör çok sayıda işsiz mezun ile tıkanmış durumda. Sayısaldan vazgeçme

aziz ilgazi   19 Kasım 2007, Pazartesi

Sevgili ECE;
azizilgazi@hotmail.com bu adresime bir CV gönderin, mesleki kazanımlarınız, dil seviyesi, iletişim teknoloji araç ve gereç kullanımı tecrübesi vs.. bunları inceledikten sonra size hemen bir öneri sunarım. İş bulamamak fikri yanlış...iş bulanlar ve çalışanlar belli dönemlerde işsiz kalmıştır ancak zaman içinde iş bulunur. Kendinizi yetiştirin...

Murat Can Güllü   21 Kasım 2007, Çarşamba

Aziz bey sanırım benim için receteniz yok yazdıgım yazıya karşılık bir cevap alamadim?

doğacan ege altunsu   4 Aralık 2007, Salı

merhaba aziz bey ben anadolu iletişim meslek lisesi radyo-tv sınıfı son sınıf öğrencisiyim bir yandan okula gidip bir yandanda egetv de stajımı yapıyorum. Ama ben üniversiteyi halkla ilişkiler okumaya karar verdim bu stafdaki ve okuldaki edindiğim bilgiler bana gelecek hayatımda yarar sağlarmı yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar.

azizilgazi   5 Aralık 2007, Çarşamba

Doğacan Ege Altunsu;
İletişim meslek liseleri genel eğitim ile beraber meslege hazırlama eğitimi veren müfredata göre hazırlanmıştır. Bu eğitim ilerde halkla ilişkiler alanında 2 veya 4 yıllık bir fakültede okuman durumunda diğer liselerden gelen arkadaslarına göre size bir farklılık kazandıracaktır.Bu fark eğitim hayatınızın sonuna kadar devam edecektır.
Sevgıler ve basarılar...

sis   5 Aralık 2007, Çarşamba

merhaba,
ben açık öğretim halkla ilişkiler okuyorum. istanbulda yaşıyorum. pazarlama ve satış üzerine sertifika kursuna başvurmak istiyorum fakat birçok kurs var. aldığım sertifikanın sektörde geçerli olmasını istiyorum alacağım sertifikanın bir değeri olmasını istiyorumsizce hangi kursu seçmeliyim bana yardımcı olabilir misiniz?

Beril   15 Aralık 2007, Cumartesi

Ben 2006 İngilizce işletme mezunuyum. Halkla ilişkiler alanında yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bunun dışında, sektörde ilerlemek iyi bir iş bulmak ve başarılı olmak için ne gibi önerileriniz olabilir?
Ayrıca iş ararken medya mı, yoksa müşteri hizmetleri alanında mı başlamalıyım. Neler yapmalıyım.

Aziz İlgazi   18 Aralık 2007, Salı

BERİL HANIM´a

Gelecek arzeden bir bölümden mezunsunuz. Bu avantajınızı halkla ilişkilerde değerlendiriniz..
Dil açısından çok avantajınız var..Yüksek lisans ve sonra doktora...
Yolunuz açık...Doğru şirket ve doğru iş bulmalısınız..
Medya yerine müşteri ilişkileri alanında kariyerinize adım atmanızı öneririm. Başarılı olmak için ilk adım seçmek ve kabul etmektir.
Siz seçim yapınız...
Tercihlerinizi beraber tartışalım...Sektörde başarılı olmak için yeterli birikiminiz var, halkla ilişkiler alanında deneyim kazanmalısınız.. Zaman içinde gelişemeleri değerlendirmek adına beni bilgilerndirirseniz size başarılı bir yol haritası çizmeye çaba harcayacagım..
başarılar

elif   24 Aralık 2007, Pazartesi

Merhaba Aziz Bey,
Ben İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda yine İ.Ü´de Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde yandal yapıyorum. Benim en büyük eksiğim yabancı dilimin ve tecrübemin olmaması. İstanbul´da ki tek iş tecrübem özel bir şirketin satış departmanında 3 ay boyunca yaptığım stajım. Öncelikle sunu sormak istiyorum yan dal yapmam bana bu sektörde ne gbi kazançlar sağlar? Bir de özel sektörün durumu ve kendi eksikliklerimi düşününce akademik alana gözüm kayıyor fakat yapmak istediğiminde o olmadığını düşünüyorum ve kafam iyice karışıyor.Son senem olduğu için belki tavsiye almada çok geç kaldım ama bana kalemimi ve kendimi geliştirmem için öneri de(okumam gereken bir kitap adı bile olabilir)bulunursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Aziz İlgazi   24 Aralık 2007, Pazartesi

Elif Hanım’a
Size bir yol haritası çizmeden önce sizi seçtiğiniz yan dal “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık “ alanından dolayı tebrik etmek istiyorum. “Halkla İlişkiler- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” bu iki alan sizi sektörde daha güçlü ve tercih edilebilir işgücü olmanıza bir ciddi referanstır. Bu alanları tercih ederken aslında mesleki yaşamını da seçmişsiniz. Bu seçim son derece mantıklı.
Bu mantık çerçevesinde size bir yol haritası çizelim. Bu yolda size iki engel görünüyor, sizinde vurguladığınız gibi “dil” ve “tecrübe” ...Bu iki engeli aşmanız için yaşadığınız kent ve bulunduğunuz çevre faktörü avantajını çok iyi ve mantıklı bir yaklaşımla/arayışla aşmanız gerekiyor...
Yaptığınız stajı size yanlış önermişler veya siz yanlış seçmişsiniz. Stajınızı satış dışında eğitim hizmetleri veya öğretim amaçlı bir kurumda yapmalıydınız. Bu yaz yapacağınız stajı isterseniz bu alanda yapınız.
Sorularınıza yanıt veriyorum...
-Yan dal yapmam bana bu sektörde ne gibi kazançlar sağlar?
“Halkla İlişkiler- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” bu iki alan sizi sektörde daha güçlü ve tercih edilebilir işgücü olmanıza bir ciddi referanstır.
Halkla İlişkiler uzmanları kendi alanları dışında sosyal alanlarda kendilerini yetiştirmek zorundadır. Psikoloji, iletişim, rehberlik, insan kaynakları, işletme, araştırma teknikleri, haber yazma ve toplama, edebiyat, diksiyon vs..
Yan dal olarak tercih ettiğiniz Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü size yukarıda belirttiğim birkaç alanda destek sağlayacaktır. Yan dalınıza karşı biraz sadakatli olmanız size yarar sağlayacaktır.
Özel sektör istikrarlı bir sektör değil. Sektörde tanınmış bir isim olmak yıllar sürecek birikimler gerektiriyor. Kariyer yapmak için sürekli gelişim içinde olmak zorundasın. Ancak buna rağmen özel sektörde aradığın konumu bulman garanti olmayacaktır.
Sizde bilimsel kimlik arayışı hissediyorum. Bu kimliği gerçekten istiyorsan hemen yarın bir karar vermelisiniz.
Akademik bir kariyer veya özel sektörde iş kariyeri...
Ben size akademik kariyer öneriyorum...
Halkla İlişkiler veya Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanlarından herhangi biri olabilir.
Siz karar verdikten sonra bana bilgi verirseniz size başarılı akademik bir kariyer için bir başka yol haritası çizeceğim... Unutmayın fazla zamanınız yok..ve yine unutmayın...
Kararsızlık en büyük engeldir...
Başarılar

elif   4 Ocak 2008, Cuma

Aziz Bey, yardımınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Bikaç gündür akademik kariyer ile özel sektörü kafamda karşılaştırıyorum. Özel sektör tamam garanti değil belki ama insana daha fazla özgürlük ve gelişim ile ekonomik imkan sunuyor gibi geliyor bana. Akademik kariyer özele göre belki daha garantili ama daha rutin ve ekonomik açıdan doyumsuz sanırım.

Aziz İlgazi   6 Ocak 2008, Pazar

ELİF HANIM
Özel sektör kazanımları ekonomik olarak kamudan daha fazladır. Özel sektörde size mükkemel bir kariyer sunacak kaç işletmede istikrarlı bir çalışma sergileyeceksiniz?
Akademik kariyer yaparken özelden uzaklaşmayacaksınız. Kendinizi geliştirmek adına çok başarılı bir kariyer yapabileceksiniz. Sürekli araştırma ve geliştirme olanaklarınız özel sektörde pek fazla değil. Özel sektörde çalışan çok sayıda halkla ilişkiler uzmanı (akademik kariyer yapmamış) bilimsel yaklaşımlardan ve gelişmlerden uzaklaşmaktadır. Sektör bu uzaklaşma ile bünyesinde çok sayıda meslekte ehil olmayan iş gücünü barındırıyor.
Sizin beklentilerinizde ekonomik beklentiler ön planda olacaksa özel sektörü seçmeniz mantıklı olacaktır.
Sonuç olarak mutlu olacagınız sektörde olmanız mantıklı seçim olacaktır.

Onur   8 Ocak 2008, Salı

Merhabalar aziz bey;İş ilanlarında sürekli 3 yıl deneyimli vs.nitelikler yazıyorlar biz işe alınamazsak nasıl bu kadar deneyimli olma imkanımız olaca?Saygılar

Seda Meral   18 Ocak 2008, Cuma

Merhaba Aziz Bey
İzmir Ekonomi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü son sınıf öğrencisiyim ve her son sınıf öğrencisi gibi gelecek kaygısını çok yoğun bir şekilde yaşıyorum.Bölümümden 3.lükle mezun olucam.Dil anlamında da bir sıkıntım yok.Yaşadığım kararsızlık özel sektör -akademik kariyer arasında.Akademik kariyerin bana çok daha uygun olduğunu düşünüyorum.Mezun olunca yüksek lisans yapıp daha sonra biraz özel sektörde çalışarak işin biraz pratiğini öğrenmek istiyorum aslında.Daha sonra da doktorayla akademik kariyere devam etmek mantıklı geliyor.Sormak istediğim bu şekilde kafamda oturttuğum planın ne kadar doğru olduğu.
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar

Aziz İlgazi   18 Ocak 2008, Cuma

Meral Hanım;

Her üniversite mezunu iş kaygısı yaşamaktadır. Bazı bölümler hariç. Okuduğunuz üniversite size iş konusunda ciddi referanslar sunacaktır.
Bölümden 3. sırada mezun olmak-dil bilmek-iyi bir eğitim almak...gibi avantajlara sahip olarak iş dünyasına atılmak size çok sayıda öğrenciye göre daha fazla imkanlar getiriyor.
Özel sektörde deneyimleri olmayan akademisyenler üniversitede uygulama süreçlerinde özel sektör deneyimli diğer meslektaşları kadar başarılı olamıyor. Bu gerçek özellikle halkla ilişkiler-gazetecilik-sinema-televizyon gibi alanlarda çok net olarak görülmektedir.
Mezuniyet sonrası kariyer planlama çalışmaları yapmak için biraz geç kaldınız, ancak hemen başlamanız gerekiyor. En kısa zamanda kariyer planlarını yapmak için adım atmalısınız. Eger bu konuda sorun yaşarsanız lütfen destek almak için bana yazınız.
Akademik kariyer için uygun bir eğitim aldığınıza inanıyorum. Başaracağınıza da eminim.
Planlarınızla doğru yoldasınız.
Yüksek lisans ve doktora için çok çalışman gerekiyor. Özellikle lisans üstü alanda bol materyal toplaman ve çalışman lazım..
Size güveniyorum başaracaksınız...
Sevgiler

şengül öztürk   9 Şubat 2008, Cumartesi

iyi akşamlar ben anadolu üniversitesi 1.sınıf ögrencisiyim.Acık ögretim oldugu icin boş vaktim cok bu yüzden calışmak istiyorum fakat bu mümkün mü bilmiyorum ögrenciyi elemamn olarak kabul eden iş yerleri var mıdır?Varsa bu iş yerleriyle ilgili bilgi verir misiniz?ilginiz icin şimdiden teşekkür ederim.

pelin iktüeren   13 Mart 2008, Perşembe

merhabalar ben lise 3 sözel bölüm öğrencisiyim.seneye 4. yılımı da okuyup mezun olacağım.anadolu lisesini okuyorum ve diğer sözel öğrencilerine göre biraz daha şanslıyım.üniversiteyi kazanacağıma inanıyorum fakat edb,türkçe öğretmeliği ve halkla ilişkiler arasında gel git yaşıyorum.öğretmenlerim prezantasyon ve insan ilişkilerimde ii olduğumu bu işi yapabileceğimi söylüyorlar ve halkla ilişkileri kendime yakın hissediyorum.iş olanakları edb. öğretmenliğine oranla nasıl?çok teşekkür ederim sevgiler.

muhammet   14 Mart 2008, Cuma

meraba ben sozel mezunuyum bu sene dersane gidip halkla ılşıler ve reklamcılık bolumunu dusunuyorum sızce bu karıyerde basarılı ve mutlu olabılır mıyım?

Aziz İlgazi   24 Mart 2008, Pazartesi

Muhammet Bey´e;
Sorunuza geç yanıt verdim, bu gecikmeden dolayı özür dilerim. Halkla ilişkiler alanında kariyer yapman sizin tercihinizdir. Bu alanda başarılı olmanız için çok çalışmanız ve özel çaba harcamanız gerekiyor. Halkla ilişkiler alanında başarılı olmanız sektör içinde orta vadeli bir zaman, birikim ve evrensel bir dünya görüşü ile mümkündür. Bu meslek fedekarlık istiyor, bu meslek özveri istiyor. Çok sayıda öğretmen bu ülkede kendini yetiştirmediği için sorun yaşamaktadır. Bu sorunu ise sadece düşük ücrete bağlamaktadır. Ancak halkla ilişkilerde bu soruna böyle sebepler aramak mümkün değildir. Kariyer yapmak istiyorsan önce kariyer ile ilgili bir yazımı okumanı da öneririm.
Başarılar dilerim

Serpil Karagören   9 Eylül 2008, Salı

Merhaba Aziz Bey,

Genel olarak yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum. Bu yazınızda anlattıklarınız gerçekten ben dahil olmak üzere bütün mezunların muzdarip olduğu ortak sorunlardan sadece birisi. Ben Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler 2007 mezunuyum. Okulumda staj mecburiyeti olmamasına rağmen kendimi geliştirmek ve sektörü tanımak adına her sene birbiriyle bağlantılı aynı zamanda Türkiye´nin önde gelen firmalarında stajlarımı yaptım. Bunlarla kalmanın yanlış olduğunu düşündüğüm için çeşitli workshop lara, eğitimlere katıldım. İngilizce konuşma yeteneğimi daha iyi seviyede tutmak için 6 ay Kanada´da yaşadım. 2008 öğretim yılı itibariyle de Bilgi Üniversitesi MBA programına başlayacağım. Planlarım belli aslında Marka Yönetimi üzerine uzmanlaşmak istiyorum. Bunun ile ilgili yurtdışı planlarım var ama ne yazık ki bunların hiç birisi benim iş bulabilmem için yeterli olmuyor çünkü DENEYİMSİZ ELEMANIM. Yaklaşık bir seneden bu yana aile şirketimizde çalışıyorum ama ben kendi alanımda çalışmak ve uzmanlaşmak istiyorum. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

SERPİL HANIMA;   11 Eylül 2008, Perşembe

Eğitiminiz için gereken tüm özverili çalışmaları yapmış ve mesleki kariyeriniz için alt yapıyı da hazırlamış bulunuyorsunuz...
Şu aşamada siz 2 yoldan birini tercih edeceksiniz...
1- Halkla ilişkiler alanında sektörde deneyimlerine devam etmek...
2- Bilgi Üniversitesi´nde MBA çalışmaları ile akademik çalışmalara adım atmak, bu adımları dil ve yurt dışı çalışmaları ile pekiştirmek...Yeni üniversiteler açılıyor. Halkla ilişkiler alanında akademik personel açığı da söz konusu...
Halkla İlişkiler sektöründe çalışmak ve ayrıca halkla ilişkiler sektörüne eleman yetiştirmek...
Ben size akademik çalışmaları öneriyorum....
Başarılar...
aziz ilgazi
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.