Büyüyünce Ne Olsam?

Köşe Yazısı - 2 Ağustos 2006, Çarşamba
YazıYorum: Şahnur Karaağaç
Benim çocukluğumda kime sorsanız büyüyünce ya doktor ya öğretmen ya da astronot olmak istediğini söylerdi. Şimdi çocuklar daha bilinçli sanki, bilgisayar mühendisliğinden, genetikten, tasarımdan dem vuruyorlar. Lise çağlarına gelene kadar bu fikirleri fasılalarla değişse de artık araştırıyor sorguluyorlar. ÖSS tercih dönemi olan şu günlerde İletişim okumak isteyen gençlerin kafasını kurcalayan bir çok soru var. Fakülteler kapılarını açıyor, bilgilendirme yapıyor ama dedim ya onlar daha bilinçli dışardaki dünyayı merak ediyor ve sorguluyorlar. İletişim okuduktan sonrasını merak ediyorlar, iş bulabilme potansiyelini, mesleğin cinsiyet farkı gözetip etmediğini, sektörün bu kadar genç iletişimciye ihtiyacı olup olmadığını...
Bu konu ile ilgili sektörden isimlerin ve genç iletişimcilerin görüşlerini sorduk bakın neler söylediler;

Barika GÖNCÜ/BG İletişim
Halkla ilişkiler ya da iletişim danışmanlığı mesleği, özellikle de ABD ve İngiltere'de ağırlıkla erkeklerin girdiği bir meslek olarak geliştiğinden, şu anda batı ülkelerinde çok sayıda erkek bu işi yapıyor. Bizde de daha fazla kadın mesleği olarak gelişti ve böyle tanındı. Kadın mesleği olarak algılanmasında, halkla ilişkilerin sosyal organizasyon yönünün biraz ağır
basmasıyla ilgisi olabileceğini düşünüyorum. Oysa, hepimizin çok iyi bildiği gibi, bu meslek aslında stratejik bir danışmanlık işi, bu nedenle de özellikle bir kadın mesleği değil (zaten çok spesifik meslekler dışında kadın ve erkek mesleği ayrımı da fazla anlamlı değil).

Sektörde iş bulma konusuna gelince, bu noktada zorluklar kadınlar ve erkekler için eşit. Bu dalda eğitim gören kişiler, sektördeki ajanslarda veya şirketlerin iletişim, pazarlama, halkla ilişkiler departmanlarında iş bulabilirler. Burada önemli olan, halkla ilişkiler dalında eğitim gören arakdaşlarımızın, eğitimleri boyunca kendilerini mesleğe hazırlamak için nasıl bir yol izleyecekleri, üniversite eğitimin yanı sıra, iyi bir iletişimci ve giderek danışman olmak için kendilerini nasıl teçhiz edecekleridir.

Sedat ÜRETEN/TİM İletişim
Halkla Iliskiler'de coğunlukla kadınları gördüğümüz için bu durumun erkek adayların gözünde caydırıcı etki yaratmaya başladığını görüyoruz.
Ama,
Bu durum meslekten değil, Turkiye'nin koşullarından kaynaklanıyor. Ülkenin ekonomik koşulları yeterli değil, erkeklerin bir de askerlik barajı var, onu aşması gerekiyor. Ve hepsini aşıp en kısa zamanda, geleceğini sağlayacak bir gelire ulaşmak istiyor.
İste bu evrelerde erkekler sabırlı olamıyor. Sorunları gurur meselesi yapabiliyorlar, kafası bozulunca veya sıkıya gelince ceketini alıp gidebiliyorlar. Yani gençligin ve erkek olmanın getirdiği tepkili davranışlar, yönünü değiştirebiliyor.
Kadınlar bu konuda daha dayanıklı, daha sabırlı...
Benzeri özellikleri medya, reklam ve pazarlama sektörlerinde de görebiliyoruz.

Kısacası, kadın mesleği demek yanlış olur, erkekler de rahatlıkla meslek olarak seçebilirler. Önemli olan mesleğini seviyor olmak. Hatta en önemlisi bu işin de gereği olan, soğukkanlı, sabırlı, sakin, mütevazı olabilmek gerekiyor.

Elif KONDAKÇI/Genç İletişimci
Ben İstanbul Üniversitesi Halkal İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olarak çevremde tercih yapanlara bu bölümü yazmalarını tavsiye etmiyorum. Benim iletişim mezunu arkadaşlarımın %95’i farklı mesleklerle uğraşıyorlar, ben de dahil.Yani anlayacağınız üzere bu mesleği icra etmek için kadın veya erkek olmak herhangi bir sorun yaratmıyor. Sorun şu, ülkemizin bu kadar halkla ilişkilerciye ihtiyacı yoktur, bu mesleği yapmak için bölüm mezunu olmak gerekmemektedir. Tüm bunlar yaşanarak öğrenilmiş gerçeklerdir.

Sait İsmail/Halkla İlişkiler Mezunu
Erkek Öğrencilerin hiçbirisine Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü yazmalarını tavsiye etmem.
Ege İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunuyum.Arkadaşlarımın %90 başka meslek icra etmektedirler. Ben de buna dahil.

Kesinlikle erkek arkadaşlara aynı puanla daha kaliteli bölümler bence onları yazarlarsa daha mutlu olurlar

Dilnur TÜMER/Halkla İlişkiler Öğrencisi
Ülkemizde eğitim sisteminin ne kadar çarpık olduğu ortada. Bu bölümü tercih etmemim sebebi, yeni ve gelişen bir alan olması ve kişisel gelişim sonrası çalışma alanının geniş olmasıydı. Bir diğer sebep de yaratıcılığın da ön planda olmasıydı. Ama bunun bu kadarla kalmadığını okula başladıktan sonra anladım. Lütfen iletişimde okuyan ya da yeni mezun olmuş arkadaşların burada yazdıklarına körü körüne inanmayın. Bir çok farklı okuldan tanıdığım halkla ilişkiler öğrencileri kendilerini geliştirerek çok güzel isler başarıyorlar. Daha önce de belirttiğim gibi halkla ilişkiler ülkemizde yeni gelişen bir kavram. Okulumuz da bile müfredatımız sürekli değişmekte ve gelişmekte. Bizler iletişim okuyoruz, iletişimde halkla ilişkiler okuyoruz, sonuç olarak halkla ilişkiler yerinde durabilir mi? Günümüzün hızla değişen ve gelişen dünyasında, halkla ilişkiler de gelişiyor ve değişiyor. Bize de onu takip etmek, gelişimine katkıda bulunmak kalıyor. İyi ya da kotu, doğru ya da yanlış düşünceler var insanların kafasında, ben bunların zamanla rayına oturacağı düşüncesindeyim.

Kimse 4 sene halkla ilişkiler okuyup mezun olduktan sonra isini hazırda beklemesin. Üniversiteye girerken nasıl bir yarışa girdiysek, bu okurken de, mezun olduktan sonra da devam ediyor. Bu 4 senenin nasıl değerlendirildiğinin ve hangi alanda kariyer yapmak istediğimizin sonucu olarak bir master diplomasına da ihtiyacımız olabilir.

4 senelik üniversite hayatim suresince halkla ilişkileri keşfetmeye başladığımda korktum, hatta pişmanlıklar yaşadım. Neden mi? Çünkü öğrenilecek, takip edilecek çok şey vardı. Bunları yapamamaktan, başaramamaktan korktum. Bolum derslerimizin dışında biz ekonomi de okuyoruz isletme de. Ben dahil diğer bütün bolum arkadaşlarım bu derslere ne gerek var, bolum derslerimizin sayısı arttırılsın başka bölümlerde böyle bir şey yok diye söylenip dururken, zamanla ne kadar gerekli olduğunu görerek ya da okuyarak anladık. Halkla ilişkilerde her şeyi bilmek zorundasınız. Sosyoloji, psikoloji, hukuk, isletme, ekonomi….Bunlar ilk aklıma gelenler. Günümüzün iletişim cağında, bir kurumun iletişim faaliyetlerini yönetmek çok önemli bir durum. Bir yanlış senelerin verilen emeğini bir anda yok edebilir ve geri dönülmez durumlar içine girilebilir. böyle bir mesleği ayaklar altına almak, kötülemek çok büyük bir hatadır. Üstelik bunu, kafası tamamen karışık hayatini yönlendirecek tercihler yapmaya çalışan üniversite adaylarına söylemek hatadan da öte bir şeydir. Başkalarının hayatlarıyla oynamaktan baksa bir şey değildir.

Bu mesleği herkes yapabilir mi, illa halkla ilişkiler okumaya gerek var mi? Mesleğimizin duayenlerine baktığımızda onların böyle bir bölümden mezun olmadıklarını görüyoruz. Çünkü zaten onların zamanında böyle bir bolum yoktu, onlar bu mesleği ülkemize taşıyan, onu yaygınlaştıran önemli insanlar. Bir sosyoloji, işletme, ekonomi ya da uluslararası ilişkiler öğrencisi ilerde bu mesleği seçerek kariyerini bunun üstüne kuramaz mi? Evet kurar. Bu bölümlerden birinde okuyor olabilirsiniz. ( Ne yapabiliriz eğitim sistemimiz bozuk, herkes yanlış tercih yapabiliyor..) Fakat daha sonraları bu alana ilgi duymaya baslarsınız, seçmeli ders olarak alırsınız, kendinizi buna yatkın görürsünüz, stajınızı halkla iliksiler üzerine yaparsınız, bu konuda kendinizi geliştirmeye baslarsınız, okul biter halkla iliksiler adına sizi geliştirebilecek bir dal üzerine master’inizi yaparsınız. 4 sene sosyoloji okuyan bir insan bu alana gerçekten ilgi duyuyorsa, neden yapmasın? önemli olan insanin kendini ne yönde ve nasıl geliştirdiği değil midir? Sevgili halkla iliksiler okuyan ve halkla iliksiler mezunu arkadaşlarım önce kendinizi iyice olcun ve tartın, is bulamıyoruz diye başka bölümlerden mezun olup bu sektörde kariyer edinme amacında olan arkadaşlara yerinizde oturup söylenmek yerine bir şeyler yapmaya calisin, Madem bu bölümden mezun olarak bu meslekte olmak bu kadar önemli, o zaman onlara bunun farkını gösterin.

Bu meslekte yas, cinsiyet önemli mi? Bence hayır. Bir daha tekrarlayacağım belki, ama önemli olan kendimizi nasıl geliştirdiğimiz, dışardan nasıl algılandığımız. Her şey bize bağlı. Madem bizler birer iletişimciyiz, o zaman bu yanlış algıları değiştirmek bize bağlı değil mi?

37271 kez okunmuş Şahnur Karaağaç

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayınız.
Hayat denize güzel...   1899 gün önce eklendi
Ay ne gerek vardı?   2064 gün önce eklendi
#PZ2016 Katlı Değer Yaratmanın Yolları   2082 gün önce eklendi
'HİÇ' kolay değil...   2649 gün önce eklendi
Pirinç tanesi...   2651 gün önce eklendi
Bazı zamanlar vardır utanırsınız...   3019 gün önce eklendi
Ailece harikalar diyarında...   3085 gün önce eklendi
19. İnsan Kaynakları Zirvesi Geniş Özeti   3106 gün önce eklendi
İletişimcilerden bir yeni mesajınız var...   3155 gün önce eklendi
'Pazarlama Zirvesi'nde neler konuşuldu?   3176 gün önce eklendi
Sıkıntılı Bir Durum Var!   3594 gün önce eklendi
Pardon Ama Fermuarınız Açık!   3692 gün önce eklendi
Kriz Benim Krizim Değil (mi?)...   4177 gün önce eklendi
Cuma sabahı çöplerimizi kapıya çıkarıyoruz!   4278 gün önce eklendi
O Bizim Kıymetlimiz   4314 gün önce eklendi
Artık meşe palamudu filizlenecek...   4390 gün önce eklendi
Havale Ediyorum...   4421 gün önce eklendi
Aman dikkat, yazılı iletişimde yanlış anlaşılmalar olabilir   4568 gün önce eklendi
Zor Yıllar...   4699 gün önce eklendi
Vurun Kahpeye   4786 gün önce eklendi
BÜMED Mezunlar Günü'ne Renk Kattılar   5174 gün önce eklendi
Onlar Oradaydılar...   5268 gün önce eklendi
Çocukları lösemi ile mücadele eden kadınlarımız...   5283 gün önce eklendi
Kol'u kullan!   5332 gün önce eklendi
Bir ürünün marka olabilmesi konusunda, siz ne dersiniz?   5395 gün önce eklendi
Yaşamın kavranması gereken özü...   5566 gün önce eklendi
Söz uçar, yazı kalır   5687 gün önce eklendi
Finans ve Halkla İlişkiler?   5747 gün önce eklendi
Her 10 Kasım'da...   5762 gün önce eklendi
• Büyüyünce Ne Olsam?   5862 gün önce eklendi
İşte size bir hikaye;   5876 gün önce eklendi
Bir Sen bir ben bir de deniz olsa   5898 gün önce eklendi
Hayır efendim, anlatamadınız!...   5960 gün önce eklendi
Kadınlar Pazarı diye bir yer   5981 gün önce eklendi
Altın Müşteri Ödülü   5996 gün önce eklendi
Islak gündem   6001 gün önce eklendi
Deveye sormuşlar...   6008 gün önce eklendi
Ben ki Tanrıça İştar'ım   6009 gün önce eklendi
Öylesi de var böylesi de   6035 gün önce eklendi
Unutamam acı tatlı ne varsa hazinemdir   6058 gün önce eklendi
Yıldırır :)   6087 gün önce eklendi
Sen hiç deve gördün mü?   6109 gün önce eklendi
Başımla Beraber...   6154 gün önce eklendi
Ne kadar az veri, o kadar çok bilgi(!)   6218 gün önce eklendi
Bitlis'ten misafir geldi!   6249 gün önce eklendi
Kendi İletişiminiz İçin...   6289 gün önce eklendi
Bu Şehirde   6301 gün önce eklendi
Dünyaca ünlü marka 5 lira Regal 4 lira   6307 gün önce eklendi
Seviyorum,   6322 gün önce eklendi
Ta ki karıncalar çıkana kadar...   6331 gün önce eklendi
Kutlu Olsun!   6331 gün önce eklendi
Erman Hocayla iletişim sanatı   6333 gün önce eklendi
Hey, Başın dertte!   6339 gün önce eklendi
PR'ciler! Şebin Karahisar'dan Çağrınız var!   6344 gün önce eklendi
Alışveriş Merkezi diye bişey...   6346 gün önce eklendi
Sen taviz kapısını bir defa aralarsan..   6354 gün önce eklendi
Turizm sektöründe tartışma bitmiyor   6357 gün önce eklendi
Haftasonu Uludağ Gözlemleri   6361 gün önce eklendi
Aziz Nikola out, Noel Baba in olmuş...   6366 gün önce eklendi
Marka bebekler   6368 gün önce eklendi
Turizm Acenteleri PR firması değildir!   6379 gün önce eklendi
Slogana vuruldum   6386 gün önce eklendi
Dilerim...   6397 gün önce eklendi
Hoş Geldi   6416 gün önce eklendi
Sinek Küçük...   6417 gün önce eklendi
Hilal Ay demektir, Ahmer ise kırmızı....   6424 gün önce eklendi
Virüsü Başka Yerde Aramayın   6428 gün önce eklendi
Evin Reisi kim?   6430 gün önce eklendi
Umarım hafızası zayıf insanlar olmaktan kurtuluruz   6457 gün önce eklendi
Pırlanta, Sonsuza Kadar   6462 gün önce eklendi
İyi niyet   6473 gün önce eklendi

Yorumlar

neslihan   9 Eylül 2006, Cumartesi

cok ıstıyorum halk ve ılıskıler okumak bana bu konuda bılgıler gonderırsenız cok mutlu olurum

beyza   10 Eylül 2006, Pazar

Bencede halkla ilişkiler felan okumaya gerek yok,kendini geliştirmek adına olabilir ama meslek icra etmek için gereksiz çünki gerek hastanelerin,mağazaların ve birçok firmanın halkla ilişkiler departmanında ziraat mezunları iki yıllık mezunlar hatta lise mezunları görev yapıyor.Halkla ilişkiler için kurum içinde uzun süre görev yapmış kişiler görev yapabiliyor....ama keşke böyle olmasa,ben buna karşıyım türkiyede hiçbirşey layığıyla olmuyor.

Ayşe Gül   11 Eylül 2006, Pazartesi

Sn. Şahnur Karaağaç öncelikle böyle bir konuya yer verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum çünkü benimde etrafımda Halkla İlişkiler Mesleği ve geleceği ile ilgili oldukça meraklı lise mezunları oldu ve mesleğini çok seven biri olarak elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Hazırladığınız yazıyı okurken Sn. Elif Kondakçı´nın bir yorumu beni oldukça üzdü. Kendisi diyor ki "bu mesleği yapmak için bölüm mezunu olmak gerekmemektedir" bu görüşe ne öğrencilik hayatımda ne de sonrasında katıldım. Tam aksine Halkla İlişkiler mesleğini layıkı ile yapmak için iyi bir iletişim ve hakla ilişkiler eğitimi almak gerekiyor. Eğer mesleğimiz şu anda olması gereken yerde değil ise bunun da en büyük sebebi hakla ilişkiler mesleği eğitimi almayan kişilerin mesleğimizi doğru yapamamasıdır. Ayrıca bu görüşün mesleğimize çok sığ bakmaktan oluşabileceğini de düşünüyorum. İşe biraz daha derin bakmak ve faklı yönlerin de mesleğimizin içinde ve bir bütün olduğunu bilmek gerekiyor. Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunuyum. Çok iyi bir şirketin halkla ilişkiler sorumlusu olarak görev yapıyorum. Üniversitede aldığım eğitimin önemini her geçen gün daha iyi anlıyorum. Umarım her geçen gün halkla iliikiler öğrencilerinin sayısı artar ve halkla ilişkiler mezunlarının hak ettikleri yerlerde diğer bölümlerden mezun kişileri görmeyiz. Saygılarımla

emine   6 Ekim 2006, Cuma

BEN BURSA KIZ LİSESİ SÜPER YABANCI DİL MEZUNUYUM.AMA YAPMAK İSTEDİĞİM İŞİN BU OLDUĞUNA KARAR VERDİM.AÇIK ÖĞRETİM HALKLA İLİŞKİKER 2.SINIFA GEÇTİM.İYŞALLAH İŞ BULURUM ÖNERİLERİNİZ VAR MI ÇOK SEVİNİRİM CEVAPLARSANIZ

Mustafa Ozbinici   7 Ekim 2006, Cumartesi

Sektör çalışanı olarak sitenizi hergün takip ediyorum-gündemi kaçırmamak adına... Ancak üzülerek görüyorum ki site malesef güncel değil ve kaçırdığım pek birşey yok..
Sizlerden yazılarınızı en fazla bir haftalık yazmanızı rica edeceğim..
Saygılar,
Mustafa Özbinici

evrim   26 Ekim 2006, Perşembe

selçuk iletişim fakültesi halkla ilişkiler ve tanıtım mezunuyum. benim okuduğum fakültede hem teorik hemde uygulama dersleri mevcut. şu anda bir şirkette çalışıyorum fakat sekreterlik bile yapıyorum. kaderin bir cilvesi herhalde:)yinede benim umudum var. genç iletişimciler tecrübe kazanmaya bakın.benden nacizane bir tavsiye....

Hilal   27 Ekim 2006, Cuma

merhaba...ben anadolu kız meslek lisesinde büro yönetimi okuyorum... lise hayatım bittikten sonra üniversitede bölüm olarak halkla ilişkiler okumayı düşünüyorum...beni bu alan hakkında bilgilendirirseniz sewinirim...!

teşekkürler

evren   28 Ekim 2006, Cumartesi

ben selçuk üniversitesi iletişim mezunuyum bu mesleği seçtiğime hem pişmanım hemde memnunum pişmanlık mühendis kadar para kazanamıyorsunuz memnunum çünkü insanlarla ilgileniyorsun. bu meseleği seçmek isteyen arkadaşlar okula gitmeyin gidin tecrübe kazanın oky ......

evren   28 Ekim 2006, Cumartesi

evrim arkadaşım çok ümitsiz konuşmussun halkla ilişkilerci kendini kanıtlaması için her şeyi yapmalı ve bilmelidir. her konudan bilgisi olmalıdır yeri gelecek sekreterlik bile yapacak ama unutmayalım kendini kanıtlayan h.i lerci başka işlerle uğraşmaz oky...:)

evrim   30 Ekim 2006, Pazartesi

evren arkadaşım bende olumsuz birşey söylemedim zaten...baş olmak için ilk olarak ayak olacaksın.insana tepeden inme müdürlük zaten vermezler.ben mesleğimi sevmesem bu sektörde çalışmazdım.hem rapor hazırlıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.bu meslek yenilikleri takip ister. benim tavsiyem okurken bir yerlerde stajerlik yapmanızdır.teorik dersler pratiğe dökülmedikten sonra pek işe yaramıyorlar.

evren   31 Ekim 2006, Salı

evrim arkadaşıma katılıyorum sonuzuz

hande   10 Kasım 2006, Cuma

açıkçası benım kafam çok karışık ben istanbul ticaret odası anadolu teknik lisesi öğrencisiyim benim bölümüm radyo televizyon fakat ben halkla ilişkiler okumak istiyorum ama bir yandan da reklamcılıkta yapmak istiyorum benim merak ettiğim iki mesleği de bir arada yapabilir miyim kısacası bana ne önerirsiniz önerileriniz için şimdiden teşekkürler....

tuğçe özge özer   22 Kasım 2006, Çarşamba

ben hem polis kolejini okuyup polis olmak istiyorum hemde arkeolog olup dünyanın tarih anlayışını değiştirmek acaba ikisinide olabilir miyimben 13 yaşındayım bana yardımcı olursanız sevinirim çünkü 13 yaşındaki biri olarak bu yaştan geleceğimi düşünmeliyim diyorum.

tuğçe   24 Kasım 2006, Cuma

öncelikle böyle bir konuya yer verdiğiniz için teşekkür ederim ama ben yorum değil size soru sormak istiyorum çook düşünüyorum, takıyorum ve yakında kafayı yicem ben ticaret lisesi son sınıf öğrencisiyim finans üzerine staj görüyorum ama hala lise sonrası hangi meslekleri seçebileceğimi bilmiyorum halkla ilişkiler okuyabilir miyim bu konuyla ilgili beni biraz bilgilendirirseniz çoook sevinirim byyy...... :(

sena   10 Aralık 2006, Pazar

bunu çok beğendim.şu an ilkokul7.sınıfa
gidiyorum.ve yazdığınız yazılar çok güzel. teşekkür ederim

hande arpa   9 Ocak 2007, Salı

ben anadolu lısesı son sınıf öğrencısıyım.2 yıllık halk. ilişk. bölumu hakkında bılgılenmek ıstıyorum.özellıkle nerelerde olduğu konusunda.yanıylarsanız sevınırım.şimdiden teşekkürler

gökhan g.   16 Ocak 2007, Salı

Ben açık ögretim fak. 4 yıllıık kamu yön. okuyorum. 1.alacagım diplomanın üzerinde açıkögretim yazıyor mu? 2. okul bittikten sonra ne iş yapabilirim? 3. hangi meslek ile ugraşabilirim? şimdiden teşekkürler..

yasin can   31 Ocak 2007, Çarşamba

ben ticaret son sınıftayım ne olacağıma karar veremedim daha bankacılık muhasebeci olmak istemiyorum siz bana lütfen diğer meslek dallarıyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim

Masuk   1 Şubat 2007, Perşembe

Bende Halkla İlişkiler Okumak İstiyorum.Fakat Buradaki Yorumları Okuduktan Sonra Vazgeçmedim Ama Sogudum Diyebilirim Yardımcı Olursanız Sevinirim

iclal   5 Şubat 2007, Pazartesi

ben şuan düz lise 2. sınıf öğrencisiyim ve adana iletişim meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum ama ne ailem ne de çevremedeki insanlar buna olumlu bakmıyor ben kendime çok güveniyorum...kendimi geliştirebilir ve çok iyi bir iletişimci olabilirim...ne yapmalıyım???ben bu alanda çok başarılı olup herkesi utandırmak istiyorum ama gerçekten iş imkanları çok mu zor anlatıldığı gibi mi???yardım edin lütfen kafam çok karışık...:(

emine dinçer   10 Şubat 2007, Cumartesi

ben daha 7. sınıfım önce doktor olmak istiyordum daha sonra bir gün ilk okul öğretmenim bize geldi halkla ilişkiler bölümünde okuyan bi tanıdığı varmış onu anlattı ben de çook etkilendim vee kararımı değiştirdim artık tıp değil halkla ilişkiler mezunu olmak istiyorum

ece aydan   10 Şubat 2007, Cumartesi

adana fenlisesi mezunuyum şimdi de tıp okuyorum boğaziçinde ama ben sonradan halkla işlikiler okusaydım diyerek kendimi çook üzdüm aslında şimdi biraz mutluyum çünkü doktor olursamda iyi iş sahibi olacağımı düşündüm sizce hangisini okusaydım

sedef   18 Şubat 2007, Pazar

ben anadolu iletişim meslek lisesinde okuyorum ve halkla ilişkiler bölümündeyim. ve bunun için pişman değilim. buraya yazan kişilere seslenmek istiyorum ben halkla ilişkilerde kesin kararlıyım ve lütfen olumsuz yorumlerınızı buraya yazmayın çünkü insanların karar vermesini etkiliyorsunuz. bırakında herkes kendi kararını versin. lütfen bunu bir kötü yorum olarak algılamayınız ben sadece düşündüklerimi söylüyorum. teşekkür ederim

yasin aydın   21 Şubat 2007, Çarşamba

bize bu kadar yardımcı olduğunuz için çok teşekkür etmek istiyorum.Şimdi kendime güvenim daha da arttı.

berna   21 Şubat 2007, Çarşamba

merhaba arkadaşlar.ben de halkla ilşkiler okuyorum.bütün yorumları tek yek inceledim.umut saçan arkadaşlar olduğu kadar umutsuz olan arkadaşlarımızda var.tek şey söylemek istiyorum:toprak,su ve havanın omuz omuza verdiği bir ortamda zemini tımar etmek kolaydır mühim olan çorak yerlerde cennetler meydana getirmektir.yani arkadaşlar pes etmeyelim başaracağız.kolay gelsin.

hakkı   22 Şubat 2007, Perşembe

selam bende televizyonculuk okumak konusunda kararsızlık çekiyordum ama gördüm ki yorumlar hiçte iç açıcı değil...yani vazgeçtim...başka alanlara yönelmem gerekecek...offffff ben çok istiyordum bunu ama olmuyor işte...

Kübra Şengül   3 Mart 2007, Cumartesi

arkadaşlar ben and lisesi son sınıf öğrencisiyim.meslek seçmekte gerçekten karasızım.halkla ilişkiler okumayı çok istiyorum ama böyle yorumlar okuyunca umudum kalmıyo.Ama özelliklede Ege Ünv´nde okumak istiyorum.ya ne yapacağımı şaşırdım.babam türkçe öğrt oku diyo ama ben halkla ilişkiler istiyorum.sadece istemekle kalacak.öle görünüyo.ama daha çok bilgi verirseniz sevinirim.

rukiye   5 Mart 2007, Pazartesi

anadolu iletişim meslek lisesinde okuyorum ve geleceğimle ilgili çok kaygılarım var. özellikle kendi alanımda. halkla ilişkiler okumayı çok istiyorum.ama ek puan sorunumuzda var. okumak çok zor. bide okuyupta iş bulamamak çok acı oluyo.şimdiden araştırmalar yapıyorum. arkadaşlar yorumlarınızı okudum ve bikez daha hayal kırıklığına uğradım.

muhammet   9 Mart 2007, Cuma

ben büyüyünce reklam müdürü olmak istiyorum hangi ünüversiteyi okumam lazım

arzu   3 Mayıs 2007, Perşembe

ben lise son sınıf ögrencisiyim halkla ilişkiler okumak çok istiyorum bu böülmde kendini yetiştirmek çok önemli ve bunu yapacagima çok eminim umarım herkes çabasının karşiligini alır bana bu konuda bilgi gönderirseniz çok memnun olurum

ceyhun   4 Mayıs 2007, Cuma

Ben iki yıllık halkla ilişkiler okuyorum.Daha ilk sınıftayım.Fakat halkla ilşkiler ne yapar bilmiyorum tam anlamıyla nerelerden destek alabilrim.Stajerlik için nerelere başvurabilirim.
teşekkürler...

giz   9 Mayıs 2007, Çarşamba

slm.arkadaşlar bende aöf halkla ilişkiler 1.sınıf öğrencisiyim.çok sevdiğim ve okulu bitirince yapmak istediğim tek iş.umarım iş bulabilirim.bu bölüm için iletişim ve yabancı dil şart gibi görünüyor.önemli olan kendimizi geliştirebilmek.okulumu bitirimde hazırda beni bekleyen iş olsun diyemeyiz.zaten türkiyede henüz böyle bi bölüm yok.

damla erbaş   13 Mayıs 2007, Pazar

ben 14 yaşındayım ve 1 ay sonra OKS ye gireceğim halkla ilişkiler okumak istiorum ama çok kararsızım iş olanakları nasıl ayrıca bu alanda bilgim yok buradan halkla ilişkicilere sesleniyorum NE OLUR YARDIM EDİN!!!

bilnur   17 Mayıs 2007, Perşembe

ben lise 1. sınıf öğrencisiyim düz lisede okuyorum ama iletişim lisesine geçmek istiyorum mümkün olup olmadığını öğrenmek istiyorum

gizem   17 Mayıs 2007, Perşembe

güzel sanatlar lisesinden sonra halka ve ilişkiler bölümünü seçebilirimiyim

burcu   24 Mayıs 2007, Perşembe

iki yıllık halkla ilişkiler ve tanıtım hangi okullarda var...

nilgün kaptan   31 Mayıs 2007, Perşembe

merhaba çoğunuz yolun çok başındasınız.sizlere önerim kendinizi geliştirin.çünkü okuldan mezun oldukdan sonra sizi bekleyen sorumluluklarınız olacak.şuan üniv. olan ve geleceğin pr cisi olacak öğrenciler okulda sadece öğreniyorsunuz ama okul bittikden sonra teorik olarak öğrendiklerinizi hayata geçireceksiniz.sizlere başarılar diliyorum.

Nilgün Kaptan
Halkla İlişkiler uzm

esra   1 Haziran 2007, Cuma

halkla ilişkiler 1. sınıf öğrencisiyim çok memnunum fakat şu ilk senemde ingilizceyi atlatmam lazım bitirdikten sonrada boşta kalcağımı düşünmüyorumm muhakkak biyere girerim inanmak önemli herkese tavsiye ederim

kübra şahin   5 Haziran 2007, Salı

ben lise 1 ögrencisiyim hangi meslegi sececegime hala karar veremedim ve ona göre bölüm secmem gerekiyor.medya iletişim veya uluslararası ilişkiler istiorum ama bunlara hangi bölümden girildigini ve giriş puanlarını bilmiyorum bu konuda bilgiler gönderirseniz sevinirim

duygu   6 Haziran 2007, Çarşamba

Ben, halkla ilişkiler bölümünden yeni mezun oldum ve şu an stajımı yapıyorum. Belki herşeyin çok başındayım ama buna rağmen bölümümü seviyor ve ünv.sınavına yeni girecek arkadaşların tercihlerini bu alanda yapmalarını tavsiye ediyorum.

ayse   10 Haziran 2007, Pazar

ben ticaret lisesi son sınıftayım.bilg.muhasebe bölmüm bu bölümü çok seviyorum ama ben halkla ilişkiler okmak istiyorum.biliyoruz bu ülkede zaten hiç kimse kendi okudugu bölümle ilgili çalışmıyor ama MÜCADELE etmek zorundayızz.öss de hangi bölümü seçmem lazım ve açıköğretim olarak hangi okullarda var.lütfen ist okuyan arkadaşlardan rica ediyorumm bana yardımcı olun.muhasebe ile ilgili bilgi almak isteyen akadaşlar varsa elimden geldiği kadar yardımcı olurum.kib (halkla ilişkiler hakkında bütün bilgileri alabilirim.tavsiye edebileceginiz bir kitap varsa oda olur) :)

elif   11 Haziran 2007, Pazartesi

merhaba ben de halkla ilişkiler mezunuyum. Dünyaya yine gelsem yine halkla ilişkiler bölümünü seçerdim herhalde. Eğitim sırasında hiç sıkıcı ve gereksiz ders görmüyorsunuz. Bu işi yapmak için önce insanın kendisine güvenmesi gerekir. Ben halkla ilişkiler mesleğinin layığınca yapılması için eğitim alınması gerektiğini savunanlardanım. Küçük bir örnek vermek istiyorum. Üniv.de hocalarımız bize bir ödev verdi.Ödevimiz herhangi beş şirketin halkla ilişkiler departmanının bir yıl içindeki faaliylerini araştırmaktı.Bu ödevi araştırırken profesyonel halkla ilişkiler elemanlarına nekadar ihtiyaç duyulduğunu anladım çünkü görüştüğüm hiçbir h. i. elemanı bu bölüm mezunu değildi ve bize elde avuçta tutulabilir bilgi veremedi. Bu bölümü okumak isteyen genç arkadaşlarım size tavsiyem evet bu bölümü okuyun kendinizi geliştirin ve hepbirlikte profesyonel halkla ilişkilerci nasıl olurmuş gösterelim herkese.BAŞARILAR...

veysl   12 Haziran 2007, Salı

bende h. i. okumak ıstıyordum ama buraya gırdıgıme pısman oldum acıkcası

özlem   13 Haziran 2007, Çarşamba

süper ama bende lise 1 den terk ettim açık öğretim okucam çokmu zor yaaaaaaaaaa

gizem   18 Haziran 2007, Pazartesi

anadolu lısesını bu yıl bitirdim ve ben polis olmak istıyorum. öss sınavında polislik sınavına gırecek kadar puanı aldım ama polisliğin sınavı da var ve benım an az 100 sorudan 70 yapmam lazım ki gıreyım.bu 2 aylık sürede çalışmassam gıremıycem diye düşünuyorum ve bende 2 yıllık halkla ilişkiler okumaktan yanayım.ama suan ben halkla ilişkiler ile ilgili fazla bilgiye sahıp değilim. mesela hangi illerde okulu var yada puanları en az an çok kaç? bu konuda bılgılenmek istıyorum benı bılgilendırırsenız bu bölümü okuyan arkadaslarım çok sevınırım. herkese hayatta başarılar diliyorum.

neşe halisçelik   18 Haziran 2007, Pazartesi

halkla ilişkiler bölümünün 4yıllık fakültesi varmı yoksa sadeçe 2 yıllıkmı beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

ebru yersz   22 Haziran 2007, Cuma

mrb ben ebru bu yıl yeni mezunn oldum 2 yıllık halkla ilşkiler okumak istiyom ama nasıl bir çalışma alanı var onu bilmiyorum ne olur yardımcı olun ilk girişim öss yoksa seneye tekrarmı giriyim ne olur yardım edin bekliyom

cansu   24 Haziran 2007, Pazar

bende halkla ilşkiler okumak istiyorum yapabilecegimede inanıyorum halkla ilişkilerde okudugumuz üniversitenin bi önemi var mı yani selçuk ünv. mezunu olmakla gazi ünv mezunu olmak arasında iş bulma adına bi fark var mı? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

merve   26 Haziran 2007, Salı

bi arkadaş yukarda yorumlarda boğaziçi tıp okuorum demiş kardeşim boğaziçinde tıp yok burada lütfen ciddi ciddi yorumlar yapalım bence halkla ilişkiler çok güzel saygın bi meslek bende onu düşünüyorum 2 yıllık ama kısmet herkesin gönlüne göre olsun

gizem   26 Haziran 2007, Salı

benim sınava ilk girişim bu yıl 2yıllık halkla ilişkiler bölümüne gideyimmi yoksa 1sene daha gireyimmi sınava

gülcan   27 Haziran 2007, Çarşamba

slm. bn daha yeni mezun oldum. sınav zorladı biraz 2. bölüm galiba birinci bölümden terch yapcam. 2 YILLIK HALKLA İLİŞKİLER düsünüyorum. selçuk ünv. sinde. ama hakkında fazla bişi bilmiorum. yardıcı olursanız cok mutlu olcam. Bu mesleği gercekten istiorum ve basaracagıma inanıorm...........

irem   29 Haziran 2007, Cuma

ben lise 3 geçtim. bende halkla ilişkiler bölümünde bilgi edinmek istiyorum. internetten
biraz araştırdım ama sizde yardımcı olursanız sevinirim. birde hangi ünw tavsiye edersiniz?

uzman adayı   30 Haziran 2007, Cumartesi

nilgün kaptan, bu sözler size...

anladığım kadarıyla yeni mezun olmuşsunuz ve güzel de bir işe kapak atmışsınız ama önüne gelen uzmanım diyecek olursa halkla ilişkiler denen hadise burada kapansın :)

çay servisi yapmakla başlanır bu işlere, lütfen biraz gerçekçi olalım, yoksa bende kalkıp show tv halkla ilişkiler müdürü ilan ederim kendimi ;)

saygılar...

melis   3 Temmuz 2007, Salı

ben 2 yıllık halkla ilişkiler okumak istiyorum fakat hangi üniversiteyi seçmeliyim bilmiyorum ama benim için şu olucak bu olmuycak önemli deil yerleştirile bilcegim bi üniversite olsun istiyorum ben düz lise mezunuyum.şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim

sinem   10 Temmuz 2007, Salı

mrb. ben anadolu lisesinden bu yıl mezun oldum ve lise hayatım boyunca istediğim tek bölüm var o da halkla ilişkiler ve tanıtım.insanlarla iletişim kurmayı seven biriyim ve monoton bi hayat istemiyorum yükselebileceğim bi meslek olduğunu düşündüğüm için bu mesleği okumak istiyorum.bu bölümü çok araştırdım ve bölüm hakkında bir çok yazı okudum.araştırdığımda da yazılardaki gibi olumlu ve olumsuz yargılarla karşılaştım ama bence iyi bi üniversiten mezun olup kendimi de geliştirince bu departmanda iyi yerlere gelebilirim.çevremizdekiler halkla ilişkiler deyince hemen büyük bi önyargıyla yazma onu ne iş yapar ki iş bulamazsın boşuna okursun gibi yorumlar getiriyor.bu da bazen beni olumsuzluga sürüklüyor.ben halka ilişkileri çok savundum boşa gitmemesini umuyorum.kısmetse bu yıl kazanıcam.idealim ist.üni veya marmara üni. ama ist.ünide iletişim daha ii diye duyumlar aldım tereddütte kaldım.burdaki okuduğum yazılarda bi çok kişi 2 yıllık halkla ilişkiler okumayı düşünüyor.peki iş bulurken öncelik olması gerektiği gibi 4yıllıklara mı veriliyor yoksa 2 yıllıklar iş bulabiliyor mu?beni bilgilendirirseniz sevinirim.

handan   12 Temmuz 2007, Perşembe

anadolu lisesi mezunuyum halka işilkiler okumak istiyorum ama hangi üniversitelerde 2 yıllıkoldugu yazmıyor lütfen bilgi veririseniz sevinirim

gizem   12 Temmuz 2007, Perşembe

ben düz lise mezunuyum bu sene mezun oldum sınava grdim ilk bölümden 2 yıllık halkla ilşkler secmek istiyorum olurmu acaba? hangi üniversitelerde bulunmakta?cvplarsnız sevinirim.ii aksamlar

oflu esra   14 Temmuz 2007, Cumartesi

ya nete girdim halkla ilişkileri araştırmak için kafam cok karıstı.sekreterlik yapıyorum demiti bir arkadas.vaz mı geçsem ne etsem bilmiyorum ki.sözle bölümde de az meslek var.ne deceğim bilmiyorum.of ya içim daraldı şimdi

ceyda   14 Temmuz 2007, Cumartesi

ben 14 yaşındayım 8. sınıfa geçtim polis olmak istiyom lütfen bu meslek için yapılması gerekenleri yazın bye teşekürler

yasemin   14 Temmuz 2007, Cumartesi

yani türkiyede hiç bir yere sahip olmayacak üniversite bölümlerine mi yer veriliyor okuduklarımdan bunları çıkardım illa bi tıp bi mühendislik okumak şartmı ki adam yerine konulanım madem geleceği yok bu mesleğin ne diye üniversiteler bölüm olarak koymuş üstelik puanları bile yüksek dalga konusumu olduk şimdide ben tercih konusunda karma karışık oldum herkes dikkatli olsun burası türkiye:)))

yakup   15 Temmuz 2007, Pazar

ben halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü öğrencisiyim kesinlikle okuması çok zevkli bi bölüm ve şu anda türkiyede yeni gelişen bi alan ve bu bölümü 2 dille bitiren birinin işsiz kalması gibi bişey olamaz hatta çok iyi bi iş olanağı ve maaşı olacaktır sadece emek gerisi gelir.bu zaten tüm meslekler için geçerli bişey.

ayşe   17 Temmuz 2007, Salı

bu sene kütahya lisesinden mezun oldum.Hala hangi blmü seçeceğime karar veremedim.halkla ilişkiler bölümü hangi üniversitelerde var lütfen cvp yazın

SİNEM   18 Temmuz 2007, Çarşamba

HALKLA İLİŞKİLER 2. SINIF ÖĞRENCİSİYİM KESİNLİKLE TAVSİYE EDİYORUM BENCE GÜNÜMÜZDE DE ÇOK GEREKLİ BİR ALAN

hale   18 Temmuz 2007, Çarşamba

ben halkla ilişkiler 1.sınıf öğrencisiyim. bölümümü çok seviyorum. başarmak sizin elinizde olan bişeydir. ve bunu yapabilmek için de önce inanmanız gerekir.. ben dgs sınavına girip 4 yıllığına geçmek istiyorum inş. bu bölümü herkese tavsiye ederim. iş olanakları da fazla olan bi bölüm dediğim gibi bunu yapabilmek de sizin elinizde yeterki yapabileceğinize inanın. unutmayın ki: inanmak başarmanın yarısıdır.

lütfü   19 Temmuz 2007, Perşembe

ben sözel 2 308 puan aldım halkla ilişkiler ve tanıtımı düşündüm ama yorumlar pek iç açıcı değil açıkcası artık tercih etmekten korkuyorum

fatih   20 Temmuz 2007, Cuma

arkadaşlar 4 yıllık aof hakla ilişkişler istiyorum ama nasıl terich edicem konusunda maalesef bi fikrim yok lütfen bana mail atın bu günlerde tercih yapıcam :(((

utku   21 Temmuz 2007, Cumartesi

halkla ilişkiler nedir ne iş yapar ne öğrenir ve bu öğrendiklerini hayata nasıl geçirir?ben marmara üniversitesi 1 sınıf öğrencisiyim.okuduğum okulun bana çok fazla bir şey katmayacağını malesef bu sene öğrendim.aslında iktisat işletme kamu yönetimi vb bölümlerde de öğrenilen görülür ve unutulur yani geneli böyledir.türkiye üniversitelerinin en büyük eksiği de budur.görerek bakarak kimse kolay kolay öğrenemez ve öğrendiklerini pratiğe dökemez.benim okuduğum okul da öyle öğrendiklerim su gibi uçup gidiyor çünkü pratik yok ,çünkü çalışma da tecrübe yok çünkü vb..bıseler anlatmaya calıştım ama şu bi gerçek ki ne okuyorsanız okuyun sadece üniversitenin öğrettikleriyle kalmayın.halkla ilişkiler veya diğer yazdığım bölümlerde de bu böyle.kısacası arkadaşlar naparsanız yapın ne okursanız okuyun kendinizi geliştirin kendinizi üniversitenin ellerine brakıp meğzun olduktan sonra da orta da kalmayın..acı ama gerçek..saygılarımla..

zeliha   23 Temmuz 2007, Pazartesi

üniversite tercih aşamasında olduğum şu zamanlarda gerçekten içime su serptiniz diyebilirim.sözel mezunuyum ve bu sene halkla iliş tanıtım seçmek istiyorum.puanım istanbuldaki 4yıllık üniversitelere yetiyor.ancak bzm insanlarımızn çoğu halkla ilişkiler mesleğine karşı önyargılı.iş bulamaz nedirki o meslek ne yapar çok saçma diyip küçümsüyorlar herkes tıp okumak zorunda der gibi bakıyorlar.ama bn yinede halkla ilişkiler seçmeyi düşünüyorum.çünkü önmli olan istediğin işi yapmaktr.ne yaparsanız yapın limonda satsanız en ii limonu siz satın.kısacası olay brzda kendinizi geliştrmektr die düşünüorm.üniversite ise bu işin etiketi bnce

SİNEM   24 Temmuz 2007, Salı

SLM HANDECİM 2 YILLIK HALKLA İLİŞKİLER ISPARTA YALVAÇTA,GİRESUNDA,URFADA,KONYADA,ÇANAKKALEDE,SAKARYADA VAR

SİNEM   24 Temmuz 2007, Salı

BENDE HALKLA İLİŞKİLER 2.SINIFA GEÇTİM HİÇTE PİŞMAN DEĞİLİM.YA ARKADAŞLAR NE KADAR UMUTSUZSUNUZ BENCE BU KADAR KARAMSAR OLMAYIN İNŞALLAH HEPİMİZ ÇOK İYİ YERLERE GELİP ÇOK İYİ İŞLER YAPICAZ

HALİL   26 Temmuz 2007, Perşembe

Sözel puanım 271 iki yıllıktan başka birşey gelmiyor. Halkla ilişkileri tercih edecektim ama kafamı çok karıştırdınız ne yapacam bilmiyorum. Etsem mi etmesem mi ?

bilal_er   27 Temmuz 2007, Cuma

slm arkadaşlar ben selçuk üniversitesi halkla ilişkiler ve tanıtım öğrencisiyim 4. seneye başlıycam bu dönem hemen hemen bütün yazılanları okudum ve bazı arkadaşarımız çok umutlu bazıları ise tam tersi çok umutsuz yazmışlar ben okuduğum bölümden çok memnunum ve bir daha girsem yine halkla ilişkiler okurdum iş alanı sadece halkla ilişkilerle sınırlı değil insan kaynakları, grafikerlik ve reklamcılığı da içine almaktadır. kendinizi hangi dala daha yatkın görüyorsanız oraya yönlenin diyorum. daha faydalı olacağını sizde göreceksiniz en önemlisi sevdiğiniz şeyi seçin sıkılmazsınız. Kadın erkek eşitliğine gelince bu bölümde bayanlar daha avantajlı sözüne inananlardan biride bendim ama bunu okurken ve çalışma hayatını takip ettiğim yerlerde gördümki hiç alakası yok gelişen yeni dünyada kim iş yapıyorsa yetenekliyse çabalıyor uğraşıyorsa o avantajlı kesinlikle böyle. iş imkanları en geniş olan bölümlerden biri yeterki siz istediğiniz şeyi bilin ve o yönde kendinizi çok iyi geliştirin. donanımlı olan bir insanın açıkta kalması mümkün değil. 1. sınıfa başlarken ne biçim bölüm diyebilirsiniz dersler liseden üniversiteye geçiş köprüsü gibi derslerdir ikinci dönem biraz değişir 2 ve 3 de işte benim okumak istediğim bölüm buymuş dersiniz ki ben öyle dedim çok zevkli ve eğlenci bir bölüm başka fakülteden olan arkadaşlarım keşke bende sizin fakültede olsaydım diye kaç defa söylemişlerdir.
uzun lafın kısası bölüm çok güzel ve okumak zevkli tereddüdde olan arkadaşlarıma söylüyorum kesinlikle yazmalısınız nerelerde olduğunu tam bilmiyorum ama konya da hem 2 yıllık var hem 4 yıllık gelmek isteyenleri beklerim herkese başarılar

senem   30 Temmuz 2007, Pazartesi

size tavsiyem bu bölümü gerçekten istiyorsanız ve öğrenim hayatınız boyunca kendinizi sürekli yenileyecek ve geliştirecekseniz tercih edin.sonunda istediğiniz noktaya ulaşmak sizin elinizde.lütden bu mesleği layıkıyla yapanlardan olun ve daha fazla karalanmasına izin vermeyin.

hilal   6 Ağustos 2007, Pazartesi

ben halkla ilişkiler okumak istiyorum bana biraz bilgi gönderirseniz çok sevinirim

şeyma   6 Ağustos 2007, Pazartesi

slm ben düz lise 1.sınıf öğrencisiyim meslek lisesine ğeçmek istiyorum ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

TUĞÇE   15 Ağustos 2007, Çarşamba

slm arkadaşlar bende sizler gibi h.ilişkiler okumak istiorum ama annem ve babam öğretmenlik die tutturuolar ne yapcağımı bilmiorum
lütfen bana yardım edin?

fatma   19 Ağustos 2007, Pazar

ayınlatıcı bilgiler için tşk. ben açıköğretim halkla ilişkiler e kayıt yaptıracam çok istediğim bölüm diplamada açıköğretim yazıyomu

ceren   20 Ağustos 2007, Pazartesi

slm arkadaşlar ben henüz lise ögrencisiyim ve ege üniversitesi halkla ilişkiler tanıtım ve uzmanlık bölümünü istiyorum umarım başara bilirim bana bu konuda bilgi gönderirmisiniz

meral   21 Ağustos 2007, Salı

fatma arkadaşıma;açık öğretimden istediğini okuyabilirsin.diplomanda açık öğretim yazmaz.tek fark örgün eğitimin olmaması.gönül rahatlığıyla yazabilirsin.başarılar.

volkan   21 Ağustos 2007, Salı

ben 2senelik pazarlama mezunuyum açık öğretimden halkla ilişkilere geçebiliyomuyum 3 sınıftan devam etmek adına

yağmur   24 Ağustos 2007, Cuma

ben arkeoloji okumak istiyorum çünkü tarihim benim için önemli sorum isebana dediler ki aç kalırsın okuma dediler anca yurt dışı olursa dediler puanları kaç ve hangi üniversitede var bölümü bu arada lise mezunuyum beni aydinlatırsanız sevinirim

yeşim   30 Ağustos 2007, Perşembe

bende radyo televizyon grafik animasyoncu olmak istiyorum düz lisede okuyorum buna göre bana bilgi gönderirseniz çok sevinirim

seda   31 Ağustos 2007, Cuma

mrb hrkse bn bu siteye bugün ilk dfa girdim yani bilerek ile girmedm cünkü cicegi burnunda halkla ilişkler ve tanıtım bölmü ögrencsyim.ege ünv. iletişim fakültesindeym.ilk baslardaki yorumlar bni cok korkuttu tüm düşünclermi tersne cevrdi ama sonra okudklarm bnm ne kadr dogru düsündgmü ispatladı.cnkü iş bulmak cnkü uzmanlaşmk emek sabır ve gelişmyi ister.hcbr bölm mezunu oturdgu yerdn iş bulamz.a sosyallk artk OTDÜ meznu ble olsan sna iş buldurmuyor.bn iyki bu bölmü tercih yapmısım.dha baslamdn kendmi ck keyfli hissdyrm.her anlmda ck gzl bi meslek.iş olankları ck geniş,insan ilişklri acsındn büyük fırsat..ilerye dönük ck gzel planlarm var ve bunlarn hçbirinn bos br üni.dönemndn snra önme gelmcgni biliyorm.terddt edn arkadslrm hc korkmsnlar eger bi amcları olursa ögrnm haytları boynca istedklri hr sey gercklscktr.önmli oln inanmk,gelişmek,araştrmaktır....

merve   4 Eylül 2007, Salı

mrb ben bu yıl a.ö.f 2 yıllık halkla ilişkilere girdim ama daha iyi bir yer kazanmak istiyorum bu yüzden sınava tekrar gircem.EA dayım ama sözele geçmek istiyorum sizce bu beni nasıl etkiler ders çalışmak konusunda?? bu yıl biyere yerleşmek istiyorum ona göre çalışcam ama tek korktuğum şey sözel bölümünde puanlar çok yüksek ve bana okuldan gelen puan çok düşük (62) bu yıl kafaya koydum ama sizce imkansızmı ea da kalmalımıyım iyi bir üniversitede 4 yıllık halkla ilişkiler istiyorum cevaplarsanız çok mutlu olucam lütfenn

yaprak   6 Eylül 2007, Perşembe

merhaba.ben halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü ögrencisiyim ve uzun zamandır bu siten,in takipcisiyim.arkadaslar benim anlayamadıgım su bende lise yıllarımda hep bu bölümü isterdim ama hiç diger arkadaslarım gibi amannn bu bölüm içinde okumaya gerek yok nasıl olsa herkes hastanelerde falan bu işin aynısını yapıyor diye okumamazlık yapmadım aksine daha cok calıstım ve türküyenin ilk basın yayın okulununda ilerdeki meslegimi okuyorum bu sözüm beyza hanım ve digerleri gibilerine nasıl böyle düsünoyrsunuz anlayamıyorum sizin o hastanede halkla ilşkiler sandıgınız sey danısmanlık anlatabildimmi soruyorum size bu meslegin okulunu okumadıysanız eger vitrinden öteye gidemezsiniz aldıgınız egitimler o kadar geniş kapsamlıki inannın bana bu işin egitimini alamdan bes adım bile ilerleyemezsiniz simdi durum yok alaylı yok okullu tartısmasına gidebilir ama durum bu arkadaslar ayrıca türkiyede durum bu diyip köseye cekilmekte yok öle ben meslegime sahip cıkarsam sen meslegine sahip cıkarsan senin yaptıgın işe kim el atmaya kalkabilir hersey elimizde umarımki hersey düzelir kimse calısmadan bir yere gelemiyor zaten dogrusuda böle ben bir iletişimci olarak bu bölümü adı üstünde EĞİTİMSİZ kişilerin yapmöasını istemiyorum bircok iletişimci arkadasımda benim gibi düsünüyorsur biz artık bu camiada adı halkla ilişkiler uzamnı olupta daha basın bülteni bile hazırlamasını bilmeyen arkadaslşarla calısmak istemiyoruz tabi bu işte egitim kadar dogustan gelen yeteneklerde var ona bişey demiyoruz zaten onların egitimi olmadıgı halde kendini geliştirp en ii yerlerde adını duyuranlara sözüm yok benimki sadece calısmdan sadece türkiyede durum bu bizde buna uyacagız diyenlere taktir iletişimcilerin

serpil   9 Eylül 2007, Pazar

selam benim bir sorum olcak ben türkce öğretmeni olmak istiyorum acaba sözel bölümünden girsemmi kolay olur yoksa eşit ağırlıkmı yorumunuz için sağol

yeliz   9 Eylül 2007, Pazar

slm ben halk ve ilişkiler okumak istiyorum ama hangi okula gitceğimi yada nasıl olduğunu bilmiyorum lütfen bana biraz bilgi gönderirmisiniz

özlem   23 Eylül 2007, Pazar

slm arkadaşlar,aöf ev idaresi 2ye geçtim.sınıf öğretmenliği diye bir bölüm varmış,acaba 3. sınıfa geçince oraya bizler de devam edebiliyor muyuz.ALLAH rızasına bilen varsa yardım etsin.hepimize başarılar

hakan   24 Eylül 2007, Pazartesi

mrb ben hakan ben de halkla ilişkiler okumak istiyorum ama biraz korktum okuyupta işsız kalmak var size birşey söylicem bu meslek ne işe yarar yani nerelerde çalışma alanlarımız var nerede iş bulabiliriz ve bu meslekte kendini geliştirmek cümlesini biraz daha açar mısınız kendini geliştirmek için neler yapılması lazım

fatih   15 Ekim 2007, Pazartesi

mrb ben erciyes unıversitesi çin dili ve edb. mezunyum iş bulmaktan zorluk çekiyorum ne yapmalıyım tşk..

çiğdem   17 Ekim 2007, Çarşamba

ben düz lise 2 ye gıdıyorum polis olmak istıyorum nasıl olabılırım lutfen yardımcı olun msn adresıme cevap yazın blue_eyes__bjk@hotmail.com

KAAN ÖZTAMUR   17 Ekim 2007, Çarşamba

arkadaşlar şunu söyleyeyim ki,anlaşılann hepinizin kafası halkla ilişkiler konusunda karışık...eğer sorularınıza yanıt bulmak istiyorsanız sitenin ´´GENÇ PR´CILAR´´bölümünü ziyaret edin.bu arada polis olmakisteyen arkadaşım 2007 öss kontenjan kılavuzunu alırsa arkasında polis akademisi giriş koşulları mevcutur.herkese başarılı ve mutlu günler...


deniz   17 Ekim 2007, Çarşamba

okuduğum yazıdan şunu anlamak çok kolay küçükken herşey daha güzeldi

merve   20 Ekim 2007, Cumartesi

ben düz lise ögrencisiyim lise 3 e gidiyoum bir senim daha var halkla ilişkiler okumak istiyorm bu konu hakkında bana bilgi verirseniz sevinirm halkla ilişkiler meslek davranış halkla ilişkiler okuyan biri nelerle meşkul olur.

merve   20 Ekim 2007, Cumartesi

ben düz lise ögrencisiyim lise 3 e gidiyoum bir senim daha var halkla ilişkiler okumak istiyorm bu konu hakkında bana bilgi verirseniz sevinirm halkla ilişkiler meslek davranış halkla ilişkiler okuyan biri nelerle meşkul olur.

LÜTFEN OKUYUNN!!!(NİHAL)   25 Ekim 2007, Perşembe

mrb ben nihal ben malesef bu senenin oks kurbanıyım halkla ilişkiler okumak istyorum ama bunun için hangi liselerin gerektiğini şimdiden kandimi nasıl yetiştrceğimiii bilmiorum lütfenn yardımm edin :(

bukalemun   27 Ekim 2007, Cumartesi

ben ıkı yıllık halkal ılıskıler okuyorum acık ogretımden burdaan mezun oldugumda ne iş yapabılırım acaba

AŞKIN   14 Kasım 2007, Çarşamba

merhabalar ben açık öğretim ön lisans halkla ilişkler bitirip iş bulma şansımız var mı ve ne yapmak gerekir...ve nereler de iş bulabilirim.

feriha   19 Kasım 2007, Pazartesi

herkesin bi isteği var hayattan ben de her şeyden çok polis olmak istiyorum.bir kez denedim ama olmadı.napıcağımı bilmiyorum öneriniz varsa bilmek isterim

nagihan   20 Kasım 2007, Salı

mrb ben aöf halkla ilişkiler 2. sınıf öğrencisiyim.Bu meslekte kendimizi geliştirmemiz gerekio biliyorum ama ben evde okuduğum için yani açıköğretim olduğu için kendimi nasıl geliştireceğim bilemiyorum açıköğretim kursları var ama ablamda okuo imkanım olmadığı için gidemiyorum belki kursun faydası olur ama gidemiyorum işte.Neyse ben evde çalışarak nasıl kendimi geliştirebilirm?Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

gamze   6 Aralık 2007, Perşembe

ben ıkı senelık halkla ılıskıler okuyorummm .. 4 senelık ısletmeye tamamlasam iş imkalarım neler olur tamamlayamazsam ne yapmalıyım.. şimdiden teşekkurler..

berna budak   10 Aralık 2007, Pazartesi

lise 2. sınıfta okuyorum ve halkla ilişkiler ve tanıtım okumak istiyorum anadolu üniversitesi okursanız bir adım önde olursunuz diyorlar yoksa bir fark yokmu?bn marmara üniversitesinde okumak istiyorum sizce nereyi tercih etmeliyim?

ozan_1545   17 Aralık 2007, Pazartesi

arkadaşlar 2 yıllık bitiren birisi bidaha iki yıllık bir bölümü okuyabilirmi (açıköğretim hariç) bi bilginiz varsa allah rızası için bilgi verirseniz sevinirim..

derya   30 Aralık 2007, Pazar

ben lise ikiye gidiyorum polis olmak istiyorum diğer yandan subay ikisi hakkında da bilgim yok bana bunlarla ilgili bilgi yollar mısın lütfen

ezgi   7 Ocak 2008, Pazartesi

merhabalar ben üniversite sınavına hazırlanıyorum bu sene şansım yaver giderse okul öncesi öğr. olmazsa ikinci planım yani halkla ilişkiler okumak istiyorm.Ama bu bölüm hakkında yterli bilgiye sahip değilim beni bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkr ederim.

esmer   10 Ocak 2008, Perşembe

Ben türkçe öğretmeni olmayı istiyorum ve bunun için hangi liseyi tercih edeceğimi bilmiyorum henüz 8.sınıf öğrencisiyim oks ye hazırlanıyoum

ilknur   10 Ocak 2008, Perşembe

ben düz lisede sözel bölüm öğrencisiydim geçen yıl mezun oldum.4 yıllık halkla ilişkiler okumak istiyorum ama hiç bilgim yok bu konuda bana bilgi gönderirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

Mehmet Turan   22 Ocak 2008, Salı

merhaba;
ben 3 yıl önce mezun oldum. Şunu söyleyebilirim Halkla İlişkiler alanında çalışmak için 4 yılıınızı heba etmenize gerek yok.Güzel bir kişisel gelişim kursunda da bu bilgileri öğrenebilirsiniz.Hee ille de ben okuyarak görmek istiyorum, fazladan vaktim var diyorsanız buyurun devam edin.

yelizz   5 Şubat 2008, Salı

BEN LISEYI BITIRDIM SINAWA HAZIRLANIYORUM Acık ogretımde ceko okuyorum bu bolumu halkla ılıskıler ıstedıım ıcın sectım bu bolum ıcın cok az puan farkım kaldı hepınıze basarılar dılıyorum umarım herkez ıstedıı yere yerlesır polıs olmak ısteyen arkadaslara uzucu bısı soylucem kuzenım 4 sene sadece polıslık ıcın ugrastı olmayınca olmuyo bılıyosunuz bıraz torpıl lazım bı arkadasıızda kendımızı nasıl gelıstırırız demıs canım ya okuyarak ogrenılmez uygulama lazım okurken ıı yerlerde staj yapmalı we netteyız madem bu konudakı gelısmelerı netten takıp etmelı ama uygulama sart kımse artık dıploma bakmıyo onemlı olan secıcı olan tecrube,

münevver   7 Şubat 2008, Perşembe

herkese slm..ben geçen sene düz liseden mezun oldum bu sene tekrar hazırlanıyorum,halkla ilişkiler ile radyo sinema arsında kaldım sizce hangisini seçmeliyim?iş bulamayacagım söyleniyor yani anlıycanız kafam çok karışık ne yapmalıyım?önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler...

esma   7 Şubat 2008, Perşembe

merhaba ben esma halkla ilişkiler okumak istiyorum ama hangi üniversitelerde var oldugunu bilmiyorum bu bölum hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim birde tedirginim biraz bu bölümde okuyan arkadaşlardan da rica ediyorum lütfen iç açıçı şeyler yazın şimdiden tşk ederim

yaren   8 Şubat 2008, Cuma

mbr ben lise 1 snınf öğrencisiyim polis olmak istiyorum oks sınavında tercıh edecektım polıs kolejlerını fakat cok buyuk bır hata yaptım ve duz lıseye gırdım puanım da tutuyodua ama neyse yha ben bu hatamı bu lıseyı 4 yıl okuduktan sonra mı telafı edbılırım yoksa duz lıseden polıs kolejlerıne gecıs yapabılırmıyım bır cok arkadasımın merak ettiği soru bu ... yha bu sorumuzzu cevaplayıp bızı aydınlığa kavusturursanız cok mutlu olacağız.. bu konuda kı en ayrıntılı bilgileri bize sunarsanız seviniriz .. şimdiden teşekkür ederiz

selçuk çetin   11 Şubat 2008, Pazartesi

merhaba arkadaşlar bende buradan sizlere bir halkla ilişkiler ve reklamcılık öğrencisi olarak sesleniyorum.iletişim çok yönlü bir olgudur.ve size kendinizi ilgi alanınıza göre geliştirme imkanı tanır o bağlamda siz kendinizi ne denli geliştirirseniz iş imkanlarımızda o ölçüde artacaktır ingilizce halkla ilişkilerin vazgeçilmezidir.neden çünkü küreselleşen bir dünyada ingilizcenin öneminden bahsetmekte bile bir gereklilik görmüyorum iyi bir iletişimcinin en temel görevi ingiliz dilini akedemik düzeyde öğrenmektir.dolayısıyla halkla ilişkiler okuyacak arkadaşlara bu bölümü tercih ederken ingilizce eğitim dili olan üniversiteleri seçmelerini tavsiye ediyorum.bunu dışında iş imkanlarınızın daha da artmasını istiyorsanız kendinize ikinci bir yabancı dil seçmenizdir.arkadaşlar düşününki iki yabancı dil bilen birisi bırakın hakla ilişkiler mezunu olmayı sadece bildiği bu iki dille sizce iş bulamaz mı?burada bazı yazıları okuyorum arkadaşların karamsarlığı biz pozitif düşünen insanları da olumsuz etkilyor.lütfen arkadaşlar bu tarz şeylerle olumsuzluklarla uğraşıp kendimizi köreltmeyelim.yabancı dilimizi geliştirmeye bakalım bence bu çok önemşli biz iletişimciler için...mesela size bir örnek vermek istiyorum ankara üniversitesi halkla ilişkiler ve tanıtım mezunu olan bir arkadaşım şuan istanbulda bir iş merkezinin halkla ilişkiler ve reklamcılık sorumlu müdürü.fakat bu arkadaşımın bir özelliği var ki ingilizce ve fransızcayı akedemik düzeyde biliyor olması benim söyleyeceklerim bu kadar saygılarımla...

serdar   16 Şubat 2008, Cumartesi

slm ben serdar ben de halkla ilişkiler bölümü okumak istiyorum ama bu bölümün dersleri bildiğim kadarıyla çok ağır hemen her alanda uzman olunması gerekiyor bunun farkındayım yine de tereddütteyim. bu bölümdeki hocalarımdan da bu konuda bilgiler göndermelerini rica ediyorum şimdiden teşekkürler.

serdar gurcay   18 Şubat 2008, Pazartesi

Ben de halkla ilişkiler önlisans mezunuyum. Halkla ilişkiler bölümünü kazandığımda, nasıl bir bölüm olduğunu bilmiyor ve çok merak ediyordum. Okul başladıktan sonra ufak bi kıvılcımla başladı ve inanılmaz sevdim. Bi kere günümüz şartlarında el üstünde tutulan tek şeyin ´bilgi´ olduğunu görmemi sağladı. İnanılmaz derecede geniş sunduğu imkanlarla ve eğitimle bence işletmelerin can damarı konumundadır. Bu açıdan bence bu bölümü tercih etmek isteyen arkadaşlar asla tereddüte düşmesin. İşsizlik v.b. karamsarlıklara düşmeyin. Önemli olan sizsiniz ve severseniz her işte başarılı olursunuz.

AKREPRENSES   22 Şubat 2008, Cuma

Bu mesleği tanımlamak,yorumlamak,benimsemek başlı başına kültür eğitim ve yetenek gerektiriyor bence.bir kaç meslekdaşıma çok kızdım kişisel gelişim kurslarından bahsetmişler yapmayın arkadaşlarım lütfen daha iyisini önce farkedileni unutulmayanı binlerce kişinin içinde ben burdayım diye ahenkle dans edeni yaratabilmek için saatlerce zihninizi zorladığınız,teorikle pratiği ebruli hale getirip ustalarımıza beğendirmeye çalıştığımız,diğer fakülteler vize final derdindeyken bir bahar şenliği organizasyonu için haziran güneşi altında yanıp yanıp kavrulduğumuz günleri +bir pr cının eğitiminin asla tamamlanmayacağını nasıl unutursunuz???Ben mesleğimi seviyorum son derecede başarılı olduğumu maddimanevi hissediyorum artık...pr da yol almak çok kolay değil biliyorum emekli ama çok zevkli...kendini tanı önce kendi markanı yarat kendi pr ını yap...çok patlamış balon gördüm sizi yahu...biz belirlenmiş kitlelerle planlanan iletişimi kurmak belirlenen hedefleri gerçekleştirmek krizleri fırsatlara çevirmek halka ilişkilerin serum değil aşı olduğunu anlatmak ve uygulamak konusunda uzmanız dostlarım bilmem unutuldu mu?ne kendi yerinizi ve mesleğinizin yerini unutmayın lütfen....halka ilişkiler gibi bir alanda mesleğin için adım atmadan tabiri caizse bir süre keseden yemeden ,candan fedakarlık etmeden ilerlenmiyor...önce siz mesleğiniz için bir şeyler yapın sonra inanın o sizi yarı yolda bırakmıyor...madem halkla ilişkilerin en büyük olumsuzluğu pr ının yapılamaması o zaman strateji belli dostlarım,kitlelerimizi belirleyip işe eğitimle başlayacağız...lütfen haddim değil bunları siz ustalara hatırlatmak....sektörler,ürünler bu ülke kendi kıymetini bilen nesiller kaliteli ve işine aşık uzmanlar ister...

genc ıletısımcı   5 Mart 2008, Çarşamba

o kadar guzel seyler yazılmıskı umuda yuruyenler ıcın arada kalan engeller zaten nokta kalır.bıldıgın, ınandıgın,sevdıgın ısı yapıyorsan zor nedırkı... zaten zor olan zoru basarmak degılmı kı...zaten hayatın her anında sınavlarla,rekabetle,kosusturrmakla gecıyor oyle yada boyle hayatta zaten en buyuk sınav sozun kısası;asla vazgecmeyın bu yoldaysanız ılk once önünüzu goremıyebılırsınız ama sonra gozlerınız alısacaktır yola.tum arkdslarıma yorumu ıyı yada kotı olsun farkmez tsk edıyorum.bu yola devam etmek ıstıyorsanız fedakarca sevın sonra cok sevıldıgınızı anlayacaksınız.

merve   15 Mart 2008, Cumartesi

ben anadolu lisesi öğrencisiym ve bu bölümü istiyorum ama burda yazılanlar pek hoşuma gitmedi çünkü kişi sevdiği ve istediği mesleği yaparsa zaten sorun olmaz ve alanında başarılıdır

leyla   15 Mart 2008, Cumartesi

ben düz liseyi açık ögretimden okudum ve tıp okumak istiyorum başarılı olacagımı biliyorum ve cok istiyorum ama düz lisesinde tıp ilgili bir bölümün olup olmadıgını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim......

Nuray   16 Mart 2008, Pazar

Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 2006 yılı mezunuyum. Açıkçası okul yaşamım boyunca kariyer anlamında kendime artılar kazandırabilecek hiçbir harekette bulunmadım diyebilirim. Öğrencilik yapmak o an cazip geliyor hepimize. Ancak mezun olduktan sonraki süreç öğrencilik sırasında çok da düşündüğümüz bi gerçek değil. Ne zaman ki 4. sınıfa gelip bitirme tezine oturduk, o zaman acı gerçekle yüzyüzeydik. Biz mezun oluyoruz ama teoride bilgimiz olmasına rağmen pratikte hiçbir tecrübemiz yoktu! İşte asıl sorun burada başladı benim için. Bu benim kendime özeleştirimdi. Belki çoğumuz için de geçerlidir :)
Bunun dışında ülke koşulları gerçeği de kaçınılmaz bir gerçek! Malesef yazılan diğer yorumlardaki gibi ben ve okul arkadaşlarımın çoğu bölümümüz dışındaki işlerde görev alıyoruz. Nedeni de halkla ilişkilerin ülkede doğru algılanamıyor olması. Halkla ilişkilerci olabilmek için bu okulu okumak gerektiğine malesef ben de inanmıyorum.

elif   21 Mart 2008, Cuma

mrb ben 8 inci sınıf öğrencisiyim ve oks tercih bilgilerimi hazırladık ben polis olmak istiyodum ama bi hata yüzünden sadece Oks yi işaretledim Hatamı düzeltebilirmiyim lütfen bana yardım edin liseyi bitirdikten sonra polisliğe geçiş yapabilirmiyim veya oksde puanım yeterse polisliğe alırlarmı beni lütfen çok merak ediyorum lütfen off çok büyük mü hata yaptım :(

aleyna   24 Mart 2008, Pazartesi

ben 4.sınf öğrencisiyim ve ben doktorlukla ilgili araştırma yapıyorum ama bi türlü bulamadım siz buraya yazarsanız çok iyi olur siteye her kez girmiş olur

iklim   29 Mart 2008, Cumartesi

halkla ilişkiler okumak istiyorum..lise3üncü sınıftayım bana bu bölümle ilgili bilgileri neler yapmam gerektiğini gönderirseniz çok mutlu olurum teşekkür ederim

merve gemalmaz   8 Nisan 2008, Salı

Ben 7.sınıf öğrencisiyim.Büyüdükçe bir meslek sahibi olma konusunda fikirlerimde değişti,ben liseyi bana göre arkadaşlarla benim tarzımla uyuşabilecek arkadaş çevreside istiyorum...Çünki;ben büyüyünce Arkiyolog olmak istiyorum..Ben bu mesleği Sosyal Bilgiler dersi´yle sevdim...Kaç puan lazım araştırmalar yaptım ama bulamadım.Bana yardımcı olursanız sevinirim... Arkadaşlar sizlerde İnşallah istediğiniz bir meslek sahibi olursunuz...Başarılar...

yeşim   9 Nisan 2008, Çarşamba

merhaba ben yeşim lise 2 gidiyorum benim sol gözümde şaşılık var ve ben çok rahatsız oluyom ama halkla ilişkiler okumak istiyom sizce bu bir engel olur mu yani iş bulmakta zorlanır mıyım

sena   30 Nisan 2008, Çarşamba

Merhaba ben 8. sınıf öğrencisiyim bu sene OKS´ye gireceğim ve İletişim Lisesinde okumayı çok istiyorum ve Elazığ İletişim Lisesi´nin taban puanınnı öğrenmek istiyorum.Araştırdım ama bulamadım bana nereden öğreneceğim konusunda yarımcı olursanız sevinirim.

ozan akkuş   13 Mayıs 2008, Salı

ben 9. sınıfı okuyorum polis olamak istiyorum yanlız SÖZEL’e yatkın elim ben SOS’dan mezun olursam polis olabilirmiyim

ayşegül   17 Mayıs 2008, Cumartesi

ben 9. sınıftayım ve düz okuyorum psikoloji okumak için ne yapmalıyım

aysu   19 Mayıs 2008, Pazartesi

benimki hepsinden başka ben hukuk okumak istiyorum bana bu konu da birşeyler gönderirseniz sevinirim

NİHAL   27 Mayıs 2008, Salı

Gliba herkes bişiler soruyo ama cvaplayan malesef yok :) bn 8.sınfta okuyorum ve halkla ilişkiler okumak istyorum bunun içn hangi liseyi terch etmelym ve halkla ilişkiler sayısal mı çok merak ediyorum :) yardım edersenz çok sewnrm :)

Şahnur KARAAĞAÇ   28 Mayıs 2008, Çarşamba

Sevgili Nihal

Halkla ilişkiler bölümü "Sözel" alanından öğrenci alan yüksek öğrenim programlarındandır. Bu bölümü tercih edebilmek için okuyacağın lisede FM, TM alanları yanında Sözel alanı da bulunmalıdır. Alan seçimi yaparken hem yönelmeyi düşündüğün mesleği hem de o alandaki (alanın gerektirdiği derslerdeki)kavrama gücünü göz önüne almalısın. Asla yapmaman gerekense, salt arkadaşların bir alanı seçiyor diye o alanı seçmek.

Sevgiler

Tuncay Yılmaz   1 Haziran 2008, Pazar

Sevgili arkadaşlar
Bir mezun olarak halkla ilişkiler bölümünü seçecek tüm arkadaşlara sesleniyorum:
Halkla ilişkiler bölümünü seçmeyin; onun yerine işletm, iktisat, ekonomi, psikoloji gibi halkla ilişkilerle çok yakından ilgili olan bölümleri seçin! Çünkü bu saydığım alanlarlar çok daha geniş, halkla ilişkileri de içine alıyor! Pek çok kurum sınavına bu bölüm mezunları alınıyor, özellikle de işletme, işletme, işletme... Benden size bir ağabey tavsiyesi
Aklınızın bir yerine yazın
Sonra ahlamanın vahlamanın önemi olmaz!..

meloş   10 Haziran 2008, Salı

ben büyüyünce öğretmen olmak istiyorum ama aklım karıştı öğretmenlere yer kalmadı acaba hangi mesleği seçsem ben bir eğitimci olmak yani öğretmen olmak istiyorum ne olur bana yardım edinhangi meslği seçmeliyim

hande er   19 Haziran 2008, Perşembe

her meslek için geçerli olan bir gerçek var ki kimse mezun olduğu gibi kolayca iş bulamıyor kimse gel benim şirketimde 3 milyar maaşla başla diye beklemediğini hepizin bildiğini sayıyorum.burda yaş aralığı 10 ile 18yaş arasındaki kişileri bu yönde kötü düşüncelerinizi aktarmanız yanlış olabileceğini düşünerek yazarsak sanırım daha etkili olucak.bu iş meselesi tamamen kişiseldir siz memnun olmayabilirsiniz ama bence seçmeyin demek yanlıştır bu kişiye halkla ilişkilerin iyi ve kötü yönlerini aktaralım bırakalım da bu bölümü seçme kararı onlara kalsın.bu arada bende halka ilişkiler bölümünde okuyorum bölümümden çok memnunum önemli olan işi yapmaktır maaşı iş bulamamak gibi sorunlar tamamen kişinin niteliklerine bağlı bir sorundur

sevgi   2 Temmuz 2008, Çarşamba

ben eşit ağırlık öğrencisiyim. puan kesintisi olmadan sözelden seçebileceğim meslekleri gözden geçirdim. HALKLA İLİŞKİLER e. a. ve sözel alanın ortak mesleği mi? doğrumu öğrendim. BU KONUDA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

gizem   22 Temmuz 2008, Salı

bütün yorumları okudum. iş bulamayan arkadaşlara sesleniyorum üniversite hayatı boyunca yan gel yat mantığıyla yaşarsanız iş bulamzsınızi. öncelikle en az 2 dil öğrenmeli ve bölümününzü dereceyle bitirmek için uğraşmalısınız. zor iş ama okulbittikten sonra iş aramak kadar zor değil. ayrıca bilgisayar ve grafik tasarım sertifikası da almalısınız bunlar önünüzdeki taşları kaldırır.bu kurslar pahalı diyosanız yanılıyosunuz çünkü bütün şehirlerde halk eğitim merkezleri çok uygun fiyatlara bu belgeleri veriyor. girişimci değilseniz halkla ilişkilerde zaten başarılı olamazsınız.

koray   24 Temmuz 2008, Perşembe

slm öncelikle herkese bu sayfa için tesekkür ediyorum.ben halkla ilişkiler okumayı çok isteyen biriyim ama çevrem ve ailemin ısrarı öğretmen olmam tarafında...kafam çok karısık iş imkanları nasıl olur diye düşünüyorum..bana yardımcı olursanız çok sevinirim..mezun bir arkadasla görüşebilirsem bu beni çok mutlu eder...

diren   23 Eylül 2008, Salı

bn gazi üni halkla ilişkiler öğrencisiiyim bu bölümü isteyenlere söyleyebileceğim tek şey girişken bi birey olmaları gerektiği insanlar üzerinde etkileyici olmaları ve kendilerini geliştirmek için tüm fırsatları değerlendirebilecek ve çalışmaktan,okumaktan ve araştırmaktan hiçbir zaman yorulmayacak kişiler olmaları gerektiğidir.Eğer bu gücü hissediosanız içinizde harika bir kariyeriniz olur.Halkla ilişkiler bölümünden 4 yılda çok büyük bir çaba harcamadan mezun olunabilir ama kendinizi geliştirmez sadece sınav öncesi kitap karıştırarak sınava girer mezun olur sonrada işsizliğnin sebebini bölümün üzerine atarsanız bu bölümün değil sizin başarısızlığınızdır.Ayrıca halkla ilişkiler bölümü o mağazalarda masann üzerinde halkla ilişkiler görevlisi yazan kişilerin yaptığı iş değildir lütfen bölümü iyi araştırın kendini iyi geliştirmiş bir halkla ilişkilerci her konuda asgari düzeyde bilgili başarılı ve entelektüel bir bireydir.

Bolkar Esgün   20 Ekim 2010, Çarşamba

-
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.