Bir grup kadın ve sponsorluğun öte yanı...

Makaleler - 15 Ekim 2007, Pazartesi
Kadınlar! Makyaj, güzellik, gençleşme, yemek, doğum gibi konularla özdeşleşen kadınlar… Önlerine mankenliğin, şarkıcılığın rol model olarak çıkartıldığı, dansözlüğün neredeyse avukatlık, mühendislik, doktorluktan daha muteber göründüğü bir dönemde dünyaya gelmiş kadınlar… Böyle bir dönemden geçiyoruz ama bir grup kadının derdi bambaşka.

Onlar magazin sayfalarında her gün boy göstermiyor, dertleri ünlü ya da güzel olmak değil. Onların derdi başka; kendi işlerini kurmak istiyorlar, patron olmak, istihdam yaratmak, ekonominin çarkları arasında bir birey olarak var olmak istiyorlar.

Bu kolay bir iş mi? Onları kim anlar, kim yol gösterir, kim destekler?

Kadınları yine kadınlar anlıyor. Kagider bu yüzden kurulmuş. Eylül 2002’den beri Türkiye çapında faaliyet gösteren Kagider, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü. Vizyonunu;
“Kadının üreterek ve varlığını özgürce ortaya koyarak, tüm karar süreçlerinde etkin rol aldığı bir dünya yaratmak” olarak belirlemiş.

Misyonu ise kadın girişimciliğini geliştirmek; ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek. Kagider bunu gerçekleştirebilmek adına kurulduğu günden bu yana 1200 kadına girişimcilik eğitimi vermiş, 9 kadına mentörlük, 5 kadına inkübasyon, 53 kadına ise staj imkanı sağlamış.

1-6 Ekim 2007 tarihleri arasında verilen Temel Girişimcilik Eğitimi Programı’na katılan az sayıdaki kadından biri de bendim. Garanti KOBİ sponsorluğunda gerçekleştirilen eğitimi Karum Danışmanlık ve Platon Eğitim verdi.

Temel Girişimcilik Eğitimi Programı’nın ilk dört gününde Sezer Aksoy ile beraberdik. Aksoy bize; hedef belirlemeden iş tanımı yapmaya, segmentasyondan konumlandırmaya kadar pek çok konuda bilgi verdi. Eğitimin sonunda aydınlandığımı hissettim. El yordamıyla yolumu bulmaya çalışırken, bir anda sanki gideceğim yolun haritası elime tutuşturuldu.

Eğitimin son iki gününde ise “Ekonomide güncel bilgiler ve yatırım ürünleri eğitimi”ni aldık. Yeşim Özerol, bilmemiz gereken ekonomi kavramlarını, piyasanın işleyişini, yatırım araçlarını anlattı.

Eğitimde izlenimlerim şunlar oldu;
• Tüm girişimci adayları halkla ilişkilerin önemine vakıftı. Eğitimin ikinci günü konuğumuz olan Leyla Alaton’un açıklamaları ile halkla ilişkilerin girişimcilikte ne kadar önemli bir yer tuttuğu fikri iyice pekişti.

• Eğitimin sonunda Garanti Bankası bize yine sponsorluğunu yaptığı İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi’nde düzenlenen Turks sergisinin tanıtım CD’sini hediye etti. Kaçırdığım için çok hayıflandığım bu serginin CD’sinde ve aldığımız eğitimde bir kez daha gördüm ki, Garanti Bankası “sponsorluk” çalışmalarında gerçekten çok doğru noktalara parmak basıyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen’e bir teşekkür borçluyuz.

• Sezer Hanım da, Yeşim Hanım da konularında o kadar etkin ve yetkinler ki; “Keşke tüm kobilerin onlardan bu girişimcilik eğitimini alma şansları olsa” diye geçirdim içimden.

• İnsan bazen en çok “kendisine inanan birisinin bakışına” ihtiyaç duyuyor, Kagider’in Yönetim Kurulu Başkanı Gülseren Onanç’ın gözlerinde biz bu inancı gördük.

Son söz; girişimci olmayı düşünen tüm kadınlara Kagider’e müracaat etmelerini öneriyor, Garanti gibi sponsorların da bu tarz projelere desteklerini sürdürmelerini rica ediyorum.

Mürsel Sezen

Yorumlar

rana   15 Ekim 2007, Pazartesi

Ne güzel bir yazı.. Bizi ve derneğimizi en iyi şekilde tanıtmışsın.

başak kami   16 Ekim 2007, Salı

sevgili arkadaşım ilk önce seni tanıdığım için çok mutluyum.Kagider gibi çok değerli bir dernek sayesinde bir çok güzel bilgiler edinme şansı yakalarken senide tanıma fırsatı edindim.Evet canım ülkemde yaşarken kadın olmanın ayrıca zorluklarınıda çekiyorum. Aramızda şans verilirse eğer,birçok insana istihdam sağlayacak iş alanları oluşturma istekleri, projeleri olan çok değerli kadınlar var.Kagider ve garanti benimde içinde bulunduğum birçok kadına bu yolu açma çabası içindeler.Birlik ve beraberlik duygumuzun daha çok çoğalarak büyümesini dilerken seninle ve evimiz olan kagider çatısı altında bulunan diğer kardeşlerimle başarılarımızı alışkanlık haline getirmeyi diliyorum ve seni çok seviyorum.

Meral Göşgün Ceylan   18 Ekim 2007, Perşembe

Mürsel Hanım Merhaba,
Yorumlarınızı halkla ilişkiler platformundan da takip ediyorum. Tecrübelerinizden yararlandığımızı belirtmek isterim. Ayrıca yazınız çok güzel, etkileyici. Hemen KAGİDER´ in sitesine girip ayrıntılı inceledim, daha önce de üye olmayı düşünüyordum fırsatım olmamıştı, yazınız bir kez daha beni harekete geçirdi ve sanıyorum okuyucularınızı da aynı etkiyi yapmıştır. Elinize sağlık. Esenlikler Dilerim.

Aylin   2 Kasım 2007, Cuma

Bu derneklerin aktivitelerinin daha çok duyurulması gerekiyor. Katkılarınıza teşekkür.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.