2011 Yılı Böyle Geçti...

Makaleler - 3 Ocak 2012, Salı

2011 yılında gündemi en çok meşgul eden konu ve olaylar hangileri oldu? İşte, MTM verileriyle yılın en çok konuşulan olayları…
 
Medya Takip Merkezi (MTM), yıl boyunca gündeme oturan olayların listesini açıkladı. İki bini aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde düzenli olarak yapılan takip sonuçları, yıl boyunca basında en çok yer alan konuların, Terör Olayları, Genel Seçimler, Ergenekon Davası ve Arap Baharı olduğunu ortaya koydu. 
 
2011 YILINA DAMGASINI VURAN OLAYLAR
 
1
 
Terör olayları
2 Genel Seçimler
3 Ergenekon Davası
4 Arap Baharı
5 Genelkurmay Başkanı’nın İstifası
6 Van Depremi
7 Japonya Depremi ve Tsunami Felaketi
8 Norveç’te Terör Paniği
9 Kaddafi ve Usame Bin Ladin’in Öldürülmesi
10 Somali’de Kıtlık
11 Erbakan’ın Vefatı
12 ALES ve YGS Sınavında Usulsüzlük
13 Ekonomik Büyüme Rekoru
14 Dolar Ve Euro’nun Yükselişi
15 Altın ve Gümüş Fiyatları
16 ABD ve Euro Bölgesinde Yaşanan Ekonomik Kriz ve Wall Street İşgali
17 Şike Operasyonu
18 Erzurum Kış Olimpiyatları
19 İbrahim Tatlıses’e Silahlı Saldırı
20 Defne Joy Foster’ın Ölümü
* MTM Medya Takip Merkezi'nin 2011 yılında, 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takip sonuçlarından derlenmiştir.
 
TERÖR OLAYLARI GÜNDEMDEKİ YERİNİ KORUDU
Rapora göre, bu yıl da basında en çok konuşulan konu başlığı terör olayları oldu. Etiler’de patlayan bomba, Hakkari’den gelen 24 şehit haberi, PKK Terör Örgütü’nün 4 öğretmeni kaçırması ve 8 aylık hamile bir kadını öldürmesi gibi çeşitli terör olayları, gündemi alt-üst eden olaylar olarak kayda geçtiler. Ülkenin dört bir yanında gerçekleştirilen terör eylemleri ve güvenlik ihmalleri basına sıklıkla yansırken, yılın son günleri yaşanan Uludere olayı ise ülkeyi bir kez daha yasa boğdu.
 
GÜNDEMİN NABZI GENEL SEÇİMLERLE ATTI
12 Haziran 2011’de yapılan genel seçim, öncesinde yapılan hararetli mitingler ve siyasilerin polemikleri  medyanın yakın markajındaydı. Hazırlık sürecinden sonuçlanana kadar medyanın oldukça yakından takip ettiği seçimleri AKP yüksek bir oy oranı ile kazanırken, Kılıçdaroğlu genel başkanlığındaki CHP ise 2. parti olarak tamamladı.
 
ERGENEKON DAVASI KONUŞULMAYA DEVAM ETTİ
Medya Takip Merkezi (MTM)’nin aynı raporuna göre, 2011 yılında gündemde en çok yer alan konulardan bir diğeri, Ergenekon Davası oldu. Ergenekon sanıklarının seçimlerde çeşitli partilerden aday olmaları, seçimleri kazanmalarına rağmen meclise girememeleri ve bunun sonucunda CHP ve DTP'nin meclisi boykot etmesinde oluşan süreç, Ergenekon Davası’nın bu yıl da gündemde kalmasını sağladı. Ergenekon Davası’nı gündemde tutan bir diğer olay ise, ilişkilendirildiği Oda TV davası oldu. Ergenekon Örgütü’nün medya uzantısı olarak nitelendirilen bu dava kapsamında, birçok gazetecinin tutuklu yargılanması, dünya basınında da geniş bir yankı uyandırdı.
 
ORTADOĞU’DAKİ AYAKLANMALAR TÜM DÜNYADA HEYECAN YARATTI
Ortadoğu’yu saran ayaklanmalar, bütün dünya basınına damgasını vururken, Türk medyasının da yakın markajına girdi. Tunus’ta başlayan ve giderek daha büyük etkilerle domino etkisi yaratan Arap Baharı, coğrafi konumu itibariyle Türkiye’nin yakından takip ettiği önemli konular arasında yerini aldı. Özellikle Mısır ve Libya’da hükümetlerin devrilmesi, Suriye’de sıkça duyulan hükümet güçleri ile isyancılar arasındaki çatışma ve ölüm haberleri basında sıkça karşılaşılan konu başlıkları oldular. Bu yıl hem Türkiye’de hem dünyada basının en çok ilgi gösterdiği Arap Baharı, gelecek yıl da gündemi meşgul edecek gibi görünmekte…
 
GENELKURMAY BAŞKANI’NIN İSTİFASI MEDYAYI KİLİTLEDİ
Temmuz ayının son günlerinde, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit’in istifa ederek emekliliklerini istemeleri basında geniş yansıma buldu. İstifaların, Yüksek Askeri Şura’dan (YAŞ) hemen önce olması ile dikkatleri çeken gelişme, dış basında da gündeme geldi.
 
VAN depremleri Türkiye’yi sarstı…
Van’ın 7.2’lik depremle sarsıldığı haberi 2011 yılında gündeme bomba gibi düştü. 23 Ekim’de meydana gelen depremin vurduğu Van, Kasım ayında ikinci bir depremle daha sarsıldı. Özellikle Erciş’te ve bazı doğu ve güneydoğu Anadolu illerinde hissedilen depremde kaybedilen hayatların ve yıkılan evlerin olması, tüm Türk halkını üzerken, ikinci depremde yıkılan Bayram Oteli ve ölen gazeteciler herkesi bir kez daha derinden etkiledi. Depremden sonra bölgeyi siyasi liderlerin ziyaret etmesi ve Van Deprem bölgesi için yardım kampanyalarının düzenlenmesi, basında sıkça yansıma buldu.
 
JAPONYA DEPREMİ VE RADYASYON TEHLİKESİ DÜNYAYI AYAKLANDIRDI
Geçtiğimiz yıl içerisinde yaşanan büyük afetlerden biri de Japonya’da yaşandı. Depremin ardından oluşan tsunamiyle birlikte 10 bin kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Dünya eksenini kaydıran bu gelişmenin ardından Fukuşima nükleer santralinden yayılan radyasyon tehlikesi, bütün dünyayı alarma geçirdi.
 
NORVEÇ’TEKİ TERÖR SALDIRILARI ŞAŞKINLIK YARATTI
22 Temmuz 2011 tarihinde Norveç'in başkenti Oslo'da yerel saat ile 15:26 sularında başbakanlık binası önünde gerçekleşen bomba saldırısı ve Utoya adasında aynı saatlerde gerçekleştirilen Norveç Sosyal Demokrat Partisi'nin yaz kampına yapılan silahlı baskın, dünya gündemine bomba gibi düştü. Beklenmedik terör olayları, dünyayı şaşkına çevirirken, ölen Türk kızının haberleri Türk medyasında geniş yankı uyandırdı.
 
KADDAFİ VE USAME BİN LADİN’İN ÖLDÜRÜLMESİ
Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin Libya’daki devrimciler tarafından öldürülmesi ve bu görüntülerin yayınlanması yıla damgasını vuran olaylardan biriydi. Arap Baharı ile başlayan olaylarda NATO Güçlerinin Libya’ya müdahale etmesiyle, 42 yıllık Kaddafi rejimi ortadan kalkmış oldu.  Ulusal Geçiş Konseyi tarafından yakalanan Kaddafi’nin gördüğü işkence ve bununla ilgili pek çok videonun internette yayılması medyada geniş yer bulurken,  El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in de ABD askerleri tarafından düzenlenen operasyon sonucu öldürülmesi gündemdeki yerini aldı. Dünya medyasında geniş yankı uyandıran ölüm haberleri, Türk medyasında da önemli bir yer kapladı.
 
KITLIK SOMALİ’Yİ VURDU…
MTM'nin raporuna göre, 2011 yılında en çok haber olan konulardan bir diğeri, Afrika Boynuzu ülkelerinde yaşanan ‘kıtlık’tı. Özellikle Somali’de kendini daha çok hissettiren kıtlık, bir insanlık dramını gözler önünde serdi. Dünyanın bu soruna çözüm bulmak için kenetlenmesi ve neredeyse hemen her yerde Somali için düzenlenen yardım kampanyaları, uluslararası arenada sıkça yer aldı. Somali’de yaşanan kıtlık sebebiyle Türkiye’de de yardım seferberliği başlatıldı. Somali’ye yapılan yardım hareketi, siyasi liderlerin ve ünlülerin ülkeye ziyareti ile devam etti. Ülkeye yapılan ziyaretler, kampanyalar ve yardımlar, yıl boyunca medyanın da yakın takibindeydi.
 
ERBAKAN’IN VEFATI SEVENLERİNİ DERİNDEN ÜZDÜ
Türk siyaset tarihinde son 50 yılın önemli isimlerinden olan Necmettin Erbakan, ülke gündemine bu kez vefat haberiyle yerleşti. Türk siyasetinde uzun yıllar yer alan ve Türk Siyasi Tarihi üzerinde büyük bir etki bırakan Erbakan, geçtiğimiz yıl içinde hayatını kaybetti ve vefat haberiyle basında sıkça konuşuldu.
 
SKANDALLARA DEVAM: YGS VE ALES SINAVINDA USULSÜZLÜK
Daha önceki yıl KPSS skandalıyla ağır eleştirilere konu olan ÖSYM, bu yıl da skandallarını sürdürdü. Türkiye gündemine damgasını vuran gelişme, YGS sınavındaki şifreleme ve ALES sınavının sonuçlarında yapılan hatalar oldu. Öğrencilerden ve kamuoyundan büyük tepki gören bu gelişmeler, medyada da geniş yer aldı.
 
TÜRKİYE’DEN TARİHİ REKOR
Türkiye açısından 2011, krizle boğuşan Avrupa ve Amerika'daki gelişmelere rağmen, ekonomik bakımdan başarılı bir yıl olarak kayıtlara geçti. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki emlak krizi, finans sektöründe birbiri ardı gelen iflaslar ve Avrupa'daki kamu borç krizi giderek bir kargaşaya yol açarken, Türkiye’nin yılın birinci çeyreğinde yüzde 11,6 oranındaki rekor büyümesi basının takibindeydi. Büyüme rakamları, yılın diğer çeyreklerinde de yüksek bir oranda çıkmaya devam ederken, gerek dünya gerekse Türk basınında sıkça gündeme geldi.
 
DOLAR VE EURO SENEYİ YÜKSELİŞLE KAPADI
Dolar ve Euro, 2011 yılında Türk Lirası karşısında en yüksek seviyesine çıkarak rekor seviyelere ulaştı. Bu durum, vatandaşın dünyada yaşanan ekonomik krizlerin Türkiye’de de yaşanabilme olasılığını göz önüne alarak endişelenmesine sebep oldu. Dövizin yıl boyunca yüksek fiyatlarda seyretmesi ve Merkez Bankası’nın yaşanan döviz tansiyonunu düşürmek için gösterdiği çaba medyanın da yakından izlediği konu oldu.
 
ALTIN VE GÜMÜŞ FİYATLARI REKORA KOŞTU
2011 yıl içerisinde 24 ayar külte altının gram satış fiyatı 108,80 liraya yükselerek rekor kırdı.  Altın fiyatlarının yıl içinde sürekli yükselişi, alıcıyı diğer değerli madenlerin kullanımına itti. Altın fiyatlarından dolayı alternatif yollar arayan alıcı, ilgiyi gümüşe gösterince gümüş fiyatları da yıl içerisinde rekor seviyelere ulaştı. Gümüşün uluslararası piyasalardaki fiyatı, 37,875 dolar/ons ile son 31 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
 
ABD VE AVRUPA’YI VURAN EKONOMİK KRİZ VE WALL STREET İŞGALİ
Geçtiğimiz yıl içerisinde ABD’de başlayan ve oradan Avrupa’ya sıçrayan işgaller, 2011 yılının basın gündeminde oldukça sık yer aldı. ABD’de batan bankaların borçlarının vergilere yansıtılmasıyla başlayan işgallerde halk, Wall Street’te çadırlar kurarak devletin politikalarını eleştirdi. Avrupa’ya sıçrayan olaylar ise Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin bir yansıması olarak değerlendirilirken, işgal bütün dünyada medyanın gündeminden düşmedi.
 
ŞİKE OPERASYONU
Geçtiğimiz temmuz ayında su yüzüne çıkan operasyon, yılın spor gündeminde bomba etkisi yarattı. Yedi büyük kulübün, kulüp yöneticilerinin ve ünlü futbolcuların operasyon dâhilinde tutuklanmaları, spor dünyasının 2011 yılında en çok konuştuğu konuların başında geldi. Türk futbolunu olumsuz etkileyen şike haberleri basına dahi şok yaşatırken, TBMM’nin hazırladığı Şike Yasası da tartışmalara neden oldu.
 
ÜNİVERSİTELER ARASI KIŞ OYUNLARI ERZURUM’DAYDI
Erzurum’da gerçekleştirilen 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları tüm medya tarafından ilgiyle izlendi. Alper Uçar- Alisa Agafonova çifti ile artistik patinaj buz dansında aldığımız gümüş madalya, Türkiye’nin kış oyunlarında almış olduğu ilk madalya olarak tarihe geçti. Türk medyasından geniş ilgi gören kış oyunları, dış basında da büyük yankı uyandırdı.
 
İBRAHİM TATLISES MUCİZESİ
Geçtiğimiz yıl 14 Mart gecesi Beyaz TV’deki programının çıkışı sonrasında silahlı saldırıya uğrayan Tatlıses, magazin camiasının gündemini bir anda alt üst etti. 11 el ateşten sonra başından ağır yaralanan Tatlıses, sevenlerini ağlattı. Olayın hemen ardından Tatlıses hayranları hastaneye akın ederken, medya da İbrahim Tatlıses’e dair tüm gelişmeleri sıcağı sıcağını kaydetti. Saldırının ardından devam eden iyileşme süreci ve sürpriz evliliği ile Tatlıses medyanın gündeminden düşmedi.
 
DEFNE JOY’UN VEFATI ŞOK YAŞATTI
Beklenmedik ölümüyle büyük bir şaşkınlık yaşatan Defne Joy Foster, ölüm haberiyle ve eleştirilen hayat tarzıyla sıkça konuşuldu. Genç ve başarılı Defne’nin zamansız ölümü, birçok insanda şok etkisi yaratırken, yakınlarından hayranlarına toplumun çeşitli kesiminden birçok insanın, adeta hayatla yüzleşmesine neden oldu. Ölümüyle tüm Türkiye’yi şaşkınlığa uğratan Foster, gazete manşetlerinde, köşe yazarlarının yazılarında, ana haber bültenlerinde uzun bir süre konuşuldu.
 
Merve Seçkin
MTM Medya Takip Merkezi

Mehmet Bozalp

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.